• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kontroversiškai vertinama Italijos įmonė „Energy Catalyzer“ (ECAT) paskelbė pradedanti registruoti išankstinius užsakymus šaltosios sintezės jėgainėms, o prekybą pradės jau kitų metų pradžioje.

REKLAMA
REKLAMA

ECAT buvo įkurta Italijos mokslininko Andrea Rossi, kuris, tiesą sakant, labiausiai išgarsėjo garsiais pareiškimais, tačiau niekuomet nepaskelbė jokio mokslinio straipsnio apie savo darbą, taip pat neleido ekspertams įsitikinti, kad šaltosios sintezės demonstracijų metu nėra naudojama kokių nors paslėptų energijos šaltinių.

REKLAMA

Branduolių sintezė teoriškai galėtų teikti milžiniškus energijos kiekius, tačiau tokios reakcijos vyksta milžiniškose temperatūrose, pavyzdžiui, Saulėje, ar branduolinės bombos sprogimo epicentre.

Šaltosios branduolių sintezės privalumas - tai, kad jai pasiekti nereikalinga milijonų laipsnių temperatūra, tačiau kol kas niekam, išskyrus Andrea Rossi, to pasiekti nepavyko. Žinoma, jei jis sako tiesą.

REKLAMA
REKLAMA

Manoma, kad Andrea Rossi reaktoriuje vandenilio atomai yra įterpiami į nikelio kristalinę gardelę, o nikelis virsta variu, išskirdamas didelį kiekį energijos. Vandenilio jonai (protonai), pasigavę elektronus iš nikelio, virsta neutronais, kurių dalį sugeria nikelio atomų branduoliai ir išspinduliuoja elektroną. Taip prasideda grandininė reakcija, nikelio atomo atominis skaičius padidėja vienetu, nuo 28 iki 29, ir jis virsta variu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šis procesas, panašus į vandenilio virtimą heliu, turėtų išskirti labai daug šilumos. Pagrindinis skirtumas – šaltosios branduolinės sintezės metu sukuriami lėtieji neutronai, kurie nesukelia jonizuojančios radiacijos ir nesukuria radioaktyvių atliekų. Šis procesas vadinamas ir nedidelės energijos branduoline reakcija (LENR, Low Energy Nuclear Reaction), kuri jau seniai tyrinėjama įvairių mokslo organizacijų.

REKLAMA

ECAT siūloma jūrinio konteinerio dydžio ir 1 megavato galios jėgainė gamina tik garą, o vartotojai ją gali prijungti prie turbinos ir generatoriaus. Kaina – pusantro milijono dolerių.

Taigi, jau po kelių mėnesių turėtų paaiškėti, ar Rossi taps pretendentu į Nobelio premiją, ar komercinės jėgainės debiutas virs skandalu ir dar viena prasta žinia vartotojams, niekaip nesulaukiantiems atpingančios energijos ir mokslininkams, tyrinėjantiems šaltąją sintezę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų