REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gyventojai jau žino, kad prasidėjus naujam šildymo sezonui juos pasieks didesnės sąskaitos už šilumą. Visoje Lietuvoje ji brangs vidutiniškai 40 procentų. Tai šalies gyventojus varo į neviltį, o verslininkus - vis toliau į bankrotą.

REKLAMA
REKLAMA

Kol neprasidėjo šaltasis sezonas ir žmonės negavo pirmų „karštų“ sąskaitų už šildymą, daugelis LŽ kalbintų verslininkų sutartinai sakė: „Stengiamės apie tai negalvoti. Šiuo metu turime daug kitų problemų.“

REKLAMA

Tačiau pareigūnai, patvirtinę naujus tarifus, patys supranta, kad prasidėjus šildymo sezonui gerokai didesnės šilumos kainos skaudžiai „nukąs“ įmonių pelną.

Žiemos nelaukia

LŽ šnekintas verslininkas Tomas Mickus teigė, jog pastaraisiais metais jis neišgirdo nė vienos geros žinios. „Karšta darosi vien nuo tokių naujienų - nors imk ir nupjauk vamzdžius. Jau rasti beveik visi įmanomi būdai, kaip įkirsti verslui į pačias skaudžiausias vietas. Lengva prognozuoti, kad kyla energetinių žaliavų kainos, ir lengva ranka viską iš eilės branginti. Užėjo kažkokia branginimo manija“, - pasipiktinęs kalbėjo T. Mickus.

REKLAMA
REKLAMA

Verslininko manymu, visas pasaulis pakibo ant prognozių kabliuko, o mūsų šalis - ypač. „Branginama galvojant, kad ateityje vis tiek brangs. Taip sukeliamas visuotinis paslaugų ir prekių kainų didėjimas. Kurį laiką savo įmonės gaminamos produkcijos specialiai nebranginau, nes nemačiau reikalo. Tiesiog naudojau pigiai nusipirktas žaliavas. Tuo metu kolegos, remdamiesi ateities prognozėmis, krovėsi pelną pabranginę prekes.

Dabar verslo sektoriuje darosi išties karšta, o kai rudenį savo katilines užkurs šilumininkai, nežinau, ką reikės daryti“, - prisipažino baigdamas pokalbį verslininkas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Naujos kainos

Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija vienašališkai nustatė naują, dvigubai didesnę šilumos kainą Vilniaus vartotojams. Ji įsigalios nuo rugpjūčio 1 dienos.

Centralizuotai tiekiama šilumos energija brangs 52,8 proc. - nuo 17,76 cento iki 22,56 cento (be PVM) už kilovatvalandę (kWh). Didžiausią šilumos kainos didėjimą - 49,6 proc. - nulėmė kuro kainų pokytis.

„Vilniaus energija“ norėjo branginti šilumą gyventojams 56 proc. - iki 22,75 cento už kWh. Sprendimas priimtas neatsižvelgiant į Vilniaus tarybos nutarimą leisti kelti kainą tik 10 proc. - iki 16,451 cento už kWh. Vilniaus savivaldybės atstovų teigimu, dėl Kainų komisijos priimto vienašališko sprendimo bus svarstoma galimybė kreiptis į teismą arba nutraukti sostinės šilumos ūkio nuomos sutartį su „Vilniaus energijos“ savininke Prancūzijos energetikos kompanija „Dalkia“.

REKLAMA

Verslui nuolaidų nebus

Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos Šilumos skyriaus vedėjo pavaduotojas Juozas Mockevičius LŽ aiškino, kad komisija nustato vieną kainą visiems centralizuotos šilumos vartotojams. „Nustatyta kaina yra tarsi kepurė - didesnės taikyti nevalia. Bet mažesnę galima. Patys šilumos tiekėjai gali nuspręsti, kokią kainą mokės gyventojai ir kokią - verslo vartotojai. Tačiau esant tokiai situacijai tiek, kiek šiluma brangs gyventojams, tiek ir įmonėms - 22,56 cento už kilovatvalandę, ir kriukis!“ - emocingai dėstė J. Mockevičius.

REKLAMA

Kainų komisijos atstovo nuomone, vargu ar šilumos tiekėjai darys nuolaidų dideliems vartotojams, nes patys ją norėjo branginti dar labiau.

Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos pirmininkas Virgilijus Poderys yra sakęs, kad metų pabaigoje šiluma dar kartą brangs. „Dujų kainos tebekyla, tad jei pildysis tolesnės specialistų prognozės, metų pabaigoje šiluma dėl didėjančių dujų kainų turėtų dar brangti 15 proc., be to, kiek branginame dabar“, - kalbėjo V. Poderys.

Šiuo metu patvirtintos šilumos kainos yra skaičiuotos remiantis dabartine dujų kaina (375 doleriai už tūkstantį kubinių metrų), bet metų pabaigoje dujos, kaip numatoma, brangs iki 550 dolerių. V. Poderys aiškino, kad Elektros energetikos įstatymas neleidžia mažinti tarifų, nes skirstomųjų tinklų bendrovių nustatomi tarifai ir viršutinės kainų ribos smarkiai skiriasi. „Iš principo yra „išplautos“ mūsų reguliuojamosios galios“, - pabrėžė komisijos pirmininkas ir pridūrė, jog siekiant pataisyti Elektros energetikos įstatymą dar kartą kreiptasi į Seimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jolita Žvirblytė

Šilumą tiekiančios „Vilniaus energijos“ komercijos direktorius Rimantas Germanas LŽ tikino, kad ši įmonė neketina mažinti kainų verslo vartotojams, nes kuras - dujos - brangsta kiekvieną mėnesį. „Bus taikomos komisijos nustatytos kainos, o po pusmečio, kai jos bus peržiūrėtos, šildymas dar brangs“, - sakė R.Germanas. Anot jo, praėjo tie laikai, kai buvo galima sumažinti nustatytas kainas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų