Skelbiama, jog artėjant rudeniui bus galima teikti paraiškas paramai gauti, todėl gyventojai kviečiami jau dabar pradėti ruoštis – apžiūrėti savo sklypus, įsivertinti situaciją ir domėtis reikalavimais.

Ragina kovoti su šliužais ir invaziniais augalais
Pasak biologinės įvairovės apsaugos skyriaus vedėjo Eriko Garbulio, tai puiki proga visiems prisidėti prie invazinių rūšių mažinimo Lietuvoje.
„Žemės savininkai gali patys naikinti invazinius augalus savo sklypuose – jau rudenį galėsite teikti paraiškas paramai gauti. Kaip tai padaryti galite sužinoti Aplinkos projektų valdymo agentūros svetainėje.
Šios veiklos bus finansuojamos ES lėšomis projekto „Invazinių rūšių valdymo, gausos reguliavimo ir naikinimo priemonių įgyvendinimas“ įgyvendinimo metu. Per ketverius metus (2025–2029 m.) planuojama skirti 6 mln. eurų ir sunaikinti invazines rūšis ne mažesniame kaip 1,6 tūkst. ha plote.
Patirtos išlaidos bus apmokamos taikant fiksuotus įkainius – jie nustatyti už kiekvienos invazinės rūšies valdymo, reguliavimo ir naikinimo priemonių įgyvendinimą viename hektare kiekvienais metais. Iš viso bus taikoma 16 skirtingų įkainių, kurie apims ir veiksmų plano parengimo išlaidas.
Jau dabar žemės savininkai turėtų apžiūrėti savo sklypus ir įvertinti, ar juose paplitę minėti invaziniai augalai. Taip pat svarbu patikrinti, ar teritorija jau yra registruota Invazinių rūšių informacinėje sistemoje (INVA). Čia galima sužinoti daugiau apie invazines rūšis, teisės aktus ir gauti išrašą apie invazinių rūšių paplitimą konkrečioje teritorijoje.
Rudenį, kai bus paskelbtas kvietimas teikti paraiškas, žemės savininkai turės pateikti invazinių rūšių gausos reguliavimo veiksmų planą. Veiksmų planą gali rengti tiek savivaldybių specialistai, tiek fiziniai ar juridiniai asmenys. Svarbu laikytis nustatytų reikalavimų ir vadovautis Aplinkos ministerijos pateikta metodine medžiaga.
Raginame nelaukti – kuo anksčiau pradėsite pasiruošimą, tuo lengviau bus sklandžiai įsitraukti į finansuojamą projektą ir efektyviai prisidėti prie invazinių rūšių mažinimo Lietuvoje.
Viena didžiausių grėsmių Lietuvoje išlieka:
- Sosnovskio barščiai (Heracleum sosnowskyi);
- Mantegacio barščiai (Heracleum mantegazzianum);
- Bitinės sprigės (Impatiens glandulifera);
- Rykštenės (Solidago gigantea);
- Kanadinės rykštenės (Solidago canadensis);
- Ispaniniai arionai (Arion vulgaris).
Šių invazinių rūšių naikinimas ilgą laiką buvo laikomas savivaldybių ar valstybės institucijų atsakomybe, tačiau dabar situacija keičiasi – prie šios svarbios veiklos kviečiami prisidėti ir žmonės.
Daugiau informacijos – astd.ltv.lt svetainėje.
Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcijos Biologinės įvairovės apsaugos skyriaus vedėjas Erikas Garbulis.
ASTD nuotrauka“, – rašoma įraše.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!