REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vakarų Europoje taip pat ir Baltijos šalyse – Latvijoje ir Estijoje butai paprastai parduodami su visa apdaila. Pernai atliktas tyrimas atskleidė, kad beveik 70 procentų lietuvių irgi norėtų įsigyti būstą su visa apdaila. Tačiau, dauguma Lietuvoje parduodamų butų pirkėjams siūlomi tik su daline apdaila. Specialistai tikina, kad anksčiau žmonės bandė taupyti, todėl rinkosi ne visiškai įrengtus butus, tačiau dabar laikai pasikeitė. Tad turėtų keistis ir nekilnojamo turto pardavėjų pasiūla.

Vakarų Europoje taip pat ir Baltijos šalyse – Latvijoje ir Estijoje butai paprastai parduodami su visa apdaila. Pernai atliktas tyrimas atskleidė, kad beveik 70 procentų lietuvių irgi norėtų įsigyti būstą su visa apdaila. Tačiau, dauguma Lietuvoje parduodamų butų pirkėjams siūlomi tik su daline apdaila. Specialistai tikina, kad anksčiau žmonės bandė taupyti, todėl rinkosi ne visiškai įrengtus butus, tačiau dabar laikai pasikeitė. Tad turėtų keistis ir nekilnojamo turto pardavėjų pasiūla.

REKLAMA

2019 metais „Sprinter tyrimų“ atliktame Lietuvos gyventojų nuomonės tyrime, siekiant išsiaiškinti jų nuomonę dėl įsivaizduojamo tobulo buto pasirinkimo ir jo įrengimo, buvo nustatyta, kad tik trečdalis apklaustųjų rinktųsi visiškai neįrengtą arba tik iš dalies įrengtą naują butą.

Didžioji dalis tautiečių svajoja apie įrengtą, netgi baldais apstatytą butą.

NT vystytojai siekia sutaupyti

NT ekspertas ir įmonės „Real Data“ vadovas Arnoldas Antanavičius teigia, kad Lietuvos rinkoje dauguma naujos statybos būstų parduodami ne visiškai įrengti. Tokia praktika tenkina abi puses.

REKLAMA
REKLAMA

„NT vystytojams tokių butų pardavimas reiškia, kad visas projektas bus įgyvendinamas greičiau, nes nereikės gaišti laiko butų įrengimui. Taip pat projektui įgyvendinti reikės mažiau investicijų. Finansiniu požiūriu toks variantas vystytojams palankiausias, nes investicijų reikia mažiau, o grįžta jos greičiau.

REKLAMA

Kita vertus, dalinė apdaila palieka laisvę įsirengti būstą pagal kiekvieno poreikius, tad vystytojams nereikia bandyti atspėti būsimų pirkėjų norų. Be to, vyrauja požiūris, kad įsirengiant pačiam, galima sutaupyti.

Tačiau nenorėčiau sutikti su nuomone, kad vystytojų įrengimas yra nekokybiškas ar prastesnis. NT vystytojai siūlo keletą įrengimo tipų, tad nereikėtų tikėtis prabangaus įrengimo, jeigu klientas pasirenka ekonominį variantą“, – komentuoja specialistas.

Vakaruose ir Skandinavijoje kitokia praktika

Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) vadovas Mindaugas Statulevičius teigia, kad NT vystytojai parduoda nevisiškai įrengtus butus, nes tokių nori patys klientai.

REKLAMA
REKLAMA

„Tačiau pačioje pradžioje pradėjus statyti ir pardavinėti naujus butus didžioji dalis pirkėjų norėjo įsigyti neįrengtus butus. Jie manė, kad patys įsirengdami ar samdydami nelegaliai dirbančius apdailininkus sutaupys.

Dabar jau žmonės mato, kad labiau apsimoka pirkti butą su visa apdaila, nes pavyzdžiui, imant banko paskolą būstui, jo apdailos suma įtraukiam į bendrą sumą. Todėl nereikia galvoti iš kur gauti papildomų pinigų buto įrengimui.

Dar vienas privalumas yra vystytojų suteikiamos garantijos. Pagal įstatymus 5 metų garantija taikoma visiems matomiems statinio elementams – sienoms, grindims ir pan., o 10 metų garantija – paslėptiems darbams, pavyzdžiui, konstrukcijoms ir vamzdynams“, – pastebi specialistas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak M. Statulevičiaus, kitose Vakarų Europos šalyse, taip pat Latvijoje ir Estijoje visi butai parduodami tik visiškai įrengti.

„Kitos Baltijos šalys glaudžiai bendradarbiavo su Skandinavijos įmonėmis, kurios statė ir pardavinėjo jau visiškai įrengtus butus. Tad šią praktiką perdavė ir kolegoms Latvijoje ir Estijoje. O Lietuvos vystytojai paisė pirkėjų norų kuo pigiau įsirengti butus, todėl vis dar ir pardavinėja ne visiškai įrengtus. Tačiau situacija po truputį keičiasi.

Šiuo metu apie 20 proc. parduodama visiškai įrengtų butų, tačiau susidomėjimas jais auga, tad tikėtina, kad po kelių metų jau pusė visų butų bus parduodami visiškai įrengti.

REKLAMA

Be to, kiekvienas klientas gali pasirinkti kaip ir kokiomis medžiagomis nori įrengto buto, todėl nereikėtų baimintis nekokybiško įrengimo, jis taip pat priklauso ir nuo kliento norų ir galimybių“, – aiškina specialistas.

Portalas tv3.lt patikrino, kad Estijos NT turto skelbimų tinklapiuose „Nr. 1 Kinnisvaraportaal“ „City24.ee“ ir „Kuldne bors“ parduodama keli šimtai naujos statybos butų su visa apdaila ir vos keli, kuriuos reikia renovuoti, tiesa šie yra senos statybos namuose.

Netgi senos statybos namuose esantys butai Estijoje yra renovuoti ir paruošti naujakuriams.

Latvijos NT skelbimų portale ee24.com taip pat parduodami tik visiškai įrengti butai.

Butas su visa apdaila pigesnis?

Nekilnojamojo turto (NT) projektų vystymo įmonės „Citus“ pardavimų vadovė Andželika Čiūtienė teigia, kad į klausimą, ar geriau rinktis visą, ar dalinę apdailą, vieno teisingo atsakymo nėra: svarbu apsispręsti, kaip išsirinkti tokį būstą ir jo įrengimą, kad jis atitiktų esamus poreikius.

REKLAMA

„Dalinę apdailą naujakuriai renkasi dėl galimybės sutaupyti, laisvės pasirinkti rangovus ir nerimo, kad būstas su visa apdaila labiau atitiks projekto plėtotojo viziją, o ne naujų būsto savininkų poreikius.

Tačiau realybė tampa kiek sudėtingesnė – savarankiškai organizuojami remonto darbai užtrunka ilgiau nei planuota, iš anksto reikia pasirūpinti reikiamomis lėšomis, dažnu atveju įrengimui skirtas biudžetas, proceso metu išauga, jį sudėtinga sukontroliuoti“, – tikina specialistė.

Anot A. Čiūtienės, jeigu žmonės turi aiškią namų interjero viziją, ją lengviau bus įgyvendinti erdvėje su daline apdaila – būsimi gyventojai patys gali nuspręsti, kaip būsimasis būstas turi atrodyti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Savarankiškai planuojant remonto biudžetą pirmiausia reikia nuspręsti, kam ir kiek pinigų norima skirti. Prieš šios sumos patariama pridėti apie 20 procentų, nes proceso metu gali atsirasti nenumatytų išlaidų, brangesnių sprendimų“, – pataria specialistė.

Taip pat, pasak A. Čiūtienės, būtina preliminariai įvertinti, kad pasirinkti meistrai gali neturėti galimybės iškart pradėti darbų dėl didelio užimtumo, patys remonto darbai gali trukti iki 5 – 6 mėnesių, tad šį laikotarpį teks išlaikyti ne tik naują, bet ir esamą gyvenamąją vietą.

„Būstų su visa apdaila poreikis ir pasiūla rinkoje svyruoja. Vieniems tai – patogus būdas sutaupyti laiko, kitus atbaido kiek didesnė galutinė būsto kvadratinio metro kaina“, – sako specialistė.

REKLAMA

Dar A. Čiūtienės teigimu, įsigyjant namus su visa apdaila palengvinama ir finansinė įtampa – tokiam būstui suteikiama viena paskola, jo įsigijimui ir remontui, todėl nereikės papildomų santaupų ar dar vienos paskolos.

Butai su visa apdaila perkami investicijai

Paklausta, kuo įmonė remiasi nustatydama, kiek butų parduos su visa apdaila ir be jos, specialistė tiksliai atsakyti negalėjo.

„Atskiro skaičiavimo, kiek būstų turėtų būti parduodama su visa apdaila, neturime. Mūsų įmonėje dirba interjero dizaineriai, kurie gali padėti susiplanuoti ir įgyvendinti norimus interjerus, tačiau galimybė įsigyti būstą su visa apdaila yra visuose įmonės projektuose“, – tvirtina A. Čiūtienė.

REKLAMA

Anot jos, prestižinės klasės būstų pirkėjai kelia ypač aukštus reikalavimus gyvenamajai vietai, todėl turi aiškius lūkesčius ir, dažniausiai, nesirenka būsto su visa apdaila.

„Didžiausią visos apdailos poreikį pastebime vidutinės klasės būstų segmente, kurie dažniau perkami investicijai arba kuriuos renkasi veiklūs, aktyvūs žmonės, todėl perka nedidelius, funkcionalius būstus.

Būstai investicijai sudaro apie 30 proc. rezervuojamų būstų mūsų įmonės valdomuose projektuose. Skaičiuojame, kad ir su visa apdaila parduodamų būstų skaičius, nesikeičiant tendencijoms, ilgainiui galėtų pasiekti 30 proc.“ – teigia specialistė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų