REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vieni investuotojai prieš priimdami sprendimus kruopščiai analizuoja kiekvieną detalę, remiasi analitikų prognozėmis ir viską apsvarsto, kiti apsisprendžia tiesiog „iš oro“. Įdomiausia tai, kad rezultatai, matyt, nėra tokie skirtingi, nes jei „oro“ investuotojams būtų labai blogai, tai laikui bėgant jų neliktų arba jie visi perbėgtų į rimtųjų pusę. Taigi kyla klausimas: ar vertybinių popierių analitikai ir jų prognozės duoda naudos?

REKLAMA
REKLAMA

Taip, nors analitikai nedaro stebuklų, jie sistemingai, remdamiesi iš anksto numatytais modeliais, vertina ir klasifikuoja įvairius vertybinius popierius. Tokia informacija leidžia ramiau jaustis per įvairiausias krizes  arba paprasčiausia nepermokėti vertybinius popierius perkant ir neparduoti jų per pigiai. Žinoma, analitikai savo metodais negali atsakyti į visus klausimus, nes dalis investuotojų vadovaujasi emocijomis, kurios yra neapibrėžtos ir kartais užvaldo visą rinką.  Be to, būna įvairių nenumatytų įvykių, pavyzdžiui, gamtos katastrofos. Tačiau jeigu investuodami remsitės analize, bent jau sumažinsite savų emocijų įtaką, ir tai jums gali padėti išvengti brangiai kainuojančių klaidų.

REKLAMA

Pagrindinės analizės rūšys

Vertybinių popierių analizė gali būti labai įvairi ir paremta skirtingais dalykais. Nekreipiant dėmesio į smulkmenas, visas analizavimo sistemas galima sugrupuoti į dvi – fundamentaliosios ir techninės – analizės stovyklas.

Fundamentaliosios analizės stovykla remiasi visuotinai pripažintais ekonominiais metodais ir vertinimo modeliais. Analitikai ieško fundamentalių priežasčių ir vertina, kokią įtaką jos turės. Pagrindinis vertinimo tikslas – nustatyti tikrąją vertybinio popieriaus vertę. O tada užtenka gautąją vertę palyginti su rinkos kaina, ir sprendimas būna aiškus – jei rinkoje kainuoja pigiau, tai verta pirkti, o jei atvirkščiai, tada verta parduoti.

REKLAMA
REKLAMA

Techninės analizės šalininkai neieško priežasčių, kodėl kažkas vyksta, jiems daug svarbiau, kas vyksta – jie koncentruojasi į vertybinių popierių rinkos kainų pokyčius. Kadangi įvykiai rinkose linkę pasikartoti, techninės analizės šalininkai bando identifikuoti tikėtinas tendencijas ir jas išnaudoti. Tam tikslui pasitelkiami įvairūs statistiniai metodai, kurie padeda sisteminti ir vienodai vertinti pokyčius.

Fundamentalioji analizė turi daug tvirtesnį teorinį pagrindą, tad ji visuotinai pripažinta, ypač tarp profesionalių rinkos dalyvių,  o aktyviai spekuliuoti mėgstantys investuotojai neretai remiasi technine analize.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ar galiu išmokti savarankiškai analizuoti?

Taip, skyrę laiko pasiruošimui kiekvienas galime išmokti analizuoti tiek fundamentaliosios, tiek techninės analizės principais. Žinoma, kruopšti analizė reikalauja nemažai laiko. Dėl šios priežasties dažnai ir patyrę investuotojai patys to nedaro ir naudojasi profesionalių analitikų prognozėmis, bet jeigu mokėsite analizuoti, investavimo pasaulį matysite kitaip ir turėsite daugiau galimybių.

Darius Kuzmickas, Danske banko Investavimo ir taupymo paslaugų departamento direktorius.

Jums rūpimus klausimus apie investavimą galite užduoti Dariui Kuzmickui el.p. [email protected]


Daugiau apie investavimą galite pasiskaityti čia:

Ar įmanoma praturtėti iš investavimo?

Investavimo ABC: terminai, kuriuos privalai žinoti

Investavimo ABC: kodėl investuotojai džiaugiasi „buliais“ ir baidosi „meškų“?

Apie maklerius: mitai ir kasdienybė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų