REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
0
TV3

Seimas penktadienį patvirtino naują motinystės (tėvystės) išmokų tvarką, kuri leis rinktis vienų arba dvejų metų trukmės motinystės atostogas. Parlamento priimtos Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pataisos taip pat nustatė maksimalias išmokų "lubas".

REKLAMA
REKLAMA

Už šias pataisas penktadienį balsavo 57 Seimo nariai, prieš - 33, susilaikė 15 parlamentarų.

REKLAMA

Galios dvejus metus

Vyriausybė pasiūlytos pataisos numato, kad nuo kitų metų liepos vaikus auginantys gyventojai galės rinktis vienų arba dvejų metų trukmės motinystės (tėvystės) atostogas. Pirmuoju atveju "Sodra" mokės 100 proc. buvusio atlyginimo dydžio išmoką, antruoju - pirmuosius metus bus mokama 70 proc., o antruosius - 40 proc. buvusio atlyginimo dydžio išmoka.

Seimas taip pat pritarė Vyriausybės siūlymui įvesti 2,5 draudžiamųjų pajamų dydžio motinystės išmokų "lubas". Tai reiškia, kad maksimali išmoka "į rankas" sudarys apie 2,5 tūkst. litų.

REKLAMA
REKLAMA

Motinystės (tėvystės) atostogose esantiems gyventojams nebus draudžiama užsidirbti papildomai. Tiesa, užsidirbti papildomai ar net grįžti į ankstesnį darbą ir toliau gauti išmokas iš "Sodros" bus leidžiama tik antraisiais metais.

Seimas taip pat pritarė Rimos Baškienės ir Vincės Vaidevutės Markevičienės pateiktai pataisai, kuria Vyriausybei siūloma iki 2010 m. spalio 1 d. parengti ikimokyklinio ugdymo įstaigų plėtros programą

Visi šie pakeitimai galios tik tiems gyventojams, kurie motinystės (tėvystės) atostogų išeis po kitų metų liepos 1-osios.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sako, kad grįžtame į XIX amžių

Vyriausybės siūloma nauja motinystės /tėvystės išmokų tvarka yra užslėptas motinystės išmokų mažinimas, teigia aktyvios mamos.

Penktadienį prie Seimo piketavo penkios naujajai motinystės tvarkai prieštaraujančios asociacijos "Nacionalinis aktyvių mamų sambūris" (NAMS) atstovės. Mamos, atėjusios su mažyliais, buvo apsirengusios drobiniais skudurais, ant kaklo pasikabinusios malką, užrašą "21-ojo amžiaus Veronikos", rankose laikė duonos kepalą.

Mamos kategoriškai nesutinka su Vyriausybė siūlymu nuo kitų metų liepos vaikus auginantiems gyventojams leisti rinktis vienų arba dvejų metų trukmės motinystės (tėvystės) atostogas. Pirmuoju atveju "Sodra" mokėtų 100 proc. buvusio atlyginimo dydžio išmoką, antruoju - pirmuosius metus būtų mokama 70 proc., o antruosius - 40 proc. buvusio atlyginimo dydžio išmoka.

REKLAMA

Vyriausybė taip pat siūlo įvesti 2,5 draudžiamųjų pajamų dydžio motinystės išmokų "lubas". Tai reiškia, kad maksimali išmoka "į rankas" sudarytų apie 2,5 tūkst. litų.

"Realiai kalbame apie tai, jog pusantrų metų jau keičiama sistema ir nuolat yra mažinamos išmokos. Kiek procentų žmonių išdrįs patikėti, jog antrus metus gaus 40 proc., jeigu pasirinks pirmus metus 70 proc.? Tikėtina, kad beveik niekas. Kita vertus, tai yra realus ir akivaizdus, tik šiek tiek užretušuotas, užmaskuotas motinystės išmokų mokėjimo trumpinimas. Grįžtame prie to varianto, jog motinystės atostogų liks metai su 100 proc. buvusio atlyginimo. Tiesiog nei valdantieji, nei komitetas (Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas - ELTA) nedrįsta to viešai teigti", - kalbėjo NAMS atstovė Rasa Paulavičienė.

REKLAMA

Moteris sakė, jog su dabartiniu sistemingu šeimos politikos griovimu grįžtama į tuos laikus, kai moterys, prieš pastodamos arba jau būdama nėščios, jautėsi visiški nesaugios, nežinojo, kur kreiptis pagalbos, jautėsi paliktos ir užguitos.

„Ir dėl to, kaip Veronika, buvo priverstos imtis atitinkamų veiksmų. Prognozuojame, jog motinystė, kaip prioritetas, iš mūsų valstybės išnyks ir pasekmės gali būti pačios liūdniausios", – sakė R. Paulavičienė.

Aktyvios mamos teigia prašysiančios ir Prezidentės pagalbos.

„Esama ir kol kas dar veikianti paramos Šeimoms ir gimstamumo skatinimo sistema kompleksiniu požiūriu lyginant su visomis Europos Sąjungos šalimis yra niekinė: auginančių vaikus asmenų bei vaikų skurdo lygis – vienas didžiausių ES; išmokos vaikams – gavėjų skaičius sumažintas perpus ir yra mažiausias visoje ES; ikimokyklinio ugdymo garantija kiekvienam vaikui – neįgyvendinta; visiškai nemokamas mokslas pagrindinėse mokyklose – neįgyvendinta; minimalaus atlyginimas – vertinant eurais, vienas mažiausių ES; vidutinis atlyginimas – vertinant eurais, vienas mažiausių ES; susietos su asmenų skaičiumi šeimoje mokestinės lengvatos – simbolinės ir diskriminuojančios; šeimų aprūpinimo būstu strategija – simbolinė ir diskriminuojanti; motinystės (tėvystės) išmokos – vienintelė priemonė, realiai veikianti efektyviau nei ES šalyse“, – rašoma NAMS išplatintame pranešime spaudai.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų