REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Profesorius Timas Spectoras sako, kad jei bus testuojami tik kosuliu, karščiavimu ar skonio bei uoslės praradimu besiskundžiantys žmonės, gali likti neaptikta milijonai koronaviruso atvejų.

Profesorius Timas Spectoras sako, kad jei bus testuojami tik kosuliu, karščiavimu ar skonio bei uoslės praradimu besiskundžiantys žmonės, gali likti neaptikta milijonai koronaviruso atvejų.

REKLAMA

Į koronaviruso simptomų sąrašą ekspertas siūlo įtraukti ir išsekimą, galvos skausmą, gerklės skausmą bei diarėją. Prof. Timas Spectoras sako, kad jei bus testuojami tik kosuliu, karščiavimu ar skonio bei uoslės praradimu besiskundžiantys žmonės, gali likti neaptikta milijonai koronaviruso atvejų.

Naują tyrimą atlikę mokslininkai rekomenduoja testą pasidaryti visiems, kurie jaučiasi prastai – jų studija rodo, kad ilgesnis simptomų sąrašas padėtų aptikti maždaug trečdaliu daugiau COVID-19 atvejų. Tyrimo rezultatai, publikuoti „Journal of Infection“, yra pagrįsti 122 000 Didžiojoje Britanijoje gyvenančių suaugusiųjų, kurie naudojosi koronaviruso simptomų tyrimo programėle, duomenimis.

Prof. T. Spectoras, vyriausiasis „Zoe“ programėlės mokslininkas ir genetinės epidemiologijos dėstytojas iš Londono „King‘s College“, sako:

REKLAMA
REKLAMA

„Nuo pat pradžių žinojome, kad vien tik fokusuotas trijų klasikinių simptomų – kosulio, karščiavimo ir anosmijos (uoslės praradimo) – testavimas praleidžia ženklią pozityvių atvejų dalį.

REKLAMA

Uoslės netekimą identifikavome kaip simptomą dar gegužės mėnesį ir mūsų darbo dėka vyriausybė šį simptomą įtraukė į sąrašą, o dabar aišku, kad jų turime įtraukti ir daugiau. Pakviesdami programėlę naudojančius ir kokius nors simptomus jaučiančius žmones pasidaryti testą mes patvirtinome, kad yra ir daug daugiau koronaviruso simptomų. Tai ypač svarbu naujiems viruso variantams, nes jie gali pasižymėti kitokiais simptomais. Iš mūsų pusės žinutė visuomenei yra aiški – jei jaučiatės prastai, tai gali būti koronavirusas ir testą pasidaryti reikia.“

REKLAMA
REKLAMA

Mokslininkai sutelkė jėgas susibūrę į Pasiruošimo epidemijai inovacijų koaliciją (CEPI) ir analizavo 122 000 žmonių duomenis. 1 202 iš jų pranešė gavę teigiamą koronaviruso testą per savaitę nuo susirgimo pradžios. Paaiškėjo, kad jei būtų buvę testuojami tik klasikinius tris simptomus jautę žmonės, būtų buvę aptikta tik 69% simptomatinių atvejų, o teigiamas buvo vienas testas iš 46.

Bet mokslininkų teigimu simptomų sąrašo išplėtimas, pridedant ir išsekimą, galvos skausmą, gerklės skausmą bei diarėją per pirmąsias tris ligos dienas būtų leidęs aptikti 96% simptomatinių atvejų – teigiamas būtų buvęs vienas testas iš 95, rašoma mirror.co.uk.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Be to, mokslininkai pastebėjo, kad 31% koronavirusu sirgusių žmonių ligos pradžioje, kai buvo labiausiai užkrečiami, nejautė nė vieno iš klasikinių simptomų. Pasak tyrėjų, jų gauti rezultatai galės būti naudojami klinikiniuose tyrimuose vertinant galimų COVID-19 vakcinų efektyvumą.

Dr. Jakobas Crameris, klinikinės plėtros direktorius iš CEPI, sako: „Tiksli COVID-19 atvejų diagnozė yra labai svarbi vertinanti COVID-19 vakcinų kandidačių efektyvumą didelės apimties tyrimų metu, ypač todėl, kad su liga siejami požymiai bei simptomai gali būti įvairūs ir sutapti su kitomis dažnomis virusinėmis infekcijomis.

Šio tyrimo rezultatai suteikia svarbių įžvalgų, kurios padės optimizuoti diagnostikai naudojamų simptomų pasirinkimą COVID-19 vakcinų veiksmingumo tyrimuose. Tikimės, kad mūsų tyrimo rezultatai ne tik padės CEPI partneriams, kuriantiems COVID-19 vakcinas, bet taip pat bus naudingi ir visai medikų bendruomenei.“

Didžiosios Britanijos Sveikatos ir socialinių reikalų ministerijos atstovas sakė: „COVID-19 simptomų sąrašą nuolat peržiūri mokslininkų ekspertų grupė. Pagrindiniai simptomai buvo kruopščiai atrinkti, kad identifikuotume tuos, kurie turi didžiausią tikimybę reikšti koronavirusą ir nepasireiškia dideliam skaičiui neužsikrėtusių žmonių. Šiuos tris pagrindinius simptomus – aukštą temperatūrą, naujai atsiradusį nesiliaujantį kosulį ar skonio bei uoslės pojūčių pasikeitimą – jaučiantys žmonės turėtų kaip įmanoma greičiau pasidaryti testą ir nedelsdami izoliuotis su kartu gyvenančiais žmonėmis.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų