• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Baiminantis augančio nusikalstamumo Meksikoje sparčiai populiarėja implantuojamos RFID mikroschemos, padedančios nustatyti asmens buvimo vietą per GPS.

REKLAMA
REKLAMA

Meksika kartu su Iraku ir Kolumbija pasaulyje garsėja kaip šalys, kuriose pagrobiama daugiausia žmonių. Žmonių grobimų atvejų nuo 2004 iki 2007 m. skaičius Meksikoje išaugo 40 proc. Baimindamiesi dėl savo ir savo artimųjų gyvybės, viduriniosios klasės meksikiečiai vis dažniau renkasi technologines priemones, padedančias užsitikrinti bent tam tikrą saugumą pagrobimo atveju, rašo britų dienraštis „Daily Mail“.

REKLAMA

Paslaugų, leidžiančių nustatyti asmens buvimo vietą, pardavimai Meksikoje šiais metais išaugo 13 proc. Populiariausia iš jų – į ranką, koją ar kitą kūno dalį implantuojamos radijo identifikacijos mikroschemos (RFID). Tai maždaug ryžio grūdo lustai, pneumatine injekcija implantuojami po žmogaus oda. Mikroschemose įrašyta informacija leidžia identifikuoti asmenį. Be to, jos radijo ryšiu susietos su išoriniu GPS/GPRS įrenginiu, mobiliuoju ryšiu perduodančiu į apsaugotą serverį asmens buvimo vietos koordinates. Tokiuose įrenginiuose būna įrengtas vadinamasis „panikos mygtukas“. Kai žmogui iškyla tiesioginė grėsmė, vienu tokio mygtuko spustelėjimu pasiunčiamas pavojaus signalas saugos tarnybai, kuri, gavusi asmens buvimo vietos koordinates, iš karto gali pradėti nusikaltėlių paiešką.

REKLAMA
REKLAMA

Viena tokias paslaugas teikianti Meksikos saugos tarnyba „Xega“ savo klientams reikiamą techninę įrangą parduoda už maždaug 3700 JAV dol., o metinė jos paslaugų „prenumerata“ kainuoja dar 2000 dolerių. Gavusi savo kliento pavojaus signalą, „Xega“ nustato asmens buvimo vietos koordinates ir praneša apie įvykį policijai.

Dienraštis cituoja vieną bendrovės klientę, kuri prisipažino nesanti turtinga, tačiau šią paslaugą užsisakė dėl to, kad esą žmogų Meksikoje gali pagrobti vien tik dėl laikrodžio. Pasak jos, visi gyvena baimėje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau kritikai tvirtina, kad RFID mikroschemos ir GPS/GPRS įrenginiai su „panikos mygtukais“ suteikia iliuzinį saugumo jausmą. Anot JAV vartotojų teisių gynimo aktyvistės Katherine Albrecht, tokių techninių priemonių kaina yra nepagrįstai didelė. Be to, RFID mikroschema be GPS/GPRS įrenginio praktiškai yra bevertė, o pagrobtą asmenį apieškoję nusikaltėliai jį ko gero nesunkiai aptiktų.

REKLAMA

Oficialiais duomenimis, pernai Meksikoje siekiant išpirkos buvo pagrobtas 751 žmogus, tačiau nepriklausomo kriminalistikos instituto ICESI skaičiavimais tikrasis skaičius turėtų viršyti 7 tūkstančius.

Anot „Xega“ komercijos direktoriaus Sergio Galvano, jei anksčiau būdavo grobiami tik stambių verslininkų ir pramonininkų šeimų nariai, dabar nusikaltėliai nusitaikė į viduriniosios klasės atstovus. Dėl smarkiai augančios savo paslaugų paklausos „Xega“ kitąmet planuoja pradėti savo veiklą Brazilijoje, Kolumbijoje ir Venesueloje, rašo „Daily Mail“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų