REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Didžiausios opozicinės Socialdemokratų frakcijos seniūno Zigmanto Balčyčio vertinimu, Konstitucinio Teismo (KT) išaiškinimas dėl teisėjų atleidimo parodė teisinę koliziją, kurią būtina ištaisyti. Tačiau patys socialdemokratai iniciatyvos teikti atitinkamus teisės aktus nesiims - sako tai priklausant valdančiųjų kompetencijai.

REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, Seimo opozicijos lyderis, socialdemokratų partijos narys Gediminas Kirkilas, nors nebuvo linkęs komentuoti KT nutarimo, tačiau teigė, kad tautos išrinktieji turėsią paklusti KT nutarimui.

REKLAMA

"Mes turime vykdyti KT sprendimus (...) Aš įsivaizduoju, kad šis klausimas turėtų būti įtrauktas į artimiausių Seimo posėdžių darbotvarkes", - teigė G.Kirkilas.

Konstitucinis Teismas penktadienį paskelbė, jog Seimas turi atleisti Lietuvos aukščiausiojo teismo (LAT) pirmininką ir LAT skyrių pirmininkus, pasibaigus jų kadencijai. Jokios aplinkybės nepateisina kitokio sprendimo.

"KT išaiškinimas atskleidė tai, apie ką mes kalbėjome jau anksčiau, kad yra įstatymų kolizija. Manau, esant tokiam išaiškinimui, geriausiai būtų keisti įstatymus taip, kad, Seimui paskyrus teisėjus, nebereiktų balsuoti dėl jų atleidimo pasibaigus kadencijai, teisėjai būtų atleidžiami automatiškai", - BNS, vertindamas KT išaiškinimą, sakė Z.Balčytis.

REKLAMA
REKLAMA

Socialdemokratas tvirtino, jog KT išaiškinimas vertas "platesnio aptarimo, galbūt ir su valdančiaisiais", tačiau iniciatyvos teisę ketina palikti jiems. "Šitoj situacijoj atsakomybę turėtų prisiimti valdančioji dauguma, teikt pataisas, kurios panaikintų dviprasmybę", - sakė Z.Balčytis.

Valdančiosios Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos atstovė, Seimo pirmininko pavaduotoja Irena Degutienė sakė KT sprendimo išsamiau komentuoti negalinti, nes nėra susipažinusi su pačiu tekstu, tačiau neslėpė esanti nustebinta.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Daug komentuoti negaliu, nes nesu susipažinusi su išaiškinimu, aišku, kai yra KT sprendimas, mes turėsime jį vykdyti, tarsimės, kaip tai padaryti. Bet mane asmeniškai, turiu pasakyti, toks išaiškinimas šiek tiek nustebino", - BNS sakė Seimo pirmininko pavaduotoja konservatorė Irena Degutienė.

Galimų sprendimų esant tokiam KT išaiškinimui, kurio sakė vienareišmiškai vertinti negalintis, neskubėjo teikti ir antros pagal dydį valdančiosios Tautos prisikėlimo partijos (TPP) seniūnas Laimontas Dinius.

"Reikės pasukt galvas ir pagal įstatymo raidę žiūrėt, kaip čia yra. Tarsimės ir frakcijoje, ir koalicijos viduje. Nes Seimo narių apribojimas kertasi su kitais Konstitucijos straipsniais. Demokratijos suvaržyt negalima niekaip. Bet sakau, situacija nevienareikšmiška ir sudėtinga, šią akimirką vienareikšmiško vertinimo tikrai neturiu", - sakė TPP frakcijos seniūnas L. Dinius.

REKLAMA

Prezidentas Valdas Adamkus kreipėsi į KT prašydamas išaiškinti, ar KT 2006 m. gegužės 9 d. nutarimo nuostatos turėtų būti suprantamos taip, jog Seimo nario laisvas mandatas reiškia ir tai, kad Seimo narys gali balsuoti taip, kad Seimo atleidžiami teismų pirmininkų ir teismo skyriaus pirmininkų pareigas einantys teisėjai pasibaigus jų įgaliojimų laikui nebūtų atleidžiami iš pareigų, nors ir pripažįstama faktinė aplinkybė, kad jų paskyrimo į šias pareigas terminas, t. y. įgaliojimų laikas, yra pasibaigęs.

Valstybės vadovas taip pat norėjo sužinoti, ar jei neginčijama aplinkybė, kad nurodytų pareigūnų paskyrimo į šias pareigas terminas yra pasibaigęs, ar esama kokių nors konstituciškai pateisinamų aplinkybių, dėl kurių Seimo nario balsavimas prieš minėtų pareigūnų atleidimą būtų suderinamas su iš Seimo nario priesaikos jam kylančia pareiga gerbti ir vykdyti Konstituciją ir įstatymus, sąžiningai vykdyti Tautos atstovo pareigas.

REKLAMA

Seimas po pateikimo yra pritaręs nutarimui, kuriuo iš LAT pirmininko pareigų atleidžiamas dar praėjusią vasarą kadenciją baigęs Vytautas Greičius. Tačiau svarstymo stadijai nutarimo projektas į parlamento salę negrįžta. Valdantieji užsimena, kad LAT pirmininko klausimas gali būti sprendžiamas jau su naujuoju prezidentu.

Praėjusios kadencijos Seimas jau du kartus balsavo ir du kartus atmetė prezidento dekretą dėl V.Greičiaus atleidimo iš LAT vadovo pareigų. Prezidentas yra pasirašęs trečiąjį dekretą dėl LAT pirmininko atleidimo, jam po pateikimo pritarta, liko svarstymo ir priėmimo stadijos.

LAT pirmininką 5 metams skiria ir atleidžia Seimas prezidento teikimu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų