REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Net ir labai šiltas lapkritis tautiečius iš Lietuvos gena saulės ieškoti svetur. Dalis žmonių vis dar skrenda poilsiauti į Turkiją arba šiltesniu oru šiuo metu lepinančius Egipto kurortus, dar kiti leidžiasi ir į tolimesnes keliones: Tailandą ar Indonezijos salas. Tiesa, pastaruoju metu netrūksta žinių iš atostogautojų apie būnant svetur užklupusius virusus, kurie jaukia planus ir gadina poilsį, pastebi draudikai.

Net ir labai šiltas lapkritis tautiečius iš Lietuvos gena saulės ieškoti svetur. Dalis žmonių vis dar skrenda poilsiauti į Turkiją arba šiltesniu oru šiuo metu lepinančius Egipto kurortus, dar kiti leidžiasi ir į tolimesnes keliones: Tailandą ar Indonezijos salas. Tiesa, pastaruoju metu netrūksta žinių iš atostogautojų apie būnant svetur užklupusius virusus, kurie jaukia planus ir gadina poilsį, pastebi draudikai.

REKLAMA

Specialistai taip pat pastebi, kad besikreipiančiųjų dėl gydymo užsienyje žalos kompensacijos auga.

Draudimo bendrovės BTA Sveikatos ir asmens žalų reguliavimo skyriaus vadovė Irina Paleckienė patvirtina, kad žmonės šį rudenį keliauja aktyviai ir tai rodo ne tik išaugęs susidomėjimas kelionių draudimu, bet ir atostogaujančiųjų kreipimaisi dėl kurortuose patirtų sveikatos negalavimų, rašoma bendrovės pranešime spaudai.

„Kas trečias atvejis iš visų mūsų registruotų Kelionių draudimo pranešimų yra susijęs su virškinamojo trakto problemomis. Daugiausia tokių, fiksuojama Turkijoje ir Egipte. Šios šalys turi gana ilgą turizmo sezoną, čia ilsimasi nuo balandžio pabaigos iki žiemos vidurio. Lietuviai čia vyksta „prasitęsti“ vasarą, o patrauklumą dar labiau didina tokių kelionių pasiūla ir sąlyginai nedidelis atstumas. Atostogautojai laiką leidžia baseinuose, ragauja tiems kraštams būdingus patiekalus. Kai kurie iš šių malonumų ir būna patiriamų negalavimų priežastis kreiptis į draudikus“, – sako ekspertė.

REKLAMA
REKLAMA

Medikų paslaugos teikiamos skirtingai

Ji pažymi, kad žarnyno infekcijos yra dažniausias sutrikimas, dėl kurio keliautojai kreipiasi į draudimo bendrovę. Antroje vietoje rikiuojasi dėl klimato pokyčių pakilusi kūno temperatūra, trečioje – ausų uždegimai, po jų seka įvairūs patempimai, nudegimai saulėje.

REKLAMA

I. Paleckienė keliautojus, planuojančius atostogas užsienyje, ragina pasidomėti, ar toje šalyje Europos Sąjungos piliečiams gydymo paslaugos yra nemokamos, priešingu atveju, net ir gydytojo konsultacija gali kainuoti nemažus pinigus.

„Prieš planuojant bet kokią kelionę, vertėtų pasidomėti skubiosios medicinos pagalbos sistema toje šalyje, tam, kad nekiltų papildomų nepatogumų. Savo ruožtu mes bendradarbiaujame su gydymo įstaigomis įvairiose lietuvių lankomose šalyse“, – aiškina I. Paleckienė.

Ji sako, kad nelaimės atveju apsidraudę žmonės gali kreiptis į draudimo partnerius toje šalyje arba susisiekti su savo draudimo bendrove.

REKLAMA
REKLAMA

„Mūsų partneriai pasirūpins visais formalumais ir už suteiktą pagalbą asmeniui nereikės mokėti, priešingu atveju – sveikatos problemos svečioje šalyje gali gerokai paploninti piniginę“, – įspėja I. Paleckienė.

Rizikingas netinkamai apdirbtas maistas

Vilniaus Karoliniškių poliklinikos šeimos gydytoja Dovilė Ilgūnienė atkreipia dėmesį, kad žarnyno infekcijas gali sukelti bakterijos, virusai arba parazitai. Nepaisant infekcijos sukėlėjų, visais atvejais simptomai yra gan panašūs: viduriavimas, kuris gali pasitaikyti su kraujo gleivių priemaišomis, pilvo skausmai, vėmimas, pakilusi kūno temperatūra.

Gydytoja pažymi, kad didžiausia rizika tyko egzotinėse šalyse. Keliaujančiųjų į šias šalis organizmams pavojų kelia ne tik klimato skirtumai, bet ir specifinis maistas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Rizikingas maistas, kuris dažniausiai sukelia žarnyno infekcijas – žalia žuvis, žalios jūrų gėrybės, termiškai neapdorota mėsa, taip pat, nepasterizuotas pienas. Daržovės ir vaisiai prieš vartojimą turi būti nuplauti, geriausia, kad pats valgantysis nuplautų ir nuluptų odelę. Tik tokiu atveju vaisių ar daržovę valgyti saugu. Dažniausiai žarnyno infekcijomis užsikrečiama greito maisto įstaigose, arba nuošaliose kavinėse, kuriose gali būti netinkamai nuplautos daržovės ar netinkamai termiškai apdorota mėsa ar žuvis“, – įspėja šeimos gydytoja.

Grėsmė valantis dantis

Ji taip pat atkreipia dėmesį į vandenį. Nuvykus į užsienį D. Ilgūnienė pataria ne tik negerti vandens iš čiaupo, bet egzotiškose šalyse jo nenaudoti net valantis dantis. Anot gydytojos, geriausia yra nerizikuoti, naudoti virintą vandenį arba parduotuvėse parduodamą vandenį buteliukuose.

REKLAMA

Karoliniškių poliklinikos šeimos gydytoja pažymi ir higienos svarbą – rankas plauti derėtų tiek prieš valgį, tiek pasinaudojus tualetu, ir plauti tik tekančiu vandeniu.

„Infekcijoms labai imlūs vaikai, imunosupresiniai žmonės, taip pat vyresnio amžiaus asmenys. Jauni žmonės taipogi neretai užsikrečia, tačiau tai labiausiai susiję su higienos nesilaikymu ir noru paragauti kuo daugiau naujų patiekalų“, – pažymi D. Ilgūnienė.

Jei simptomai nepraeina kurį laiką, medikė pataria nedelsiant kreiptis į gydytojus, kurie nustatys infekcijos tipą ir galės paskirti tinkamą gydymą. Anot jos, papildų ar kitų priemonių, užkertančių kelią užsikrėtimui nėra, todėl labiausiai padėti gali žmonių sąmoningumas.

„Išvengti žarnyno infekcijų geriausiai padeda domėjimasis, ką valgote ir tinkama higiena“, – pabrėžia gydytoja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų