• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Spalio mėnesį vykusiuose Seimo rinkimuose pralaimėjo parlamentinė demokratija, tačiau jie gali tapti Lietuvos partinės sistemos konsolidacijos pradžia, teigia politologai, penktadienį aptarinėję rinkimų rezultatus konferencijoje „Lietuva po Seimo rinkimų 2008“.

REKLAMA
REKLAMA

„Pirmiausia pralaimėjo mūsų parlamentinė demokratija, ir demokratija apskritai. Tai rodo ir 30 procentų rinkėjų aktyvumas“, – sakė Seimo parlamentinių tyrimų departamento direktorius A. Lukošaitis.

REKLAMA

Anot jo, toks nedidelis rinkėjų aktyvumas rodo visišką nepasitikėjimą dabartiniu parlamentu ir apskritai valdžia.

„Kaip žmonės gali pasitikėti, jei jų tik 30 procentų ateina balsuoti? Kur didesnis aktyvumas, ten ir didesnis pasitikėjimas valdžia“.

Politologės Ainės Ramonaitės teigimu, šių metų rinkimai kaip tik grąžino partinę Lietuvos sistemą „į vėžias“.

„Šie rinkimai nebuvo tokie dramatiški kaip 2000-aisiais ar 2004-aisiais. Tikėtina, kad jie gali būti partinės sistemos

konsolidacijos pradžia“, – teigė ji, remdamasi interneto svetainės manobalsas.lt tyrimo duomenimis.

REKLAMA
REKLAMA

A. Ramonaitė, apžvelgusi 333 politikų atsakymus svetainėje į tam tikrus klausimus, nustatė, kad partinis nuoseklumas Lietuvos partijose yra. Nuosekliausia partija, jos teigimu, yra Tėvynės Sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD). Ši partija, tyrimo duomenimis, vieningai remia šeimos politiką, priešinasi progresiniams mokesčiams bei akivaizdžiai nėra prorusiška.

„Išanalizavus rezultatus, politinės partijos susiskaidė į du blokus: dešiniųjų ir kairiųjų. Dešiniajam priklauso konservatoriai (TS-LKD – BNS), Liberalų sąjūdis bei Liberalų ir centro sąjunga. Kairiajam, be kitų, ir Tautos prisikėlimo partija“, – aiškino ji, nedrįsdama spėti, ar ideologinių nuostatų neatitikimas gali reikšti greitą būsimos valdančiosios koalicijos griūtį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

A. Lukošaitis savo ruožtu pabrėžė, kad Lietuvoje atsiranda „naujasis populizmas“ – kai kurios partijos ateina į valdžią ne prižadėdamos aukso kalnus, o atvirkščiai – nežadėdamos nieko, be rinkiminių programų.

„Jei į rinkimus einama nieko nesiūlant, jei esi nepageidaujamas politikoje, kadangi nesi teistas už gerus darbus, apie kokią demokratiją mes kalbame?“, – ironizavo kai kurių laimėjusiųjų partijų lyderių pasisakymus A. Lukošaitis.

Jis reziumavo, kad šiuose rinkimuose „prapylė“ politologai, bandę kalbėti apie populizmą ir įspėti žmones, manydami, kad tai kažką reiškia.

REKLAMA

Konferenciją „Lietuva po seimo rinkimų 2008“ surengė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas.

Pagal VRK patvirtintus Seimo rinkimų rezultatus 45 mandatus gavo TS - LKD.

Antroje vietoje pagal mandatų skaičių liko Socialdemokratų partija. Ji Seime turės 25 narius.

Tautos prisikėlimo partija gavo 16 vietų naujajame Seime, partija „Tvarka ir teisingumas“ – 15, Liberalų sąjūdis – 11, koalicija „Darbo partija+jaunimas“ – 10 vietų, Liberalų ir centro sąjunga – 8, Valstiečių liaudininkų sąjunga – 3, Lietuvos lenkų rinkimų akcija – 3, Naujoji sąjunga – 1.

Į parlamentą dar pateko keturi save išsikėlę asmenys.

Būsimą valdančią koaliciją kuria Tėvynės Sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, Liberalų sąjūdis, Liberalų ir centro sąjunga bei Tautos prisikėlimo partija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų