• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jolanta GRUBLIAUSKAITĖ Šiaulių miesto savivaldybė sulaukia vis daugiau sunkiai besiverčiančių žmonių prašymų išnuomoti socialinį būstą. Jie įtraukiami į beviltiško ilgumo sąrašus, kurie metams bėgant beveik netrumpėja – socialiniame būste apsigyvena vos kelios dešimtys žmonių per metus. Neturėdami kur glaustis, šiauliečiai griebiasi šiaudo – būstą nuomojasi arba įsipareigoja bankams.

REKLAMA
REKLAMA

Eilėje daugiau nei 1 300 laukiančiųjų

Vieno iš nekilnojamojo turto portalų duomenimis, šiuo metu Šiauliuose pigiausiai nuomojamas būstas – Spindulio gatvėje esantis vieno kambario bendrabučio tipo butas, už kurio nuomą prašoma 100 litų. Tokia suma sunkiai besiverčiantiems asmenims nėra maža. Be to, šeimai, turinčiai vaikų, tokiame bute sunku tilpti, o ir gyvenimo sąlygos jame prastos. Todėl visiškai nenuostabu, kad į Savivaldybę skuba daugybė žmonių, prašančių socialinio būsto. Juolab, kad Savivaldybė įsigyja tik suremontuotų būstų, kuriuose įrengti visi būtiniausi patogumai, tad galimybė gyventi patogiai masina šiauliečius. Tiems, kuriems pavyksta gauti šių būstų, tenka susimokėti komunalinius ir nuomos mokesčius. Pastaroji kaina priklauso nuo nuomojamo būsto kokybės. Vidutiniškai už 50 kvadratinių metrų būstą tenka mokėti 70–80 litų nuomos mokestį.

REKLAMA

Šiaulių miesto savivaldybės Turto valdymo skyriaus Būsto fondo poskyrio vyriausioji specialistė Živilė Jagutienė patvirtina, kad šiemet pretendentų išsinuomoti socialinį būstą daugėja. „Sulaukėme kiek daugiau prašymų nei pernai. Tačiau negalima sakyti, kad šie metai kuo nors ypatingi. Mes kasmet gauname apie 140 prašymų“, – sako specialistė.

Problemų nekiltų, jei būstų būtų tiek, kiek yra laukiančių juos gauti. Pernai pastogės viltingai laukė 1 244 žmonės, tačiau pasisekė vos 29. Visa likusi „uodega“ persikėlė į šiuos metus, todėl sausio mėnesį pretendentų į socialinį būstą buvo jau 1 344. Didžiausią dalį sudaro asmenys ar šeimos, įrašytos bendrajame sąraše – jų net 552. Taip pat laukia 365 jaunos šeimos, 215 neįgaliųjų asmenų ar šeimų, kuriose yra neįgaliųjų, 129 našlaičiai ir 75 šeimos, auginančios tris ar daugiau vaikų (įvaikių). Eilėje laukia ir 8 socialinio būsto nuomininkai, kurie dėl šeimos pagausėjimo ar kitų priežasčių, turi teisę į socialinio būsto sąlygų pagerinimą.

REKLAMA
REKLAMA

Tenka apsišarvuoti kantrybe

Ž. Jagutienė teigia, kad socialinio būsto eilė „nejuda“ taip greitai, kaip norėtųsi. Priklausomai nuo to, į kurį sąrašą žmogus įtrauktas, būsto gali tekti laukti 6, 7 ar net 10 metų. Daugiausiai kantrybės reikia tiems, kurie įtraukiami į bendrąjį sąrašą.

„Žinoma, per tiek laiko gali daug kas pasikeisti. Būna, kad žmonės išvyksta į užsienį, pasikeičia telefono numerius, juos sunku surasti pagal pateiktus duomenis. Kai kurie, sužinoję, kad sulaukė savo eilės, praneša, kad jiems būsto jau nebereikia“, – sako Ž. Jagutienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiuo metu Šiaulių miesto savivaldybė yra pasirašiusi 227 socialinio būsto nuomos sutartis. „Tai yra kintantys skaičiai. Kažkas išsikrausto, kažkas gauna butą“, – sako Ž. Jagutienė. Specialistė pasakoja, kad praėjusiais metais Savivaldybė įsigijo 13 naujų būstų. Kaip bus šiais metais, kol kas neaišku. Tačiau akivaizdu, kad socialinio būsto eilės ir toliau nemažės. Nesunku įsivaizduoti, kiek kantrybės prireiks paskutiniesiems sąraše įrašytiems asmenims, jei per metus ir toliau bus pateikiama po 140 prašymų, o Savivaldybė sugebės įsigyti vos keliolika naujų būstų.

REKLAMA

Perkasi būstus

Sunkiai besiverčiantys asmenys neturėdami kur apsigyventi, griebiasi šiaudo ir nors ir pasinaudodami valstybės lengvata, bet ima kreditą ir įsiskolina bankams. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija paskirsto pagal savivaldybes valstybės remiamų kreditų limitą bankams, kurie teikia būsto kreditus asmenims ar šeimoms, turintiems teisę į valstybės paramą pagal Valstybės paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatymą. Praėjusiais metais 60 asmenų ar šeimų gavo kreditų už 5,2 mln. litų. Šiauliečiai šalies mastu atsidūrė trečioje vietoje, kurie sudarė 9 proc. visų pasinaudojusiųjų valstybės remiamais būsto kreditais.

REKLAMA

Socialinio būsto poreikis šalyje pernai didėjo

Ši problema opi ne tik mūsų mieste, bet ir visoje šalyje. Praėjusių metų gruodžio 31 dienos duomenimis, šalyje daugiau nei 31,5 tūkst. asmenų ar šeimų, kurie turi teisę į socialinį būstą ir yra įrašyti į savivaldybės sudaromus sąrašus, pageidavo išsinuomoti socialinį būstą – tai 4 proc. daugiau negu 2011 metais, tokius duomenis pateikė Lietuvos statistikos departamentas. Didėjančiam socialinio būsto poreikiui įtakos turi naujų, neįsitvirtinusių darbo rinkoje šeimų kūrimasis ir nepakankamos asmenų ar šeimų pajamos nuosavam būstui įsigyti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Praėjusiais metais Lietuvoje į socialinio būsto nuomą pretendavo apie 9 514 jaunų šeimų (2011 m. – 9 345), našlaičių ar be tėvų globos likusių asmenų sąraše buvo 2 951 asmuo (2011 m. – 2 854), vadinamajame bendrajame sąraše – 11 728 pretendentai (2011 m. – 11 035). 545 asmenys bei šeimos, turėjusios socialinį būstą, pageidavo pagerinti gyvenimo sąlygas (2011 m. – 554).

Daugiausiai asmenų ar šeimų, norinčių išsinuomoti savivaldybių socialinį būstą, buvo Vilniaus (20 proc.), Kauno (12 proc.) ir Klaipėdos (8 proc.) savivaldybėse. Praėjusiais metais socialinio būsto šalyje sulaukė 1 086 asmenys ar šeimos. O dar prieš metus tokių asmenų ar šeimų buvo šiek tiek mažiau – 949. Socialinį būstą daugiausiai išsinuomojo jaunų šeimų sąraše esančios šeimos (23 proc.), asmenys ar šeimos iš bendrojo sąrašo (22 proc.) ir šeimos, auginančios tris ar daugiau vaikų (20 proc.).  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų