REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Švenčių daugelis neįsivaizduoja be sotaus ir skanaus maisto. Šventinis stalas būna nukrautas įvairiausiais skanumynais: nuo silkių, saldainių iki įvairių mišrainių, nuo kurių įvairovės raibsta akys. Tačiau dažnai akys nori daug, o skrandis tokio kiekio maisto fiziškai negali priimti, todėl įvyksta persivalgymas.

Švenčių daugelis neįsivaizduoja be sotaus ir skanaus maisto. Šventinis stalas būna nukrautas įvairiausiais skanumynais: nuo silkių, saldainių iki įvairių mišrainių, nuo kurių įvairovės raibsta akys. Tačiau dažnai akys nori daug, o skrandis tokio kiekio maisto fiziškai negali priimti, todėl įvyksta persivalgymas.

REKLAMA

Kauno klinikų Gastroenterologijos klinikos gydytoja dietologė dr. Rūta Petereit su naujienų portalu tv3.lt pasidalino patarimais, kaip švenčių metu nepersivalgyti ir jaustis gerai.

Nebadaukite prieš šventinę vakarienę

„Pirmiausia galėtume pradėti nuo elementariausių patarimų, kurie yra visiems žinomi, tačiau jais nesivadovaujame. Pagrindinė taisyklė yra neprisikrauti per daug į lėkštę ir riboti patiekalų patekimą į savo lėkštę. Valgykite neskubėdami, mėgaukitės maistu ir daugiausia jį ragaukite, o ne persivalgykite.

Pirmiausia atsisėdus prie stalo peržiūrėkite patiekalus akimis, nes pirmuosius pojūčius gauname matant vizualiai, pažiūrėjus, patyrinėjus. Į savo lėkštę įsidėkite daržovių, vaisių. Būtinai gerai sukramtykite, žinoma, kiekvieno kąsnio neskaičiuosime, bet sukramtyti maistą reikėtų apie 20 kartų.

REKLAMA
REKLAMA

Valgant skirtingus patiekalus, nuo vieno iki kito valgymo reikėtų padaryti bent jau 15 ar 25 minučių pertraukėles. Svarbiausia taisyklė būtų nesluoksniuoti maisto, nevalgyti – sūriai, saldžiai, o po to vėl sūriai.

REKLAMA

Taip pat prieš pradedant valgyti svarbu įsivertinti, kiek išgėrėme vandens ar arbatos, nes reikia nepamiršti, kad skysčiai taip pat būtini. Svarbiausia yra saikas. Galime pasiimti mažesnes lėkštes arba jų pilnų neprikrauti“, – pataria dr. R. Petereit.

Gydytoja dietologė pasakoja, kad negalima daryti ilgo tarpo iki valgymo. „Kartais žmonės pavalgo pusryčius ir jei vakare numatoma šventinė vakarienė, jie iki jos nevalgo ir gaunasi 6 valandų tarpas, o tai skatina persivalgymą vėliau.

Kai kurie žmonės nevalgo dieną, nes žino, kad vakare eis į svečius arba kaip tik nevalgo, neužkanda nieko, nes laukia ateinant svečių. Geriau valgyti dažniau, bet po mažiau, kad išvengtume didelio maisto kiekio per trumpą laiką vakare, kas ir yra persivalgymas.

REKLAMA
REKLAMA

Valgyti truputį mažiau galima, tačiau badavimas visą dieną, tik gurkšnojant vandenį, mano, kaip ekspertės nuomone yra blogai. Vis tiek turėtume dienos metu užkąsti bent vaisių ar daržovių, kad išvengtume priepuolinio persivalgymo“, – aiškina dr. Rūta Petereit.

Nepamirškite vaikščioti

Persivalgius gali kamuoti pilnumo jausmas, gali atsirasti šleikštulys, skausmas skrandžio srityje. Pasidarome mieguisti, vangūs, juntamas silpnumas, gali varginti pykinimas.

„Persivalgymas švenčių metu gyvenimo kokybei neturės didesnės įtakos, jei tai nėra kasdienis dalykas. Jei persivalgo jauni ar vyresni žmonės, neturintys ligų, tai viskas gerai, tačiau persivalgymas yra pavojingas žmonėms, kurie yra turėję virškinimo trakto, skrandžio ligų, dvylikapirštės žarnos uždegimą, kasos uždegimą, tulžies pūslės ligų ar serga kitomis lėtinėmis ligomis. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiems žmonėms labai svarbu, kad nebūtų didesnių tarpų tarp valgymų: daugiausia trys ar keturios valandos, o visos dienos badavimas, kad vakare galėtume gausiau pavalgyti nėra pateisinamas.

Dr. Rūta Petereit ragina nepamiršti, koks yra natūralus mūsų skrandžio tūris. „Galima uždėti savo rankutes ties pilvu ir pamatysite savo skrandžio dydį. Suaugusio žmogaus skrandžio tūris yra nuo 500 iki 700 ml, vyrų skrandžio tūris būna didesnis, o vaikučių skrandukas būna dar mažesnis, tai koks maisto kiekis telpa į vieną lėkštę, tokį ir galime suvalgyti vienu kartu“, – aiškina gydytoja dietologė.

Pavojingiausias maisto ar gėrimų derinys yra riebus maistas kartu su alkoholiu, pavyzdžiui silkė ir alkoholis. „Tai stebime ir praktikoje, kad nors ir žmogus nėra iki tol jutęs jokių simptomų, tačiau jei vartoja daug blogųjų, sveikatai nepalankių riebalų, pavyzdžiui, majonezo, mišrainių ir dar užgeria su alkoholiu – tai gali išprovokuoti kasos uždegimą.

REKLAMA

Gausus saldumynų vartojimas irgi nėra geras dalykas, tačiau kokios šventės be šių patiekalų? Nedrauskime sau jų valgyti, bet padarykime pertraukėles ir prisiminkime, kad yra ir bendravimas. Taip pat galime aktyviai praleisti laiką pasigrožėdami puošmenomis mieste, eglutėmis, nes judant patirsite tą patį malonumą, kaip ir ragaudami maistą, smegenys išskirs dopaminą.

Vaikščiojimas taip pat padeda virškinimui, o grįžę po pasivaikščiojimo galėsi suvalgyti gardėsį. Geriausia yra nepersivalgyti, jei jau pavalgėme – tuomet pajudėti, nebūtinai greitu žingsniu, galima ir lėtu. Taip pat svarbu ir paplanuoti. Kiekviena šeima tą šventinį stalą planuoja, apsitaria. Nebūtina savo dosnumo ir meilės artimiesiems išreikšti per valgį – galima ir kitais būdais“, – primena dr. Rūta Petereit.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų