• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

2005 m. gruodžio 15-oji bus pažymėta kaip orientyras laisvo ir nepriklausomo Irako istorijoje. Tą dieną irakiečiai masiškai ėjo prie balsadėžių ir rinko 275 Irako nacionalinės asamblėjos lyderius, kurie vadovaus savo valstybei ateinančius ketverius metus. Artimiausiomis savaitėmis bus skaičiuojami balsai, formuojama naujoji vyriausybė, o taip ilgai tironijos kankinti žmonės taps visateisiais laisvojo pasaulio nariais.

REKLAMA
REKLAMA

Visi šio laimėjimo dalyviai – Irako žmonės ir atsidavę tarptautinės koalicijos nariai – gali didžiuotis. Lietuviai tarnavo petys į petį su kitais šioje koalicijoje, sunkiai dirbo saugodami taikią ir klestinčią Irako ateitį. Drąsiai kovoję dėl savo pačių laisvės Lietuvos žmonės dabar pasitarnavo kilniam ir vertingam tikslui – padovanoti laisvės dovaną tolimos šalies žmonėms, kurie patiria sunkumų siekdami nusikratyti tironijos skraistę.

REKLAMA

Praėjusios savaitės įsimintini įvykiai nėra nei atsitiktinumas ar sutapimas, tai Irako žmonių apsisprendimas. Per pastaruosius dvejus metus Irako žmonės pasitiko kiekvieną iššūkį: suformavo laikinąją ir pereinamąją vyriausybes, parašė ir priėmė savo Konstituciją, išsirinko naujuosius lyderius, remdamiesi naujuoju statutu. Tarptautinė koalicija kartu su Irako saugumo pajėgomis ir Irako pereinamąja vyriausybe padėjo saugoti šalį, kad žmonės galėtų saugiai balsuoti. Galiausiai demokratija yra gyventojų rankose, žmonių, kurie ir gyvena Irake. Tai Irako žmonės renkasi savo ateitį.

REKLAMA
REKLAMA

Jei pastarieji rinkimai kažką rodo, tuomet jų pasirinkimas yra gana aiškus: irakiečiai renkasi turėti balso teisę, jei kalbama apie jų ateitį, taip pat turėti balsą vyriausybėje, kuri atstovaus jiems ketverius metus. Rinkėjų aktyvumas buvo didelis. Apytikriais duomenimis, balsavo 70-75 proc. registruotų irakiečių, palyginti su 58 proc. sausio 30-osios ir 63 proc. spalio 15-osios rinkimuose. Saddamo Husseino gimtojoje provincijoje daugiau nei 80 proc. žmonių atvyko balsuoti. Kitas drąsinantis ženklas buvo sunitų aktyvumas, kuris buvo daug didesnis nei spalio 15 d. referendume dėl konstitucijos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Irako rinkimai apskritai atitiko tarptautinius laisvų ir teisėtų rinkimų standartus, rinkimų dieną visame Irake įvyko tik keli smurto išpuoliai. Irako saugumo pajėgos palaikė saugumą balsavimo vietose. O Irako viešosios tvarkos batalionai ir Irako kariai padėjo vietinei policijai saugoti daugiau nei 1350 balsavimo punktų Bagdade.

Kad ir koks malonus ir padrąsinantis būtų šis svarbus įvykis Irako ateičiai, turime prisiminti, kad rinkimais niekas nesibaigia. Jie tėra pradžia. Prezidentas George‘as W. Bushas pergalę Irake apibūdino kaip laisvo ir demokratinio Irako, kuris garantuos laisvę, atsakys į poreikius ir gins visų savo piliečių teises, įkūrimą. Pergalė nėra vienaskaitos įvykis, tai nuolatinis ir apibrėžiamas procesas, kuris nėra pasiekiamas žaibiškai.

REKLAMA

Kaip teigė prezidentas Bushas, ši pergalė susiformuos siekiant atsakyti į tris kritinius poreikius – saugumo, demokratijos ir rekonstrukcijos. Koalicinės pajėgos juda į priekį visose trijose srityse, šį progresą irakiečiai mato ir jaučia savo žemėje kiekvieną dieną. Pirmiausia koalicija tęs saugumo sąlygų gerinimą, perduos vis didesnę teritorijos dalį Irako dalinių kontrolėn, kurs Irako saugumo pajėgas, kurios prisiims vis daugiau atsakomybės. Visų antra koalicija padeda Irako vyriausybei nustatyti ir stiprinti pradines jos galimybes siekiant vieningos ir ilgalaikės demokratijos. Ir galiausiai mūsų koalicija juda pirmyn rekonstrukcijos plane, kuris skirtas gaivinti Irako ekonomiką ir Irako žmonių pasitikėjimą, kad gyvenimas laisvėje bus geresnis. Irako ekonomikos atkūrimo perspektyva gerėja atitinkamai tiek pat, kiek ir saugumo situacija.

REKLAMA

Progresas yra aiškus ir apčiuopiamas. Nėra didesnio ar stipresnio ženklo, kad saugumo sąlygos yra geresnės, kad demokratija skleidžia savo pirmuosius pumpurus, kaip praėjusios savaitės rinkimų aktyvumas. Kiekvieną dieną irakiečiai sugeba vis geriau ginti savo tautą patys, o tai įgalina mus perkelti daugiau savo pajėgų ir padėti irakiečiams kurti jų naujosios demokratijos įstaigas. Kai šie pasiekimai bus matomi, koalicijos pajėgų uniformas dėvintys vyrai ir moterys galės grįžti namo pas savo šeimas ir priimti tą pagarbą, kurios jie nusipelnė, didžiuotis tuo, ką pasiekė. Mūsų pajėgos Irake yra pakeliui į pergalę – tuo keliu eidami jie grįš namo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip matome, 2006-aisiais mūsų laukia darbas. Naujoji ketverių metų vyriausybė turi būti išrinkta, turi įvykti vyriausybės pasikeitimas. Iššūkiai lieka. Vyks debatai dėl konstitucijos pataisų, dėl federalizmo. Yra grėsmė, kad abiem klausimais visuomenėje gali įvykti pasidalijimas. Be to, šie rinkimai, kad ir kokie sėkmingi būtų, dar negarantuoja smurto pabaigos.

Šiaip ar taip, šiais aktyviais rinkimais ir drąsiu dalyvavimu juose irakiečiai pagriebė savo šansą, kad jų balsai būtų išgirsti – jie perdavė pačią stiprią žinią sukilėliams. Jie siekia laisvės sau, savo vaikams, jie pasirengę siekti savo laisvės net jei tektų labai rizikuoti ir priešintis.

REKLAMA

Koalicijos partnerių svarbiausias indėlis taip pat neša savo žinią: tarptautinė bendruomenė rems Irako žmones kovoje už laisvę ir galimybes ateityje. Lietuvos vyrai ir moterys Irake drąsiai tarnauja kilniam tikslui – nešti šią žinią garsiai ir aiškiai. Jungtinių Valstijų vyriausybės vardu norėčiau padėkoti Lietuvai už Jūsų paramą skleisti laisvę Irake ir visame pasaulyje. Linksmų Jums švenčių!

JAV ambasadorius Lietuvoje Stephenas Mullas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų