REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nekantraudami laukiame pavasario - šilumos, žalumos. Ir visai nelaukiame pavojų, tykančių joje. Šiemet Lietuvoje karaliavus tikrai speiguotai žiemai daugelis tikimės, kad erkės nebepasirodys. Deja, entomologų teigimu, jos pasirodys. Visu gražumu.

REKLAMA
REKLAMA

Medicinos entomologė Milda Žygutienė “Vakaro žinių” skaitytojus įspėjo būti atsargius. Erkėms tokios žiemos - nė motais. Jos tikrai nežus. “Lietuvoje paplitusios europinės miško erkės prie tokių žiemų prisitaikiusios. Jos žiemoja po miško paklote, o šiemet sėkmingai žiemojo po storu sniego sluoksniu. Taigi nieko joms neatsitiko”, - pasakojo M.Žygutienė.

REKLAMA

Anot jos, erkės paplitusios visoje Lietuvoje, joms čia puikios sąlygos - trečdalis teritorijos apaugusi miškais, daug apleistos nedirbamos žemės. Joje veisiasi graužikai, gausu žvėrių ir paukščių. “Jeigu žiemą dėl ėdesio trūkumo žūtų daug gyvūnų, tuomet galbūt ir erkėms būtų nesaldu - juk jie pagrindiniai erkių maitintojai. Tačiau, mano žiniomis, gyvūnai sėkmingai peržiemojo”, - teigė ji.

Neabejojame, kad daug kam kyla klausimas: negi mokslininkai iki šiol neišrado jokių būdų, kaip išnaikinti daug rūpesčių keliančias erkes. “Teko ir man girdėti tokių klausimų. Tačiau į visokius purškimus ir panašius dalykus žiūriu labai skeptiškai, - nusišypsojo M.Žygutienė. - Ar įsivaizduojate, kaip reikėtų tą daryti. Juk erkės veisiasi visoje Europoje. Jei ir būtų išnaikintos vienur, jos su paukščiais atkeliautų iš kitur. Taigi tai tikrai beprasmiškas darbas. Kita vertus, reikėtų tikrai ekologiškų priemonių, nes galima labai pakenkti kitai gyvūnijai ir augmenijai.”

REKLAMA
REKLAMA

Entomologė patarė būti atsargiems jau sulaukus pirmųjų pavasario pranašų - žibučių. Kaip taisyklė, pirmosios erkės pasirodo kartu su šia nuostabia augmenija.

Taigi galima sakyti viena: žmogus turi prisitaikyti prie erkių ir išmokti nuo jų apsisaugoti. Juk erkės platina erkinį encefalitą, Laimo ir kitas ligas.

Nors Laimo ligos atvejai gerokai dažnesni, nuo jos skiepų, deja, nėra. Tačiau skiepai padeda apsisaugoti nuo erkinio encefalito, tad medikai kasmet pataria nenumoti ranka į savo sveikatą ir pasiskiepyti.

“Deja, skiepai nemažai kainuoja, - apgailestavo entomologė. - Bet sveikata juk brangesnė.”

Beje, M.Žygutienė atkreipė dėmesį ir į tai, kad šiemet galima tikėtis ir kito nemalonaus dalyko - uodų antplūdžio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

“Šiemet turėjome labai sniegingą žiemą. Vadinasi, sniegui tirpstant daug kur susidarys laikini vandens telkiniai. Tai puikiausia terpė uodams veistis, - teigė ji. - Didžiausi erkių, uodų ir kitų vabzdžių sąjungininkai - šiluma ir drėgmė.”

Norint apsisaugoti nuo erkių platinamų ligų, būtina:

◗ skiepytis nuo erkinio encefalito;

◗ vartoti tik pasterizuotą pieną;

◗ gamtoje vilkėti tinkamą aprangą (šviesių spalvų, ilgomis užsegtomis rankovėmis, galvą pridengti skarele ar prigludusia kepure);

◗ naudoti repelentus, skirtus rūbams bei odai;

◗ grįžus namo apžiūrėti kūną, vilkėtus rūbus, pakabinti negyvenamojoje patalpoje ar saulėje;

◗ poilsiavietėse, sodybose, parkuose pjauti žolę, genėti menkaverčius krūmus,  naikinti miško atliekas.

Parengta pagal dienraštį "Vakaro žinios"



Raimonda Baublytė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų