REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
Partnerio turinys
Turinys paruoštas bei kontroliuojamas projekto partnerio

Nuožmūs išbandymai žmogų gali lydėti ilgus dešimtmečius, jam sukelti sudėtingų iššūkių, tačiau ryžtas, atkaklumas ir laiku suteikta pagalba leidžia įveikti visus sunkumus. Toks būtų 75-erių vilnietės Antaninos kovos su žvyneline, dar žinomos kaip psoriazė, apibendrinimas. Šia liga moteris serga jau ilgiau nei pusę savo gyvenimo ir, ieškodama išeičių, nuėjo ilgą gydymo kelią bei išbandė kone visas įmanomas priemones. O tuomet, kai žvynelinė jau atrodė nebeįveikiama, Antaninos atkaklumas davė vaisių. Kaip ji pažabojo žvynelinę ir kokia šiandien yra moters kasdienybė? Apie tai pasakoja pati Antanina.

Nuožmūs išbandymai žmogų gali lydėti ilgus dešimtmečius, jam sukelti sudėtingų iššūkių, tačiau ryžtas, atkaklumas ir laiku suteikta pagalba leidžia įveikti visus sunkumus. Toks būtų 75-erių vilnietės Antaninos kovos su žvyneline, dar žinomos kaip psoriazė, apibendrinimas. Šia liga moteris serga jau ilgiau nei pusę savo gyvenimo ir, ieškodama išeičių, nuėjo ilgą gydymo kelią bei išbandė kone visas įmanomas priemones. O tuomet, kai žvynelinė jau atrodė nebeįveikiama, Antaninos atkaklumas davė vaisių. Kaip ji pažabojo žvynelinę ir kokia šiandien yra moters kasdienybė? Apie tai pasakoja pati Antanina.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ligą provokavo stresas

Antaninos istorija – išties unikali. Tačiau ji prasidėjo gana tradiciškai – kaip ir daugumos žvynelinės pacientų. Mat ši liga nėra užkrečiama, o dažniausiai užkoduota genuose. Jei žmogus turi polinkį žvyneline susirgti, tereikia dirgiklio, kuris ją išprovokuotų.

REKLAMA

Antaninos, kaip ir nemažos dalies pacientų, atveju, ligos pradžią nulėmė didžiulis patirtas stresas. Tai įvyko 1980-aisiais, moteriai išvykus į tolimą kelionę.

„Tuomet keliavau po Pietryčių Aziją. Išplaukėme į vandenyną laivu ir jis patyrė avariją. Labai išsigandau, buvo be galo stresinė situacija. Prabėgus pusmečiui po šios kelionės, galvoje pastebėjau nedidelę žaizdelę. Tačiau į ją nekreipiau dėmesio. Po metų pasireiškė pirmieji bėrimai ant kūno. Kad tai – žvynelinė, net minties nekilo. Apie šią ligą nebuvau girdėjusi, ja niekas nesirgo nei šeimoje, nei giminėje. Panašu, tiek su žvyneline susijusios informacijos turėjo ir sovietinė medicina. Galimybių gydytis nebuvo, man paskyrė tik kažkokius tepaliukus“, – pasakoja Antanina.

REKLAMA
REKLAMA

Nors moteris šiuo metu – jau garbingo amžiaus, ji šiandien vadovauja savo įmonei. Verslą Antanina vykdė visą gyvenimą, todėl patyrė ir nuožmius Lietuvos nepriklausomybės atgavimo laikotarpio iššūkius.

„Tą laikmetį lydėjo labai daug įtampos bei streso. Tada ir mano vaikai buvo paaugliai. Taigi streso patyriau daug. Dėl šių priežasčių liga progresavo. Situacija blogėjo, pradėjo berti visą kūną. Ėmiausi rimtų priemonių – vaikščiojau pas specialistus, ieškojau pagalbos. Tačiau nieko, išskyrus tuos pačius jau naudotus tepaliukus, negavau“, – prisimena Antanina.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Išeičių nebuvo

Žvynelinė – klastinga liga. Ja sergančiuosius neretai lydi ne tik skausmas ar žaizdos, bet ir socialinė atskirtis. Žmonės nežinodami dažnai bijo žvyneline užsikrėsti, šalinasi psoriazės pacientų.

Laimei to patirti pačiai, sako Antanina, neteko. Šeima į moters ligą žiūrėjo tolerantiškai, verslo partneriai nekreipė dėmesio. Tačiau žvynelinė vis tiek kėlė daug rūpesčių, o pastangos gauti pagalbos buvo bevaisės.

„Vargau daug metų. Važiuodavau į šiltus kraštus, maudžiausi jūrose, ilgai būdavau saulės šviesoje. Tai padėdavo, bet trumpam. Dukart vykau į Izraelį. Bandžiau gydytis pas šios šalies specialistus, tačiau jie siūlydavo vien tuos pačius tepaliukus. Man padėdavo tik Negyvoji jūra. Joje pasimaudžius, gavus saulės, liga aprimdavo“, – teigia Antanina.

REKLAMA

Visgi ir tai nebuvo panacėja. Moteris gydytis bandė ir Lietuvoje. Privačios šalies klinikos paskutiniame praėjusio amžiaus dešimtmetyje įsigijo ultravioletinės spinduliuotės aparatus, kurių terapija žvynelinės pacientams taikoma ir šiandien.

„Ji buvo ir man paskirta. Tačiau ligą suvaldė tik laikinai. O situacija stipriai blogėjo. Oda tapo gerokai pažeista, išsausėjo, radosi rudos dėmelės. Taip pat ir žaizdos nenyko. Maniau, man jau niekas nepadės“, – dalinasi istorijos herojė.

Siūlo nepamiršti, kas svarbu

Žvyneline sirgdama ilgiau nei keturis dešimtmečius, moteris jau buvo beprarandanti viltį. Antanina išbandė pačius įvairiausius gydymo metodus – sovietinę ir pažangią užsienio mediciną, alternatyvias priemones, privačių šalies klinikų specialistų pagalbą.

REKLAMA

„Paradoksas, tačiau žvynelinę suvaldyti pavyko valstybinėje įstaigoje. Daugybę metų gydžiausi, kol nepatekau į Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų dermatovenerologijos centro gydytojų rankas. Čia mano ligos ėmėsi patyrę specialistai, kurie atsakingai, kruopščiai ir profesionaliai pažiūrėjo į daugybę metų kankinančią problemą. Nuo tada gyvenimas visiškai pasikeitė. Man paskyrė gydymą, kuris žvynelinę pažabojo, ir šiandien esu visiškai sveika“, – šypsosi Antanina.

Jai antrina moterį gydanti Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų dermatovenerologijos centro gydytoja dermatovenerologė Tatjana Karmazienė. Medikės teigimu, Antaninai buvo paskirta biologinių vaistų terapija, kuri, kaip sako specialistė, pradėjo naują dermatovenerologijos erą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

T. Karmazienė akcentuoja – šie medikamentai kuriami taip, kad būtų panašūs į žmogaus organizme esančius baltymus ir galėtų tiksliai paveikti patologinius procesus, dėl kurių ir atsiranda žvynelinės simptomai. Todėl, anot medikės, per pastarąjį dešimtmetį biologinė terapija pripažinta kaip veiksmingiausias psoriazės gydymo būdas – teigiamas efektas, kai odos būklė pagerėja daugiau nei 75 proc., pasireiškia virš 80 proc. pacientų.

„Taip pat mažėja nagų pažeidimai, slopinamas sąnariams daromos žalos progresavimas, pastebimai keičiasi gyvenimo kokybė. Šie vaistai skiriami vidutinės ir sunkios žvynelinės gydymui, kai kiti būdai yra nepakankamai veiksmingi, netoleruojami arba visiškai negalimi. Biologiniai medikamentai gali būti leidžiami po oda, taip pat – sulašinami į veną. Daugelį injekcijų pacientai savarankiškai susileidžia patys, namuose. Leidimosi dažnis priklauso nuo konkretaus medikamento, jis gali būti ir 2 kartai per mėnesį, ir 1 kartas per du ar tris mėnesius. O tai pacientams – itin patogu. Svarbu pažymėti, kad gydymas šiais vaistais turi būti ilgalaikis ir nepertraukiamas. Džiugu, jog Antaninai skiriami vaistai yra veiksmingi bei puikiai pacientės toleruojami jau aštuonerius metus. Taip pat itin svarbu, jog gydant žvynelinę tarp gydytojo ir sergančiojo būtų stiprus ryšis, abipusis supratimas bei pasitikėjimas. Pacientui privalu išaiškinti – žvynelinės visiškai išgydyti iki šiol nepavyksta, tačiau daugeliu atvejų taikomas gydymas gali visiškai ar iš dalies panaikinti ligos simptomus, suvaldyti jos paūmėjimus ir progresavimą“, – pažymi T. Karmazienė.

REKLAMA

Gydymas biologiniais vaistais Antaninai buvo paskirtas 2016-aisiais ir, moters teigimu, nuo tada žvynelinės požymių beveik neliko. Anot jos, bėrimai šiandien yra tik nežymūs, todėl gyvenimas pagaliau stojo į savo vėžes.

„Ką galėčiau patarti kitiems? Pirmiausia, kreiptis pagalbos į profesionalius, rimtus gydytojus. Mane gydantys specialistai yra nuostabūs – skiria visapusišką dėmesį, priežiūrą, todėl liga nebeprogresuoja. Tačiau labai daug priklauso ir nuo paties paciento. Biologinių vaistų terapija yra tik dalis gydymo proceso sėkmės. Gaudami tokius vaistus, dalis žmonių vis dar piktnaudžiauja alkoholiu, tabaku,

REKLAMA

nesirenka sveiko gyvenimo būdo. Tačiau pastarasis labai stipriai suvaldo žvynelinę. Dėl to raginčiau rūpintis savimi, pasitikėti medikais ir tada galėsime gyventi sveiką, laimingą gyvenimą“, – pataria Antanina.

Daugiau informacijos apie psoriazę ir jos gydymą galite rasti socialinės kampanijos „Sakyk TAIP savo odai“ interneto svetainėje iveikzvyneline.lt. Kampaniją „Sakyk TAIP savo odai“ vykdo farmacijos bendrovė „Janssen“ (UAB „Johnson & Johnson“), bendradarbiaudama su Lietuvos žvyneline sergančiųjų draugija ir Lietuvos gydytojų dermatovenerologų draugija.

EM-130816

 www.iveikzvyneline.lt 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų