• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šį vakarą asteroidui 2012 DA14 prasilenkiant su Žeme jame gali kilti žemės drebėjimas, mano JAV mokslininkai.

REKLAMA
REKLAMA

Jie ruošiasi registruoti galimus seisminius smūgius šiame maždaug 45 - 50 metrų skersmens ir apie 190 tūks. tonų masės dangaus kūne, skelbia „Space.com“. „Mes ruošiamės įdėmiai stebėti seisminio aktyvumo požymius prasilenkimo metu, – pareiškė Masačusetso Technologijos instituto (JAV) profesorius planetologas Richardas Biznelas. – Tai pirmas kartas, kai dangaus kūnas priartėja taip arti, kad jame gali įvykti seisminiai smūgiai, o mes būsime pasiruošę atlikti reikiamus stebėjimus.“

REKLAMA

Pasak mokslininko, daugelis netoli Žemės skriejančių asteroidų dėl mūsų planetos traukos veikiausiai patiria sukrėtimus, kuriais būtų galima paaiškinti faktą, kad kai kurie iš jų tarsi atrodo išoriškai „nudėvėti“. „Asteroidams skriejant kosmine erdve jie ilgainiui tampa tamsiai raudoni, – sakė profesorius R. Biznelas. – Šį fenomeną, pavadintą „kosminių orų“ poveikiu, sukelia ilgalaikis asteroido paviršiaus veikimas kosminiais spinduliais ir Saulės radiacija. Tačiau ne vieną dešimtmetį mokslui yra žinomi keli nedideli asteroidai, kurie atrodo šviesūs ir „nenudėvėti“, tarsi jų nebūtų veikę „kosminiai orai“.

REKLAMA
REKLAMA

Profesorius R. Biznelas su kolegomis apskaičiavo šių „švarių“ asteroidų orbitas ir aptiko visų jų bendrą ypatumą: šie asteroidai per pastarąjį milijoną metų buvo labai priartėję prie Žemės, sakoma pranešime.

„Prasilenkimo metu gravitacinės jėgos gali ištempti, sukrėsti ar gniuždyti tokius asteroidus, dėl to jų tamsus, „kosminių vėjų“ išgairintas paviršius galėjo būti išverstas aukštyn kojom, į paviršių galėjo būti iškelta po juo slypinti šviežia medžiaga“, – sakė mokslininkas.

Žemės drebėjimai asteroiduose lyginant su mūsų planeta yra labai silpni, aiškino jis. Šalia asteroido esantis astronautas tokio seisminio smūgio metu pastebėtų nebent keliais centimetrais sulingavusį jo paviršių ar nedideles dulkų nuošliaužas nuo stačių jo kraterių šlaitų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų