REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuo 2017 metų gyventojai galės skirti iki 2 proc. pajamų mokesčio menininkams - rašytojams, kompozitoriams, dailininkams ir kitiems. Tokia parama nebus apmokestinama.

Nuo 2017 metų gyventojai galės skirti iki 2 proc. pajamų mokesčio menininkams - rašytojams, kompozitoriams, dailininkams ir kitiems. Tokia parama nebus apmokestinama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Seimas ketvirtadienį priėmė Labdaros ir paramos bei Gyventojų pajamų mokesčio įstatymų pataisas, leidžiančias menininkams, turintiems meno kūrėjo statusą, tapti paramos gavėjais. Taip siekiama mažinti menininkų priklausomybę nuo biudžeto finansavimo. Už balsavo 60 Seimo narių, prieš - socialdemokratas Algirdas Syss, o susilaikė 27 Seimo nariai.

REKLAMA

Teisės ir teisėtvarkos komiteto vadovas socialdemokratas Julius Sabatauskas prognozavo, kad menininkai bus priversti „elgetauti tų 2 proc.“

„Priversime ištiesti elgetos ranką kūrėjus. Jiems teks arba samdyti kokias nors viešąsias įstaigas, kurios dabar piktnaudžiauja tuo, kurios dirba tik už tai, kad užpildo už žmones deklaracijas ir už tai pasiima tuos 2 proc. Norint juos susirinkti, reikia prašyti žmonių. Tam reikia laiko. Užuot iš įsteigto fondo remti kultūrai, mes galėtume paremti tuos menininkus, skirti biudžete tam tikrą pinigų sumą, mes verčiame juos daryti, kad jie elgtųsi kaip elgetos. Na, negalima šitaip. Mano manymu tai žemina jų orumą ir tikrai pirminę dvasią, pirminę idėją sukompromituoja“, - tvirtino J.Sabatauskas.

REKLAMA
REKLAMA

Konservatorius Donatas Jankauskas įsitikinęs, kad 2 proc. gyventojų pajamų mokesčio skyrimas konkrečiam fiziniam asmeniui iškreipia pačią paramos idėją.

„Kaip tada, matyt, tokią pačią galimybę išradėjui, mokslininkui, gabiam jaunuoliui, kuris sporte ar kitose srityse gali garsinti Lietuvos vardą ir neturi kitos galimybės, kaip tą paramą gauti, kaip vietos bendruomenių tarybos, kurios jau ketveri metai šiandien iš to paties šaltinio turi galimybę spręsti įvairiausius klausimus“, - kalbėjo parlamentaras.

Jis pasiūlė sumažinti gyventojų pajamų mokestį 2 proc.: „Ir kiekvienas tada dirbantis asmuo ir mokantis gyventojų pajamų mokestį pats nuspręs ką paremti. Tiesiog skatinkite tada labdaros paramos dalykus ir kad kiekvienas jaustų pareigą padėti, prisidėti bet kam, kam jis nori iš savo gyventojų pajamų mokesčio, kurį moka“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Socialinių reikalų ir darbo komiteto narys A.Sysas piktinosi, kad Seimas priima „labiausiai ginčytiną nuostatą“ ir prognozavo, kad pataisa galbūt prieštarauja Konstitucijai.

„Tai galimas prieštaravimas Konstitucijai dėl asmens lygiateisiškumo principų - išskiriama tik viena grupė menininkų, turinčių meno kūrėjo statusą, kuriems galima pervesti 2 proc. gyventojų pajamų mokesčio“, - teigė parlamentaras.

„Mes tokiu sprendimu pakišame menininkams ne papildomas lėšas, o po to valstybė pasakys, eikite ir susirinkite patys pinigus, galime iš viso nefinansuoti. Aš manau, jeigu valstybei reikia kultūros, tai valstybė turi ir finansuoti, o nepermesti tai ant lėšų, kurių gali būti, o kurių negali būti. Tikrai nepadarykime to, kad po to kūrėjai eitų su ištiesta ranka ir sakytų, duokite man 2 proc., nes man valstybė neduoda“, - pridūrė A.Sysas.

REKLAMA

Liberalsąjūdietė Dalia Teišerskytė tikino, kad parama pasieks ne visus save vadinančius menininkais, nes, anot jos, tokį statusą gauna ne kiekvienas, gebantis ką nors sukurti: „Tai yra ypatingas statusas“.

Menininkai privalės atskirai tvarkyti paramos apskaitą ir pateikti Valstybinei mokesčių inspekcijai metinę ataskaitą apie gautus pinigus ir jų panaudojimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų