• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Devintasis Europos šalių kino forumas „Scanorama“ žiūrovus šiais metais pasitiks šūkiu „Galvok, ką nori“. Lapkričio 3 d. ketvirtadienį viename iš sostinės kino centrų vykusioje spaudos konferencijoje pristatyta festivalio programa, organizatorių teigimu, yra gausi ir įvairi kaip niekada anksčiau. Greta pripažinimą tarptautiniuose festivaliuose pelniusių filmų tradiciškai bus pristatomi ir jaunųjų viso pasaulio kino kūrėjų darbai.

REKLAMA
REKLAMA

9-ojo Europos šalių kino forumo SCANORAMA spaudos konferencija (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)9-ojo Europos šalių kino forumo SCANORAMA spaudos konferencija (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)

REKLAMA

Europos šalių kino forumo „Scanorama“ direktorės Gražinos Arlickaitės teigimu, pagrindinė idėja šiais metais – priminti žmonėms, kad jie turi laisvę elgtis taip, kaip jiems atrodo tinkama. „Mūsų idėja ‒ siūlyti žmonėms galvoti ką nori, daryti ką nori, gyventi kaip nori. Tam reikia nueiti ilgoką dvasinės brandos kelią, kad suvoktum, ko nori, kaip nori ir tada galėtum daryti ką nori. Tokia yra šių metų idėja“, ‒ kalbėjo ji.

REKLAMA
REKLAMA

Programoje – apdovanojimus pelnę filmai ir jaunųjų kino kūrėjų darbai

Šių metų „Scanoramos“ programos skiriamasis bruožas – filmai, kurie iškyla. Anot, G. Arlickaitės nesvarbu, kuriame festivalyje jie pasirodo pirmą kartą, ten jie pakelia meninio formato kartelę. „Praėję metai buvo turtingi Europai ir pasauliui filmais ir tokių filmų, kuriuos pagrįstai galime pavadinti „milžinais“ tikrai buvo. Jie is suformavo pagrindinę apmąstymų strateginę liniją ir parodė, kuria linkme vystosi Europos kinas“, ‒ komentavo festivalio direktorė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip svarbiausi šių metų festivalio filmai įvardijami Larso son Triero naujausias darbas „Melancholija“, Wimo Wenderso dokumentinė juosta „Pina“, Michelio Hazaničiaus „Artistas“, Aleksandro Sokurovo „Faustas“, Pierre'o Schoellerio „Minitras“ ir daugelis kitų. „Kiekvienas filmas yra savotiška laimės ar nelaimes istorijos, todėl būtų neteisinga apsiriboti tik tomis juostomis, kurios gavo apdovanojimus“, ‒ kalbėjo G. Arlickaitė.

REKLAMA

G. Arlickaitė sakė besidžiaugianti tuo, kad į vieną vietą surinkti pavyko surinkti filmus, kalbančius apie tokius skirtingus dalykus. „Scanoramos“ organizatorių teigimu, kino kūrėjų geografija šiais metais bus kaip niekad plati.

Unikalus bendros gamybos forumas

Šiais metais pirmą kartą įvyks tokio svorio, tokio dydžio „koprodukcijos“ forumas, kuriame jaunieji Baltijos jūros regiono šalių kino kūrėjai turės unikalų šansą pasinaudoti bendradarbiavimo galimybėmis su Japonijos atstovais. „Šis forumas geriausiai atspindi bendrą Europos Sąjungos orientaciją – neužsiskleisti viduje, o būti atviriems naujoms idėjoms, įsileisti kažką šviežio“, ‒ teigė G. Arlickaitė.

REKLAMA

Bendros produkcijos su Japonija forumo iniciatorių, Vilniaus miesto savivaldybės atstovų teigimu, svarbiausias tokio projekto siekis – pritraukti į Lietuvą užsienio kino kūrėjus. „Šis projektas itin svarbus Vilniaus miestui, mes siekiame, kad kinas sugrįžtų į Lietuvą. Siekiame, kad vyktų kuo aktyvesnis judėjimas kino gamyboje, kad pas mus atvyktų žmonės, norintys kurti kiną“, ‒ kalbėjo Vilniaus miesto mero Artūro Zuoko patarėja Rasa Razgaitienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Justas Rožėnas (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)Justas Rožėnas (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)

„Forume bandysime atskleisti jauniesiems kino talentas, kad yra galimybė kurti kiną kartu su Japonija. Tai jiems bus savotiškas iššūkis. Buvo atrinkti 25 talentai, kurie „koprodukcijos“ metu ne tik klausysis paskaitų, bet ir pristatys savo idėjas. Panašu, kad forumas atsirado geru laiku, nes idėjos kurti kažką kartu su Azijos šalimis buvo jau seniai“, ‒ kalbėjo „Scanorama“ koordinatorius Justas Rožėnas.

REKLAMA

Konkursinėje programoje dominuos lietuviški filmai

Konkursinėje programoje „Naujasis Baltijos kinas“ dalyvaus jaunieji Lietuvos, Latvijos ir Estijos kino kūrėjai. „Daugeliui konkurso dalyvių tai yra pirmieji bandymai, jų debiutai kine. Vienas iš specialios programos „Jauna Lietuva trumpai“ programos tikslų buvo surasti lietuvius, kurie gyvena ir kuria kiną užsienyje. Atskira programos dalis bus sudaryta būtent iš tokių žmonių darbų“, ‒ kalbėjo programos „Naujasis Baltijos kinas“ koordinatorė Jūratė Samulionytė.

REKLAMA

Jūratė Samulionytė. „Jaunasis Baltijos kinas“ koordinatorė (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)Jūratė Samulionytė. „Jaunasis Baltijos kinas“ koordinatorė (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)

Konkursinėje programoje šiais metais pateko net aštuoni lietuvių darbai, tai Andriaus Blaževičiaus juosta „Dešimt priežasčių“, Roko Eltermano „Paskutinė medaus mėnesio diena“, Rasos Aliukonytės „Kalėdaitis“, Rūtos Bučiūnaitės „Mano senelis“, Simono Gylio „Rendezvous“, Arūno Eimulio „Super M nuotykiai“ ir Eglės Vertelytės filmas „UB Lama“. Taip pat joje dalyvauja šeši darbai iš Latvijos ir Estijos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Geriausią filmą rinks tarptautinė kino profesionalų žiuri, atvykstanti specialiai tam į festivalį. Nauja šiais metais yra tai, kad konkurso nugalėtojai sulauks net dviejų apdovanojimų: geriausio filmo režisieriui bus įteiktas 10 tūkst. litų vertės prizas – kino aparatūros nuomos paslaugos, o specialios programos „Jauna Lietuva trumpai filmo autorius bus apdovanotas piniginiu prizu.

REKLAMA

Giedrė Žickytė (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)Giedrė Žickytė (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)

„Scanoramos“ metu įvyks ir Giedrės Žickytės filmo „Kaip mes žaidėme revoliuciją“ bei Jūratės Samulionytės trumpametražio filmo „Laikinai“ premjeros. Sostinėje festivalis prasidės lapkričio 10 d. ir tęsis dešimt dienų, nuo lapkričio 17 iki 27 d. jis vyks ir Kaune, lapkričio 24 – 27 d. Klaipėdoje, o lapkričio 26 – 27 d. ir Šiauliuose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų