• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Omikron labai greitai išplito Lietuvoje ir jau yra dominuojanti atmaina, skelbia Statistikos departamentas.

Omikron labai greitai išplito Lietuvoje ir jau yra dominuojanti atmaina, skelbia Statistikos departamentas.

REKLAMA

Šia informacija pasidalinęs vienoje iš savo feisbuko paskyrų departamentas nurodo, kad šiuo metu beveik visuose teigiamą PCR tyrimo atsakymą turinčiuose mėginiuose, kurie yra tikrinami papildomu specialiuoju qPCR metodu (preliminariai nustatančiu viruso atmainą, tai nėra sekoskaitos metodas), – yra įtariama omikron atmaina.

„Pagal šį metodą, Kalėdų laikotarpiu paplitimas greičiausiai buvo mažiau nei 10 proc., o šiuo metu paplitimas, tikėtina, viršija 90 proc. Nors šis metodas nėra skirtas galutinai patvirtinti viruso atmainai, tačiau mūsų skaičiavimais jo rezultatai šiuo metu turi gerai sutapti su patikimais sekoskaitos rezultatais, kurie dėl sudėtingo proceso atsilieka apie porą savaičių nuo ėminio paėmimo datos. Preliminariuoju atmainos nustatymo metodu šiuo metu yra ištiriama apie trečdalis visų teigiamų mėginių, tad ši statistika yra reprezentatyvi Lietuvos dinamikai“, – dėstoma įraše.

Aiškindamas, kaip nepasimesti tarp trijų laboratorinių metodų, departamentas išskyrė tris dalykus.

1️⃣Ką sako diagnostinis PCR tyrimas, galintis aptikti virusą mėginyje? Jei atsakymas yra teigiamas, tai asmuo yra užsikrėtęs SARS-CoV-2 virusu.

REKLAMA
REKLAMA

2️⃣Ką sako specialusis qPCR tyrimas, galintis aptikti dominančias viruso mutacijas? Jei nustatoma S baltymo delecija – įtariama omikron atmaina, nes šios delecijos neturi delta atmaina, o ji iki šios sudarė beveik 100 proc. atvejų. Jei šios delecijos nenustatoma, atvejui įtariama delta atmaina.

REKLAMA

3️⃣Ką sako sudėtingas, lėtas, bet labai patikimas sekoskaitos tyrimas, galintis nustatyti viruso atmainą? Pagal tiksliai nuskaitytą genomo seką, patvirtinama omikron arba kita atmaina.

„Svarbu atsižvelgti į įtariamų omikron atmainos atvejų proporciją nuo atliktų tyrimų (iliustracijos viršutinė kairė pusė) ir tirtų mėginių skaičiaus (iliustracijos apatinė kairė pusė). Dešinėje pusėje esantys grafikai rodo, kaip su laiku keitėsi sekoskaitos metodu patvirtintų omikron ir delta atmainų dalis tarp įtartų omikron ir delta atvejų“, – dėstė Statistikos departamentas.

REKLAMA
REKLAMA

Argumentuodama, kodėl pasitikima šiomis išvadomis, įstaiga nurodė, kad įrašę matoma dešinėje pusėje viršuje esanti iliustracija rodo, kad jau gruodžio pabaigoje virš 90 proc. qPCR metodu nustatytų įtariamų omikron atmainos atvejų pasitvirtino.

„Tikėtina, kad šiuo metu ši dalis yra dar didesnė dėl didėjančio paplitimo“, – dėstoma įraše.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų