REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vakar prie stambiausių šalies pieninių protestavę žemdirbiai pažadus ištesėjo ir įmonių darbo netrikdė. Tačiau jau kalbama apie naujus protestus, jeigu jų reikalavimai nebus patenkinti, rašo „Respublika“.

REKLAMA
REKLAMA

Panevėžyje, Rokiškyje, Telšiuose, Vilkyškiuose ir Marijampolėje atvaryta daugiau kaip po šimtą traktorių, kitos žemės ūkio technikos.

REKLAMA

Bendrovių „Pieno žvaigždės“, „Rokiškio sūris“, „Žemaitijos pienas“, „Marijampolės pieno konservai“, Vilkyškių pieninės kasdienė veikla nebuvo sutrikdyta, jų gamybos cechai dirbo įprastu ritmu.

Traktoriai – užstatyti bankui

Prie „žemaitijos pieno“ traktoriais vakar priešpiet suvažiavo ūkininkai iš dešimties šalies rajonų – Klaipėdos, Joniškio, Mažeikių, Kretingos, Kelmės, Skuodo, Akmenės, Rietavo, Plungės ir Telšių.

REKLAMA
REKLAMA

Protesto akcijos dalyviai savo „sunkiąją artileriją“ pastatė gatvėje priešais įmonės teritoriją. Iš viso čia buvo sustatyta daugiau nei 100 traktorių.

Ant daugelio traktorių buvo matyti užrašų, skelbiančių, kad šios transporto priemonės yra užstatytos bankui. „Durnius myli darbą, o darbas – durnių“, „Dovanojam karves“, „Bankrutuosime mes – bankrutuosite jūs“ - tokio ir panašaus turinio plakatų prie „Žemaitijos pieno“ atsivežė protesto akcijos dalyviai.

Piketui buvo skirtos dvi valandos, tačiau ūkininkai į jį rinkosi gerokai anksčiau, nei buvo numatyta protesto akcijos pradžia. Kai kurie čia atvažiavo nuo ankstaus ryto, nors piketas prasidėjo tik 11 val.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Palaikyti ūkininkų atvyko ir Seimo nariai Jonas Ramonas, Valentinas Bukauskas ir Audronė Pitrėnienė. J.Ramonas žmonėms siūlė griežtai visus griebti už gerklės ir neleisti kvailinti.

Grasina nebetiekti pieno

Piketo dalyviai piktinosi, kad brangstant degalams, elektrai ir kitiems gyvybiškai būtiniems ištekliams pieno supirkimo kainos netgi mažėja. „Už kiekvieną darbą turi būti sumokėta, o mes priversti dirbti veltui“, - guodėsi ūkininkai.

„Žemaitijos pieno“ Eksporto skyriaus direktorius Romasis Jarulaitis susirinkusiems protesto akcijos dalyviams teigė, kad džiaugiasi juos čia matydamas, tačiau patarė geriau atsigręžti į šalies Vyriausybę.

REKLAMA

R.Jarulaitis siūlė vienytis dėl bendro tikslo ir reikalauti iš Vyriausybės didesnių išmokų – tokių kaip senosiose Europos Sąjungos valstybėse. Esą tuomet ir pieno supirkimo kainos būtų didesnės. Direktoriaus kalbą ūkininkai palydėjo švilpimu ir pasipiktinimo šūksniais.

Per piketą patvirtinta rezoliucija su reikalavimais padidinti pieno supirkimo kainas. Rezoliucija įteikta „Žemaitijos pieno“ administracijai.

Tuo atveju, jei nebus išgirsti jų reikalavimai, ūkininkai ketina imtis dar griežtesnės akcijos – kurį laiką nebetiekti pieno perdirbėjams.



Lenkai – geresni supirkėjai

REKLAMA

„Marijampolės pieno konservai“ stambiesiems pieno gamintojams už vieną litrą pieno moka 80-81 ct, o smulkiesiems – 40-50 ct. Kainų skirtumą ypač pajuto stambieji pieno tiekėjai, praėjusiais metais gaudavę per vieną litą.

„Ar protinga iš Rokiškio vyti pienovežį į Kalvarijos savivaldybę? Tie šimtai tūkstančių litų, kuriuos perdirbėjai pravažinėja, galėtų būti padalijami žemdirbiams“, - stebėjosi Prienų rajono ūkininkas Martynas Butkevičius. 100 karvių auginantis prieniškis pieną parduoda „Marijampolės pieno konservams“, tačiau kaina už pieną jo netenkina.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prieniškis neslepia pernai vedęs derybas su lenkais. Anot M.Butkevičiaus, Lenkijos ūkininkų perdirbėjai taip neskriaudžia kaip čionykščiai.

Kiti žemdirbiai siūlė kitaip bausti su jais nesiskaitančius perdirbėjus. Steigti kooperatines parduotuves ir pieną pardavinėti patiems arba tiesiog šerti jį savo gyvuliams. Tol, kol perdirbėjai pajusią, kad be pieno gamintojų jie yra niekas.



Užjaučia, bet negali padėti

Susitikti su žemdirbiais nepanoro „Marijampolės pieno konservų“ vadovybė, sutikusi bent priimti žemdirbių delegaciją. Iš direktoriaus Raimondo Karpavičiaus kabineto grįžę pienininkų atstovai gerų žinių kantriai laukiantiesiems neparnešė. „Direktorius turi savo teoriją. Bent jau artimiausius du mėnesius įmonė nežada kainų nei didinti, nei mažinti“, - laukiančiai miniai pranešė Lietuvos pieno gamintojų asociacijos pirmininkas Jonas Vilionis.

REKLAMA

„Mūsų įmonės pieno supirkimo kainos yra kur kas didesnės už tas, kurias moka kiti pieno perdirbimo kombinatai. Pieno supirkimo kainą sumažinome tik antrąjį šių metų ketvirtį, bet ji tikrai ne mažesnė nei vidutinė pernai. Mes ne šiaip sau mažiname pieno kainas, o todėl, kad jos krito pasaulinėje rinkoje. Nesame žemdirbių priešai, bet situacija yra tokia, kad problemos neišspręsime neįsikišus valstybei“, - pasibaigus susitikimui su žemdirbių atstovais „Respublikai“ sakė R.Karpavičius.

R.Karpavičius tvirtino suprantąs žemdirbių nerimą, daugelio turtas užstatytas bankams. „Mes taip pat esame sunerimę, nors mūsų situacija gal ir geresnė, nes turime daugiau patirties. Nebijau šių metų baigti nuostolingai, pernai uždirbome, šiemet galime ir pradirbti“, - sakė direktorius.



Sidas Aksomaitis, Dalia Byčienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų