REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimo pirmininkės Irenos Degutienės „mieli epitetai“ prezidentės Dalios Grybauskaitės atžvilgiu gali turėti ilgalaikių politinių padarinių ir atspindi politinį klimatą šalyje.

Seimo pirmininkės Irenos Degutienės „mieli epitetai“ prezidentės Dalios Grybauskaitės atžvilgiu gali turėti ilgalaikių politinių padarinių ir atspindi politinį klimatą šalyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Portalui ekspertai.eu paviešinus Seimo pirmininkės I. Degutienės kabinete prieš pusmetį vykusio pokalbio, kurio metu parlamento vadovė nelabai rinkdama žodžius plūdo šalies vadovę D. Grybauskaitę ir aiškino, kad yra sekama, įrašą, kilo eilinis skandalas.

REKLAMA

Kaip drįsote?

Seimo vadovė ir prezidentė užsisiuvo burnas ir šio įrašo nekomentuoja, o iš daugumos politinių lūpų – tiek valdžios, tiek opozicijos – pirmiausia pasipylė mėginimai nusukti kalbą į šoną. Keliami klausimai, kaip kažkas drįso įrašyti pokalbį, kaip ir kas nutekino informaciją, kaip tai užkardyti ir ką nubausti.

Kai kurie politologai taip pat pratrūko moralizuoti – girdi, negalima viešinti „miegamojo pokalbių“. Nuo kada I. Degutienės darbo kabinetas Seime yra jos miegamasis? Jokia erotika pokalbis taip pat nedvelkia.

REKLAMA
REKLAMA

Kovo 11-osios akto signatarė Nijolė Oželytė savo socialinio tinklo facebook.com paskyroje rašo:

„Pastebėjimas apie Nako (Audrius Nakas yra portalo ekspertai.eu vadovas – red. past.) poelgį: jei Nakas būtų suviliojęs Seimo pirmininkę ir po pagalve, ant kurios su ja burkuotų, būtų laikęs įjungtą diktofoną, tuomet būtų galima kalbėti apie amoralumą ir nepadorų elgesį. Oficialus susitikimas vyko oficialioje vietoje, kur niekas slaptumo nereikalavo.

Prasčiokiškai intymi Seimo pirmininkės intonacija – tai koketavimas su tauta, noras susipaprastinti ir paverkti jai ant krūtinės, kad sukeltų užuojautą. Tai veidmainystė. Klasikinis užpakalio, bandančio užsėsti dvi kėdes ir likti kukliai nekalto, pavyzdys. Kaip žinoma, kartais kėdės susiglaudžia ir suspaudžia tai, ko Seimo pirmininkė neturi, tačiau skausmingai suspaustos veidmainystės pasekmes vis dėlto tenka patirti. Tik mūsų iškrypęs sovietinis žinojimas, kad su visais ir visada galima „susitarti“, neleidžia aiškiai suvokti, jog kalbėdamas su oficialiu pareigūnu kalbi su valstybe ir jokių intymumų būti negali, kitaip – tai moralinė korupcija.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nemenka Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos Seime narių dalis pripažįsta (ne į mikrofoną), kad I. Degutienė apie prezidentės šalies valdymo metodiką pasakė teisybę. Kiti apie tai yra pasisakę ir viešai.

„Aikštinga mergina“

Seimo pirmininkės išsakyti teiginiai apie autoritarines tendencijas ir nesugyvenamą šalies vadovės charakterį, apie tai, kad prezidentė šantažuoja Seimą, yra viešai skambėję ir iš buvusio parlamento vadovo Arūno Valinsko lūpų.

Pasak nuo arenos nueinančio A. Valinsko, priežastis, dėl kurių vieni politikai kalba apie tą patį atvirai, o kiti tik kužda į ausį „miegamajame“, lemia charakteris ir pasaulėžiūra. „Manau, tai charakterio bruožai ir politinės kultūros, tradicijos dalykai. Man tam tikros autoritarinės tendencijos, vedančios mus ne į demokratinę valstybę, buvo seniai akivaizdžios“, – aiškino jis. Kadaise D. Grybauskaitę viešai A. Valinskas buvo pavadinęs ir „boba“, ir „aikštinga, kulnu kaukšinčia mergina“.

REKLAMA

Politikos apžvalgininkas Giedrius Kiaulakis tokiai pozicijai pritaria.

„Mane visą laiką erzino I. Degutienės dviveidiškumas. Viena vertus, ji deklaruoja teisybės siekį, tačiau tvarkingai viską daro su visais, o paskui kartkartėmis tyliai pakužda į ausį: šiaip jau aš su jumis, man jūsų gaila, norėčiau padėti, bet negaliu. Seimo pirmininkė lyg ir norėtų būti gera visiems, bet smarvės trūksta, ūpo.“

Ne apie paslaptis kalbėta

Kai kurie iš TS-LKD frakcijos narių problemą įvardija viešai. Iš frakcijos vis dar už radikalumą neišvarytas Naglis Puteikis sako, kad Seimo pirmininkė pasakė visišką tiesą. Kalbas apie tariamą paslapčių paviešinimą ir „pokalbius iš miegamojo“ jis vadina nerimtais.

REKLAMA

„Niekas nekalbėjo nei apie seksą, nei apie tai, kuo kas serga. Jei politikai nori pasikalbėti apie valstybės paslaptis, turi eiti į specialų kabinetą Seime. Šiuo atveju taip nebuvo. Kad pokalbį su visuomenininkais A. Nakas įrašė – ką padarysi. Menininkai ne visada privalo būti mandagūs“, – teigė jis.

Baltarusijos tvaikas

Jau kadencijos pradžioje išryškėjusios šalies vadovės simpatijos Baltarusijos diktatoriui Aliaksandrui Lukašenkai žiniasklaidoje ir atskirų politinių oponentų lūpose sulaukė didelių pašaipų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prezidentės D. Grybauskaitės idėjos ir grasinimai „sukviesti liaudį“, kuri esą išneš su šakėmis jai nepaklususius Seimo narius, seniai žinoma parlamento kuluarų situacija. Tokių grasinimų, „Balsas.lt savaitės“ žiniomis, būta net ir svarstant klausimą dėl tiesioginių mero rinkimų arba diskutuojant dėl suskystintųjų dujų terminalo.

Pagrindinis argumentas visuomet buvo aukšti prezidentės reitingai.

Kaip atskleidžia valdančiosios koalicijos virtuvėje vis dar dalyvaujantis A. Valinskas, D. Grybauskaitės komanda buvo sugalvojusi ir dar vieną, gana baltarusišką manipuliavimo modelį.

REKLAMA

„Šalies vadovė buvo prisigalvojusi iki to, kad dabartinė valdančioji dauguma spėtų patvirtinti 2013 metų biudžetą. Tuomet ji, remdamasi Konstitucija, turėtų galimybę netvirtinti naujo ministro pirmininko, kol jai nebus pristatytas tinkamas veikėjas. Vyriausybė laikinai galėtų eiti pareigas dar kone metus. Koalicijoje mes pradėjome juoktis ir pasiteiravome, gal prezidentūra visai nukvako?“ – šaipėsi politikas.

Viešai konkrečias partijas palaikiusi ir už ją netiesiogiai agitavusi bei po pirmojo rinkimų turo iš anksto balsavusi prezidentė D. Grybauskaitė pagąsdino, kad rinkimų rezultatai apskritai gali būti užginčyti. Ji esą pasilieka galimybę kreiptis dėl to į Konstitucinį Teismą. Šis prezidentės  žingsnis taip pat sulaukė kritikos – ar neperžengia šalies vadovė įstatymų ribų? Tiesa, dalis apžvalgininkų spėliojo, kad eilinį kartą paaiškinti tautai, jog ji suklydo balsuodama ne taip, kaip patinka „šventajam sostui“ prezidentė nepanorės, jei opozicinė koalicija gaus pakankamą daugumą. Deja, išėjo kitaip - visi rinkėjai, kurie balsavo už ne tą partiją, kuri patinka prezidentei, iš esmės paskelbiami kvailiais ir bent simboliškai statomi į kampą. Įdomu tai, kad Seimo pirmininkė, kai prezidentės įprasta laikysena nukreipta ne į jos ir ne į jos partijos pusę - neprotestuoja. Nors gal ir apie tai sužinosime po pusės metų, kai ji, jei pavyktų išlikti poste, atidžiai pasitikrins savo kabinetą - ar ten nėra kokios pasiklausymo aparatūros arba išties pasižiūrės bent filmų apie šnipus ir slaptiems pokalbiams rinksis tinkamą laiką bei vietą.

REKLAMA

KOMENTARAS

Lauras Bielinis, Tarptautinių santykių ir politinių mokslų instituto docentas

Skandalo pikas, panašu, jau praeityje, tad rinkimų tai tiesiogiai nepaveiks. Tačiau žvelgiant į tolesnę politinę perspektyvą akivaizdu, kad tai turės įtakos santykiams tarp institucijų, aukščiausių valdžios grandžių. Ateinančiame Seime kiekviena politinė grupuotė minėtą informaciją gali naudoti savo tikslams.

Jei būtų įgyvendintas planas leisti dirbti laikinajai vyriausybei ir iš anksto priimti biudžetą, tai tik dar labiau pagilintų įtampą tarp kairės ir dešinės. Įsiūbuoti šį politinį laivą nėra sunku, bet ar reikia trikdyti nusistovėjusį, trapų stabilumą?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Seimo rinkimų rezultatų anuliavimas ir leidimas dabartiniam Seimui dirbti dar metus suteiktų galimybę konservatoriams žūtbūt mėginti įgyvendinti tai, ko nespėjo, ir galimybę koreguoti biudžetą, ir nuolatinę rinkimų kampaniją iki kitų metų gegužės.

TIK FAKTAI

„Man didesnis rūpestis kyla dėl to, kad vyksta valstybės užvaldymas ir mes einame ne demokratiniu o Lukašenkos keliu. Autoritariniu keliu. (...) Kai po vieną pasikviečia ir kuria intrigas – man sako apie Kubilių, Kubiliui apie mane, trečiam dar apie ką nors. Taip žmonės supjudomi tarpusavyje. Labai geras metodas – skaldyk ir valdyk. (...) Ir man atrodo, tai jau pasiekta“, – trumpa ištrauka iš slapta daryto įrašo, kuriame apie D. Grybauskaitę kalba I. Degutienė.

„Ėjome pas Seimo pirmininkę su Broniumi Genzeliu, Liudvika Pociūniene ir kitais kovo 28 dieną. Rengėme mitingą Seimui palaikyti, kvietėme jį turėti tvirtą stuburą ir nepasiduoti specialiųjų tarnybų spaudimui. Kvietėme ir ją pasisakyti mitinge“, – pasakojo Darius Kuolys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų