• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Didžiosios Britanijos ministro pirmininko Tony Blairo (Tonio Blero) ketvirtadienį laukia didžiausias išbandymas per visus šešerius darbo šiame poste metus - jis pradėjo liudyti dėl žymaus britų ginklų inspektoriaus mirties.

REKLAMA
REKLAMA

T.Blairas yra tik antras Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas, kuriam tenka susidurti su teisiniu tyrimu. Šis Davido Kelly (Deivido Kelio) mirties aplinkybių tyrimas buvo pradėtas netylant skandalui dėl karo Irake motyvų ir jau atskleidė precedento neturinčius vyriausybės darbo metodus.

REKLAMA

Pradėdamas duoti parodymus teisėjui lordui Brianui Huttonui (Brajenui Hatonui) T.Blairas sakė po 2001 metų rugsėjo 11-osios nurodęs rengti dosjė apie kelias "piktavales" valstybes, įskaitant Saddamo Husseino (Sadamo Huseino) Iraką.

Dešimtys britų per visą naktį stovyklavo prie Karališkojo teisingumo teismo rūmų Londono centre, kad galėtų pamatyti, kaip T.Blairas duoda parodymus. Ministrui pirmininkui atvykus Irako karo priešininkai iškėlė plakatus, kuriuose T.Blairas buvo vadinamas "labiausiai ieškomu" nusikaltėliu ir "B.Liaru" ("B.Melagiu").

REKLAMA
REKLAMA

Ministras pirmininkas, kuris yra teisininkas, žino kryžminių apklausų specifiką ir moka įtaigiai reikšti savo mintis, tikriausiai gins savo leiboristų vyriausybės pasirinktą būdą išdėstyti Irako karo, kuriam dauguma britų nepritarė, motyvus.

"To dosjė tikslas buvo parodyti mūsų susirūpinimo priežastis ir mūsų nuomonės, kad šis reikalas turėtų būti sprendžiamas, priežastį", - pradėdamas liudyti sakė T.Blairas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jei tai būtų tiesa, atsistatydinčiau

Pasak T.Blairo, BBC laidos "Today" reportažas metė "neabejotinai esminį kaltinimą", dėl kurio, jei tai būtų tiesa, jis atsistatydintų. Pasak jo, šis kaltinimas pakerta pasitikėjimą visa šalimi, jau nekalbant apie jį, kaip ministrą pirmininką.

Jis labai atsargiai formulavo mintis savo įžangoje, parašytoje šiam prieštaringai vertinamam dokumentui, kad "būtų aišku, ką mes sakome ir ko nesakome".

REKLAMA

"Dosjė tikslas buvo atsiliepti į raginimą paskelbti žvalgybinę informaciją, kurią žinojome, tačiau tuo metu strategija buvo tokia: nesinaudoti šiuo dosjė kaip tiesioginiu pretekstu pradėti konfliktą", - sakė jis.

Išgirdęs BBC žurnalisto Andrew Gilligano (Endriaus Giligano) reportažą jis paprašė Jungtinio žvalgybos komiteto pirmininko Johno Scarletto (Džono Skarleto) patikrinti šiuos teiginius.

REKLAMA

J.Scarlettas anksčiau šią savaitę tvirtino kontroliavęs dosjė - tai ketvirtadienį pabrėžė ir T.Blairas.

Tačiau žvalgybos vadovas sakė "neabejojęs", kad ryšių su žiniasklaida tarnybos vadovas Alastairas Campbellas (Alasteras Kempbelas) padės pristatyti šį dokumentą.T.Blairas sakė susipažinęs su įvairiais Irako dosjė variantais ir pareiškęs savo nuomonę dėl kai kurių jo aspektų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau, pasak premjero, jis nemano, jog perskaitęs dosjė juodraščius komentavo teiginį, kad Irakas per 45 min. gali pasirengti panaudoti cheminį ar biologinį ginklą.

Jo tvirtinimu, BBC liudininkai "visiškai klydo" pakišdami mintį, jog jis teiginio apie 45 minutes nepakartojo dėl to, kad vyriausybė turėjo tam tikrų abejonių.

Ministras pirmininkas sakė, kad pernai kovo mėnesį buvo atsisakyta skelbti pradinį dosjė apie Irako ir kitų trijų valstybių ginklų programas, nes "tuo metu tai būtų pernelyg sukomplikavę padėtį".

REKLAMA

Tačiau rugsėjį jis nusprendęs paskelbti dosjė, nes tuo metu buvo jaučiama, kad to reikia.

T.Blairas telefonu pasikalbėjo su JAV prezidentu George'u W.Bushu (Džordžu V.Bušu), ir jie pripažino, jog reikia spręsti Irako klausimą - suformuluoti strategiją ir ją vykdyti.

Visiškai neteisi

T.Blairas sakė, jog BBC buvo "visiškai neteisi", pranešdama, kad Britanijos vyriausybė abejojo, ar sugebėtų Irakas parengti savo masinio naikinimo ginklus kovai per 45 minutes.

REKLAMA

T.Blairas sakė sužinojęs apie BBC darbuotojo A.Gilligano parengtą medžiagą, kurioje buvo teigiama, jog Britanijos vyriausybė pagražino Irako dosjė, kad pateisintų karo pradžia Irake, būdamas Basroje.

Pasak T.Blairo, vienintelis būdas išvengti konflikto su BBC dėl A.Gilligano reportažo buvo tas, kad BBC turėjo pripažinti savo klaidą, o to daryti Britanijos transliuotojų korporacija akivaizdžiai neketino.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

T.Blairas sakė, jog padėtį apsunkino tai, kad A.Gilliganas išspausdino laikraštyje "Mail on Sunday" straipsnį, kuriame pavadino A.Campbelą žmogumi, kuris manipuliuoja žvalgybos informacija, kad galėtų pateisinti karą Irake.

Pasak T.Blairo, liepos 7 dieną jis privačiai kalbėjosi su BBC globėjų tarybos pirmininku Gavynu Daviesu (Gevinu Deivisu), kaip būtų galima pasiekti susitarimą, bet nieko iš to neišėjo.

REKLAMA

Anot T.Blairo, G.Daviesas sakė jam, kad BBC negalėjo pripažinti A.Gilligano reportažo klaidingu todėl, kad tai būtų sukėlę abejonių, ar iš tikrųjų BBC yra nepriklausoma nuo Britanijos valdžios.

Keblūs klausimai

Tačiau lieka keblių klausimų dėl elgesio su D.Kelly ir dėl priežasčių, pastūmėjusių jį į savižudybę.

Pamažu aiškėja detalės apie T.Blairo asmeninį dalyvavimą demaskuojant D.Kelly, ir visuomenė nekantravo išgirsti jo paties versiją.

REKLAMA

Liudininkų parodymai nėra transliuojami per televiziją ir nors posėdžiai yra atviri, teismo salėje labai mažai vietų. Dar kelios dešimtys žmonių posėdį gali stebėti televizoriaus ekrane kitame kambaryje.

"Tai atvejis, kai jis negali pasislėpti už propagandos ir citatų, šį kartą jis tikrai turi pagrįsti savo argumentus. Nežinau, ar jis palūš - norėčiau pažiūrėti, ar taip atsitiks", - sakė vienas eilėje laukęs vyras.

REKLAMA
REKLAMA

Dėl D.Kelly mirties bei nesėkmingų masinio naikinimo ginklų Irake paieškų pasitikėjimas T.Blairu smarkiai sumažėjo.

Naujausia šios savaitės apklausa parodė, jog 67 proc. britų mano, kad vyriausybė apgavo visuomenę.

Nors niekas nesitiki, kad vyriausybė žlugs, politiniai oponentai sako, kad dabar ant kortos pastatytas T.Blairo autoritetas visuomenėje.

"Ministras primininkas turi nusimesti vyriausybę gaubiančią išsisukinėjimo ir apgaulės skraistę ir aiškiai papasakoti apie įvykius bei asmenis, atsakingus už dr.Kelly įvardijimą", - sakė konservatorių atstovas gynybos klausimais Bernardas Jenkinas (Bernardas Dženkinas).

Vienintelis kitas britų ministras pirmininkas, susidūręs su teisiniu tyrimu, buvo T.Blairo pirmtakas, konservatorius Johnas Majoras (Džonas Meidžoras). 1994 metais vykdytas tyrimas taip pat buvo susijęs su Iraku - neteisėtu ginklų pardavimu Saddamui Husseinui prieš 1991-ųjų Persijos įlankos karą.

"Reuters"-BNS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų