• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gali būti nereligingas, neigti dievų buvimą, tačiau architektūros paminklai, pastatyti dievų garbei, yra viena iš paskatų kelionės tikslu pasirinkti tam tikrą šalį. Labai seniai pastatytą ir tik neseniai keliautojams atskleistą Angkoro šventyklų kompleksą Kambodžoje verta išvysti bent kartą gyvenime.

REKLAMA
REKLAMA

Vartai į Angkorą

Atvykus į Siem Ripą, rodos, negali suprasti, kodėl šiame mieste, pilname kelio dulkių ir apsuptame smėlynų, zuja grupės turistų. Skirtingai nei kituose Kambodžos miestuose, čia turistai labai įvairūs: nuo jaunuolių su pečius slegiančiomis didelėmis kuprinėmis iki garbaus amžiaus porų, poilsiui pasirinkusių ištaigingus viešbučius, kuriuose už nakvynę su visais įmanomais patogumais jos moka iki 50 dolerių. Eilinis keliautojas nakvynę čia gali susirasti ir už 5 dolerius. Sumokėję šią sumą (apie 13 Lt), gausite kambarį, ištaigingumu mažai nusileidžiantį trijų žvaigždučių viešbučių kambariams Europoje, o per pusryčius paskanausite šviežių vaisių ir makaronų sriubos.

REKLAMA

Po pusryčių galėsite leistis į didžiausią pasaulyje šventyklų kompleksą, nuo šio miesto nutolusį 7 km. Dėl jo čia ir suguža minios turistų. Kiekvienas viešbutis pasiūlys jums pasinaudoti tuk-tuko (motorolerio su priekaba keleiviams vežti) paslaugomis kelionei į džiunglių prieglobstyje esančias šventyklas. Tačiau jei mėgstate būti nepriklausomi, rinkitės dviratį, kurį čia visai dienai galite išsinuomoti už 1 ar 2 dolerius, ir leiskitės į kelionę. Važiuodami dviračiu, pajusite ir dalelę Siam Ripo gyvenimo, ypač jei šventyklų link keliausite ryte, kai vietos gyventojai skuba į darbus, o jų vaikai – į mokyklas.

REKLAMA
REKLAMA

Naujasis pasaulio stebuklas

Toldami nuo centrinių miesto gatvių pajusite, kaip pamažu jus apgaubia džiunglių lapija, leisdama atsigauti nuo mieste tvyrančio karščio, kuris gali siekti daugiau kaip 40 laipsnių. Besimėgaudami džiunglių šešėlių vėsa, priartėsite ir prie įėjimo į šventyklų teritoriją.

Čia suprasite, kad net ir džiunglių glūdumą gali pasiekti naujausios technologijos. Visa bilietų pardavimo sistema kompiuterizuota. Kiekvienas lankytojas gauna vardinį bilietą su savo nuotrauka, kuri padaroma čia pat, kasoje. Vienos dienos apsilankymas Angkore žmogui kainuoja 20 JAV dolerių, bet galima įsigyti ir savaitės abonementų. 7 dienų bilietas kainuoja 100 dolerių. Nenustebkite, kad viskas Kambodžoje įkainojama doleriais. Čia sėkmingai cirkuliuoja dvi valiutos – JAV doleris ir Kambodžos rielis. Tad parduotuvėje mokėdami doleriais, grąžą galite gauti rieliais, ir tai yra normalu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taigi, laikydami rankose bilietą, kuris yra ir mažas šventyklų planas, leidžiamės į nepažintas šventyklas, kurias džiunglių glūdumoje 1860-aisiais atrado Prancūzijos mokslininkai.

Pirmiausia pasitinka vandens kanalo apsupta didžiausia iš visų šventyklų – Angkor Vatas. Ši šventykla, skirta hinduizmo dievui Višnu pagarbinti, užima 2,6 kvadratinio kilomet ro teritoriją. Joje archeo logai rado vertingiausias XII a., kai buvo pastatyta ši šventykla, skulptūras. Šventyklos sienas puošia ne tik statulos, bet ir įvairūs bareljefai, kuriuose vaizduojami dievų žygdarbiai bei valdovo Surjavarmano II gyvenimas. Angkor Vato šventykla – gražiausias khmerų ir hindų meno pavyzdys. Būtent ji laikoma vienu iš šalies simbolių. Jos kontūrai matomi ir šalies vėliavoje. Šventykla atkartoja hinduizmo pasaulį. Viskas pastatyta aplink centrinį bokštą, atspindintį šventąjį Meru kalną – dievų buveinę, išorinės sienos simbolizuoja kalnus, žyminčius pasaulio kraštą, už jų esantis griovys su vandeniu – anapus esantį vandenyną. Įvairūs šaltiniai teigia, kad šventyklų mieste, pastatytame khmerų civilizacijos klestėjimo laiku, VIII– XV a. gyveno apie 1 mln. žmonių (o tuo metu Londone tebuvo 60 tūkst. gyventojų).

REKLAMA

Šventykla, kuri šypsosi

Didžiausia iš visų šventyklų Angkor Vatas vainikavo viso šventyklų komplekso, užimančio 400 kvadratinių kilometrų, statybą. Šventyklų kompleksą pastatė tarpusavyje besivaržantys karaliai, tikėję, kad jose įsikūnijęs hinduistų dievas, kuris juos globoja. Taip kilo viena už kitą įspūdingesnės šventyklos, tačiau statybų kulminacija laikomas Angkor Vatas, tapęs ir karaliaus Surajavarmano II kapu.

REKLAMA

Angkor Vatas yra lankomiausia šventykla. Todėl apie ją būriuojasi ir prekybininkai, kurie siūlo įsigyti įvairių suvenyrų ar atsipūsti čia pat esančiose lauko kavinėse. Prekybininkų pavyzdžiu pasekė ir pulkais besibūriuojančios beždžionės, nė kiek nesibaimindamos žmonių ir kaulijančios iš jų maisto. Kad ir kokios prašančios būtų jų akys, maitinti šių apsukruolių nepatartina, nes vėliau jų neatsiginsite.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taigi, palikę Angkor Vatą, geru asfaltuotu keliu riedame toliau. Šventykla keičia šventyklą. Prie kiek vienos iš jų keliautojus pasitinka sargai, visada reikalaujantys parodyti bilietą ir tik tada praleidžiantys į šventyklas. 1992-aisiais jos buvo įtrauktos į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Ne visos jos spindi tokia didybe, kaip Angkor Vatas (jis apsilankymo metu buvo remontuojamas), tačiau turi savo aurą. Viena iš didžiausią įspūdį palikusių šventyklų – Bayonas. Lankytojams įžengus į ją, susidaro įspūdis, kad iš visų pusių juos stebi besišypsantys veidai, tarytum atspindėdami atleidimą visiems, dėl kurių ši šventykla vos išliko. Daugiau kaip 400 metų šventyklų akmenis ardė džiunglės, kapų plėšikai (beje, vienoje iš šventyklų buvo fi lmuota ir kino juosta su Angelina Jolie „Kapų plėšikė Lara Kroft“) ir karas, tačiau šis naujasis pasaulio stebuklas išliko.

M. Eidukonis

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų