REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Po tragedijos, kai mama Neryje paskandino dvi savo dukreles, valdžia sukūrė planą, kaip padėti vaikų susilaukusioms šeimoms ir ypač mamoms. Pas visas riziką galinčias kelti naujai iškeptas mamas specialistai lankysis du kartus per mėnesį, kol vaikui sukaks dveji. Tiesa, kai kurios mamos sako, kad svetimų žmonių savo namuose priimti nenorėtų.

Po tragedijos, kai mama Neryje paskandino dvi savo dukreles, valdžia sukūrė planą, kaip padėti vaikų susilaukusioms šeimoms ir ypač mamoms. Pas visas riziką galinčias kelti naujai iškeptas mamas specialistai lankysis du kartus per mėnesį, kol vaikui sukaks dveji. Tiesa, kai kurios mamos sako, kad svetimų žmonių savo namuose priimti nenorėtų.

REKLAMA

Rugsėjį šalį sukrėtė žinia – vilnietė mama nuskandino Neryje dvi dukras, kurių vienai nebuvo nė metukų, kita dar nebuvo sulaukusi trečiojo gimtadienio. Sausį Šiauliuose mama vonioje nuskandino 5 dienų naujagimį. Pernai 27 metų mama Nemune kartu su vaiku nusiskandino pati. Paaiškėjo, kad visos jos turėjo psichologinių problemų ir laiku negavo tinkamos medikų pagalbos.

Mamos pripažįsta – mamystė nėra vien šildanti kūdikio šypsena: 

Sunkiausia tai nežinomybė, kai nežinai, kas vaikui ir jisai verkia visada ir tu niekada nežinai, kodėl verkia ir viską bandai.“

REKLAMA
REKLAMA

Kartais susitvarkyti su vaiko emocijomis, ramiai tą padaryti.“

„Tos ir naktys neramios, reikia keltis dažniau, o miegas tai yra labai svarbu, jeigu žmogus neišsimiega, pažeidžiama psichika darosi.“

REKLAMA

Statistika rodo, kad vos apie 150 per pirmuosius metus, matom pagal sveikatos sistemos statistiką, turėjo diagnozuotą depresiją, tačiau realiai tarptautiniai tyrimai ir Lietuvoj tyrimai rodo, kad mažiausiai kas ketvirta moteris su tokiais dalykais susiduria“, – tvirtina sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.

Nesikreipia, nes bijo

Pogimdyminę depresiją išgyvenančios moterys dažnai neina pas gydytojus iš baimės.

Gydymasis nuo depresijos neturi įtakos jokiems sprendimams dėl vaiko paėmimo iš šeimos, pagalbos ieškojimas kaip tik privalumas“, – teigia socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

REKLAMA
REKLAMA

Kadangi mamos bijo eiti pas specialistus, specialistai ateis pas jas. Socialinės apsaugos ir darbo bei Sveikatos apsaugos ministerijos parengė planą, kaip stebės mamas 1000 pirmųjų motinystės dienų. Nuo 22 nėštumo savaitės iki vaikui sukaks 2 metai numatyti 64 susitikimai su specialistais, kurie teiks tiek socialinę, tiek psichologinę pagalbą. Šešiolikoje savivaldybių jau vyksta bandomasis projektas, kuris jau išgelbėjo ne vieną gyvybę.

Moteris išsakė, kad kyla jai suicidinių minčių, žinoma, iš karto reagavau, kreipiausi į atitinkamas tarnybas, suteikta moteriai buvo psichiatro konsultacija“, – sako šeimų lankymo specialistė Vytautė Švedienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kita specialistė, panašu, išgelbėjo vaiko gyvybę, kai mama nesuvokė, kad jos neišnešiotas kūdikis ant mirties slenksčio.

Nuvykus vaikelis atrodė labai prastai. Pamėlynavę aplink lūpytes, sudžiūvusios lūpytės, valgyti negali, nes nepraeinamumas kvėpavimo takų“, – pasakoja šeimų lankymo specialistė Ligita Vitkienė.

Specialistė, nors mama ir prieštaravo, iškvietė greitąją ir medikai kūdikį išgelbėjo.

Ne visi linkę įsileisti specialistus

Mamos ir pačios pasakoja, kaip pravertė specialistų, pavyzdžiui, akušerės, pagalba.

Aš vaikštau po namus su verkiančiu vaiku ir nežinau, ką daryti, nes jis nevalgo, mes dar nemokam vienas su kitu susitarti dėl to normalaus valgymo, ir jau einu iš proto, jinai, cypiančios tos padangos ir jinai atbėga, žingsnių garsą girdžiu, tai buvo dviejų minučių reikalas, mano vaikas nurimo ir aš nurimau“, – sako žurnalistė, mama Daiva Žeimytė-Bilienė.

REKLAMA

Tačiau ne visi tėvai linkę įsileisti specialistus į namus:

„Sveika šeima, neturinti priklausomybių, prirašyta priežiūros, tai nereikia.“

Kitoms gal ir reikėtų, man asmeniškai turbūt ne, nes turiu nuostabią mamą, kuri ateina pas mane.“

Valdžia žada, kad visoje šalyje tūkstančio dienų priežiūros sistema pradės veikti nuo 2025 metų gegužės, o kol kas mamos ar tėvai, kuriems reikia pagalbos, gali kreiptis į šeimos gydytoją ar psichikos sveikatos centrą.

Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.

tv3.lt

Jei į gyvenimą žiūrima neatsakingai jokie medikai nepadės jaunos mamos neturi normalių įgdžių auginti vaikus nes nuolat nesilaiko padoraus gyvenimo šeimose nuolatiniai barniai nesugeba įveikti sunkumų
Dabar tokios gimdo neatsakingos.
Isivaizduokit gimus vaikui negali sėdėti kiek sėdėjai feisbuke tai jau joms depresija.
Šių laikų mamytėms soc tinklai pirmoje vietoje.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų