• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos pasienyje kokybiški parfumerijos gaminiai prilyginami pigiam odekolonui. Dar 2002 m. Vyriausybė ėmėsi spręsti „pilstuko“ ir didelės alkoholio koncentracijos parfumerijos gaminių problemą. Ir išsprendė. Tiesa, verslininkų manymu, absurdiškai.

REKLAMA
REKLAMA

Siekdami išvengti parfumerijos gaminių etiketėmis „papuošto“ alkoholio antplūdžio, finansų ministrai pastaruosius šešerius metus pildė sąrašą formulių, kurias atitinkantys gaminiai Lietuvos pasienyje neapmokestinami akcizu. Dabar, anot verslininkų, kokybiškas gaminys, kurį gerti į galvą nešautų nė vienam asocialiam asmeniui, Lietuvos pasienyje prilyginamas „pilstukui“ ir yra apmokestinamas.

REKLAMA

„Pilstukui“ kaina - ne rodiklis

„Lietuvoje įstatymai tokie, kurie neleidžia vartotojui teikti kokybiškų gaminių. Iš ne Europos Sąjungos (ES) šalių galime įvežti tik denatūruotu spiritu labai smarkiai apnuodytus produktus“, - „Respublikai“ sakė parfumerijos importu besiverčiantis verslininkas, nepanoręs atskleisti savo tapatybės.

Pasak jo, nuodingas spiritas retai naudojamas kokybiškuose parfumerijos gaminiuose – kompanijos paprastai renkasi nekenksmingą spiritą, bet nuo tokių kvepalų vartojimo "pilstuko" pavidalu esą atgraso kaina. „Kuo blogesnis spiritas, tuo sunkiau pagaminti gerus kvepalus“, - akcentavo pašnekovas.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau „pilstuką“ nuo ne „pilstuko“ pasienyje atskiria ne kaina, o konkrečios formulės, kurias dar 2002 m. gegužę savo įsakymu nustatė tuomet finansų ministrės pareigas ėjusi eurokomisarė Dalia Grybauskaitė. Nuo tada neapmokestinamų parfumerijos gaminių formulių sąrašas buvo pildomas ir keičiamas net aštuonis kartus. „Gali įvežti gaminį, kurio 100 gramų kainuoja, pvz., 80 centų, bet jis atitinka formulę, ir nemokėsi jokio akcizo, nors ir pusės litro buteliais vežk. O už 100 litų kainuojantį formulės neatitinkančių kvepalų flakonėlį akcizą mokėsi. Viskas atvirkščiai - atidaromas kelias „pilstukui“, - piktinosi verslininkas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Iš Amerikos - su akcizu, iš Latvijos - be

Tačiau tuo, pašnekovo teigimu, absurdai neapsiriboja. Esą akcizu apmokestinama tik iš ne ES šalių įvežama parfumerija. O kitose bendrijos šalyse tokie importo apribojimai netaikomi. Taigi amerikietiškus kvepalus iš ES šalių įsivežti kainuoja pigiau nei iš pačios Amerikos. Esą netgi gaminiai, kurių sudėtyje grėsmės neįžvelgia nė viena ES valstybė, Lietuvoje apmokestinami akcizu.

„Mes perkame iš olandų, galime pirkti ir iš latvių, ir iš lenkų – be jokio akcizo. Kai kurie verslininkai tiesiog veža produktus per Latvijos muitinę. Visa logika išnyksta“, - tvirtino vyriškis. Esą „pilstuko“ identifikavimo tvarka papiktino ir už tokių gaminių kontrolę atsakingos Muitinės laboratorijos darbuotojus.

REKLAMA

„Jeigu nupirksiu 100 gramų kvepalų, pvz., Amerikoje, jis man kainuos, tarkim, 11 litų, transportas prie kainos pridės mažiausiai 10 proc., pridėtinės vertės mokestis kainą pakels jau iki 13-14 litų, akcizas - dar apie keturis litus. Mūsų didmeninė kaina būtų apie 20 litų už 100 gramų flakonėlį, parduotuvėse - gal 28 litai. Tokių kvepalų niekas negertų“, - pabrėžė pašnekovas.

Žlugdo verslą

Verslininko žodžiais, esama tvarka ne tik iki absurdo riboja parfumerijos gaminių importą, bet ir trukdo juos brangiau parduoti kitų ES šalių kompanijoms. „Tarkim, mes galime gauti gaminį už tokią kainą, kokios negauna, pvz., prancūzai ar italai, ir tiems paties prancūzams ar italams jį perparduoti. Bet mums iš karto užkertamas kelias“, - skundėsi pašnekovas.

REKLAMA

Pasak jo, verslas kenčia jau dabar. „Mums tiekėjas skambina, siūlo gerą kainą. O mes iš jo kvepalų pirkti negalime. Jie juokiasi, nesupranta šito dalyko. Šiuo įstatymu valstybė padeda kontrabandai ir žlugdo normalų verslą“, - reziumavo verslininkas.

Tuo tarpu Finansų ministerijos Mokesčių departamento direktorės pavaduotoja Daiva Brasiūnaitė taip pakomentavo susidariusią situaciją:

„Situacija tokia, kad direktyva, ES mastu reglamentuojanti tokių produktų apmokestinimą, numato abipusį pripažinimą. Taigi jeigu, pvz., Olandija atleidžia tuos kvepalus nuo akcizų, Lietuva tai pripažįsta ir akcizo netaiko. Kitas aspektas - turime savo finansų ministro įsakymu patvirtintas formules. Jeigu kvepalai neatitinka olandų naudojamos formulės, bet atitinka lietuvišką, mes juos nuo akcizo atleidžiame.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

 „Kainos aspektas šiuo atveju nėra vertinamas. Atsižvelgiama į tai, ar parfumerijos gaminys išpilstytas į mažmeninę pakuotę tokiu būdu, kad kvepalus būtų galima išpurkšti įmontuotu purkštuku, ir nebūtų galima flakono atsukti ir išgerti kaip „pilstuko“. Pakuotės dydis nėra ribojamas“ – teigė D. Brasiūnaitė.

„Formulių sąrašas nėra baigtinis. Jis yra taisomas ir pildomas. Kai tik gauname kokių nors pasiūlymų ir iškyla poreikis įtraukti naują formulę, tokius pasiūlymus nagrinėjame kartu su Mokesčių inspekcija ir Muitinės laboratorija.

Jeigu nueitumėte į parduotuvę, pamatytumėte krūvą kvepalų, kurių formulės neįtrauktos į mūsų sąrašą. Bet tos formulės naudojamos kitose ES valstybėse ir mes atleidimą nuo akcizo pripažįstame“ – tikino Finansų ministerijos darbuotoja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų