REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Efektas, kurį jūsų smegenyse sukuria cukrus, gali prilygti tarsi priklausomybei nuo psichoaktyviųjų medžiagų, rašo iflscience.com.

Efektas, kurį jūsų smegenyse sukuria cukrus, gali prilygti tarsi priklausomybei nuo psichoaktyviųjų medžiagų, rašo iflscience.com.

REKLAMA

Atlikti nauji tyrimai parodė, kad cukrus paveikia žmogaus smegenis visai panašiai kaip vartojant psichoaktyviąsias medžiagas. Tyrėjų komanda tvirtina, kad potraukis cukrui, kuris sukelia priklausomybę, gali būti viena iš nutukimo problemų, kuri yra paplitusi visame pasaulyje.

Tyrimą atlikę asmenys atvaizdavo septynių mažų paršiukų smegenis, kurie 12 dienų suvartodavo du litrus skysčio su cukrumi. Buvo pastebėta, kad jų smegenų atlygio sistema – nervinės struktūros, kurios reguliuoja pasitenkinimo hormonus (dopaminas, opioidai), buvo stimuliuojamos panašiai kaip nuo priklausomybę sukeliančių psichoaktyviųjų medžiagų.

Kiaulių smegenų kompiuterinės tomografijos tyrimai atskleidė, kad, vartojant didelius cukraus kiekius, sumažėjo opioidų ir dopamino receptorių veiksnumas. Be to, reagavimas į neurotransmiterių (aut. past. organizme susidarintis cheminys junginys, pernešantis nervinį impulsą) efektyvumą taip pat buvo prislopintas po suvartoto cukraus kiekio. Tokie požymiai yra matomi žmonių smegenyse ir tada, kai žmonės yra priklausomi nuo kokaino.

REKLAMA
REKLAMA

Viena didžiausių nerimų sukėlė ir tai, kad tyrėjai nesitikėjo pamatyti daromo didžiulio poveikio smegenų dopamino ir opioidų sistemoms per tokį trumpą laiką.

REKLAMA

„Po 12 dienų didelio cukraus kiekio vartojimo mes galėjome pastebėti didelius dopamino ir opioidų sistemų pokyčius smegenyse. Opioidų sistema, kuri yra susijusi su gerais pojūčiais, malonumu, jau buvo suaktyvinta po pirmojo cukraus suvartojimo.

Jeigu cukraus vartojimas gali pakeisti smegenų sistemą po 12 dienų, kaip pastebėjome po atliktų tyrimų su kiaulėmis, jūs galite įsivaizduoti, kad natūralūs dirgikliai, tokie kaip mokymasis ar socialinė sąveika, gali būti nustumti į antraplanį veiksmą ir pakeisti cukrumi arba kitais dirbtiniais dirgikliais“, – komentavo studijos autorius, docentas Michaelas Winterdhalas.

REKLAMA
REKLAMA

Visgi, vertėtų atkreipti dėmesį į keletą atlikto tyrimo veiksnių. Visų pirma, moksliniai tyrinėjimai atlikti su paršiukais. Nors kiaulės yra gana geri gyvūnų modeliai, galintys padėti ištirti šią temą, tyrėjai negali garantuoti, kad gauti rezultatai gali būti tiesiogiai pritaikomi žmonėms.

Antra, tyrimo metu kiaulės buvo raminamos ketaminu. Šis vaistas, kaip galingas raminamasis poveikis, taip pat gali paveikti dopamino receptorius.

Įvertinus šiuos aspektus, tyrimai vis tiek papildo nusistovėjusius įrodymus, kurie rodo, kad cukrus daro didžiulį poveikį smegenims, jų sisteminei veiklai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų