• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Net keli šaltiniai, su kuriais kalbėjo Radio Free Europe/Radio Liberty žurnalistai, tvirtina, kad iš milžiniškos karinės bazės Tadžikistane į Ukrainą, kur Rusijos armija patyrė milžiniškus nuostolius, buvo perdislokuota apie 1500 karių.

Net keli šaltiniai, su kuriais kalbėjo Radio Free Europe/Radio Liberty žurnalistai, tvirtina, kad iš milžiniškos karinės bazės Tadžikistane į Ukrainą, kur Rusijos armija patyrė milžiniškus nuostolius, buvo perdislokuota apie 1500 karių.

REKLAMA

Šaltiniai taip pat teigė, kad dar maždaug 600 karių į fronto linijas bus išsiųsti iš Rusijos karinių objektų, esančių Tadžikistano sostinėje Dušanbėje ir pietiniame Bochtaro mieste.

Pasak vietinių gyventojų, aktyvistų ir karių artimųjų, pastaraisiais mėnesiais iš Rusijos Kanto oro bazės kaimyninėje Kirgizijoje į Ukrainą buvo išsiųsti šimtai samdinių.

Abi šios centrinės Azijos šalys – Maskvos sąjungininkės – turi po vieną Rusijos bazę su daugybe objektų skirtingose lokacijose.

REKLAMA
REKLAMA

Skaičiuojama, kad Tadžikistane yra dislokuota iki 7000 Rusijos karių, o Kirgizijoje – apie 500. Tikslūs skaičiai nėra skelbiami.

Rusijos karinių bazių vadovybės neatsakė į Radio Free Europe/Radio Liberty prašymus pakomentuoti apie galimą karių perdislokavimą, o nepriklausomai patvirtinti, ar Rusijos kariai iš centrinės Azijios išties yra vežami į Ukrainą, nėra įmanoma. 

REKLAMA

Vasilijus Machovojus, vyriausias spaudos atstovas 201-ojoje Rusijos karinėje bazėje Tadžikistane, šio fakto nepatvirtino, tačiau kartu ir neatmetė.

Tačiau daugybė šaltinių, įskaitant ir kelis karius bei vietinį bazėje dirbantį civilį, patvirtino, kad dalis kareivių buvo išsiųsti į Ukrainą. Vietiniai gyventojai ir čia veikiančių verslų, parduotuvių bei kavinių darbuotojai sakė pastebėję, kad rusų karių, kurie anksčiau dažnai apsilankydavo jų įstaigose, dabar yra gerokai mažiau.

Jų teigimu, 1000–1500 rusų karių jau išvyko į Ukrainą, o dar šimtai šiuo metu yra apmokomi prieš išsiunčiant juos į karą.

REKLAMA
REKLAMA

Du anonimiškai kalbėti sutikę rusų kariai rugpjūčio 27 dieną, tikino, kad „artimiausiomis dienomis į Ukrainą atvyks dar 600 karių.“

Keli kiti kareiviai patvirtino, kad „daugybė“ karių jau buvo perdislokuoti į konflikto zoną. Tiesa, tikslių skaičių jie nepateikė.

„Trumpalaikė pareiga“

Rusijos kariuomenei priklausančio sandėlio civilis darbuotojas tadžikas pasakojo, kad pastaraisiais mėnesiais smarkiai sumažėjo Rusijos užsakomų maisto atsargų kiekis.

Darbuotojas, kuris nenorėjo, jog jo vardas būtų atskleistas, sakė, kad sumažėjęs užsakomų maisto atsargų kiekis yra susijęs su bazėje dislokuotų karių skaičiaus smukimu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Iš šios karinės bazės į Ukrainą buvo išsiųsta apie 1500 karių, – jis pasakojo žurnalistams. – Tačiau šis skaičius dabar gali būti pakitęs.“

Pasak darbuotojo, kariams buvo pasakyta, kad jie į Ukrainą yra dislokuojami tik trumpam laikui.

„Kiek žinau, kareiviai ten bus ne ilgiau nei keturis mėnesius. Jie sudalyvaus specialioje operacijoje Ukrainoje ir tada bus grąžinti čia. Tačiau jie vis dar negrįžo, – teigė vyras. – Sakoma, kad dabar, praėjus keturiems tarnybos mėnesiams, šie kariai atostogauja.“

Rusija karą prieš Ukrainą vadina „specialiąja karine operacija.“

Remiantis JAV skaičiavimais, per šešis mėnesius nuo karo pradžios Ukrainoje žuvo arba buvo sužalota apie 80 000 rusų karių. Rusija beveik neskelbia savo aukų skaičiaus.

REKLAMA

Pranešama, kad atsiradus skubiam poreikiui papildyti pajėgas, Rusijos pareigūnai į karo lauką siunčia samdinius ir net kalinius. Daugybė rusų karių tikino, kad į Ukrainą jie buvo išgabenti prieš savo valią. 

Radio Free Europe/Radio Liberty tyrimas atskleidė, kad šią vasarą mažiausiai 90 pagal kontraktą dirbančių karių iš Rusijos Tuvos respublikos pirma buvo perkelti į Kanto karinę bazę Kirgizijoje, o tada „ne savo noru“ išsiųsti į Ukrainą.

Grupės, remiančios kovoti atsisakiusius tuviečius, duomenimis, kovų metu mažiausiai 10 šių karių žuvo, o dar apie 20 buvo sužeisti.

Dingę rusų klientai

Dar Sovietų Sąjungoje kaip 201-oji šaulių divizija įkurta karinė bazė Tadžikistane yra viena didžiausių Maskvos bazių už Rusijos ribų.

REKLAMA

Joje tarnauja keli tūkstančiai karių. Kai kurie jų čia gyvena kartu su savo šeimomis. Kaip teigia vietos prekybininkai, jų buvimas generuoja papildomų pajamų netoli bazės įsikūrusioms mažoms įmonėms.

Taksi vairuotojai, parduotuvių savininkai ir restoranų darbuotojai sako, kad paskutiniu metu pas juos apsilanko daug mažiau rusų.

Dušanbė gyventojas Abdurahimas Solehovas netoli bazės užsiima trumpalaike butų nuoma. Didžioji dalis jo klientų buvo rusų kariai.

„Per paskutinius du mėnesius neturėjau nei vieno nuomotojo, – sakė A. Solehovas. – Rusų karininkai ir darbininkai vis ieškodavo būsto nuomai. Paskutiniu metu niekas nebeateina.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šalia milžiniškos Rusijos karinės bazės Dušanbė driekiasi milžiniška klientų laukiančių taksi eilė. Taksi vairuotojai taip pat skundėsi, kad dabar jie sulaukia daug mažiau rusų keleivių.

Vienas vairuotojas tikino, kad jo dažnai vežioti rusai ne kartą užsiminė, jog bazėje dirbantys kariai yra siunčiami į Ukrainą. Cituodamas savo neįvardintus klientus, vairuotojas pasakojo, kad kareiviai buvo išvežti trimis grupėmis po 500–600 karių.

„Turėjau daug pažįstamų rusų, kurie buvo reguliarūs mano klientai, bet dabar daugelis jų dingo, – sakė vyras. – Pasiteiravau apie juos jų kolegų, kurie man pasakė, kad juos išsiuntė į Ukrainą.“

REKLAMA

Panašius nusivylimus išsakė ne tik taksi vairuotojai, bet ir kiti Bochtaro verslininkai, kurie didžiąją dalį savo pajamų gaudavo iš rusų karių.

Vienas Bochtaro taksi vairuotojas, prisistatęs tik Azavalio vardu, teigė dabar susilaukiantis daug mažiau klientų ir Rusijos.

„Kariai dažnai naudodavosi taksi paslaugomis savaitgaliais, kad galėtų nuvažiuoti apsipirkti, paplaukioti ar pavalgyti kavinėse, – pasakojo jis. – Tačiau dabar čia sutinkame vos kelias karių žmonas su vaikais.“

Kaip pasakojo Bochtaro gyventojai, populiaria vieta tarp Rusijos karių buvo restoranas „Ehson“. Ten dirbantis padavėjas Namozalis pasakojo, kad kai kurie restorane lankęsi rusų kareiviai kalbėjo apie karių perdislokavimą į Ukrainą.

REKLAMA

„Remiantis tuo, ką sakė kareiviai, į Ukrainą išvyko apie 200 karių iš Bochtaro“, – tikino Namozalis.

Kito Bochtaro restorano padavėjas Saša papasakojo apie du čia dažnai ateidavusius klientus. Liepos 26 d. jie atsisveikino su Saša, sakydami, kad juos išsiunčia į Ukrainą.

Bochtaro Aini gatvėje parduotuvę turintis Ruchsora Gangieva skundėsi, kad pardavimai smarkiai krito, nes dabar mieste yra daug mažiau rusų karių.

Rusija savo bazes centrinėje Azijoje sustiprino 2021 m. pabaigoje, likus vos keliems mėnesiams iki invazijos į Ukrainą pradžios.

Kirgizijoje įsikūrusios Kanto oro bazės gyventojai tikina, kad tada karių iš Tuvos skaičius staiga išaugo nuo kelių dešimčių iki kelių šimtų. Tiesa, galiausiai visi nauji atvykėliai buvo išsiųsti į Ukrainą.

Į karinę bazę Tadžikistane gruodžio pradžioje buvo atgabenta 30 papildomų patobulintų T-72B3M tankų. Tuo metu čia buvo vykdomos priešraketinių sistemų pratybos.

Tada Rusijos žiniasklaida ir pareigūnai tvirtino, kad šios pratybos buvo susijusios su situacija Afganistane.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų