• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pasigirdo kalbų, kad gegužės 9-ąją, kai Rusijoje švenčiama pergalės Didžiajame tėvynės kare diena, į Talino ir Rygos gatves gali išriedėti autobusai su Sovietų Sąjungos diktatoriaus Josifo Stalino portretais. Lietuvoje tokių iniciatyvų negirdėti. Tačiau politikos analitikai atkreipia dėmesį, kad nors Rusijos grėsmė ir priemonių arsenalas kitoms Baltijos valstybėms yra didesni, Lietuva vis tiek išlieka taikinyje.Ryga nusprendė neleisti

REKLAMA
REKLAMA

Kaip skelbia Rusijos naujienų agentūra, kiekvienais metais rengiamos akcijos „Pergalės autobusas“ dalyviai Estijos ir Latvijos sostinėse į gatves pasirengę išlydėti autobusus, papuoštus diktatoriaus J. Stalino portretais. Atvaizdai ant autobusų būtų uždėti išsipirkus reklaminį plotą.Pirmasis autobusas su J. Stalino portretu išriedėjo 2010-aisiais Sankt Peterburge ir tąkart sukėlė miesto liberaliųjų judėjimų nepasitenkinimą. 2011-aisiais tokie autobusai jau kursavo keliuose Rusijos miestuose.

REKLAMA

Rygoje dirbantis Lietuvos radijo korespondentas Arūnas Vaikutis patikslino, kad Rygos dūmos komisija nusprendė neleisti tokių autobusų į miesto gatves gegužės 9-ąją.

„Estijoje rusai buvo sugalvoję šią akciją. Rygoje tokio dalyko neleis, bet neaišku, gal kas nors išpaišys Stalino portretą ir autobusas turės išvažiuoti. Tuo, matyt, norima parodyti, kad Stalino sovietinės idėjos negęsta, ir nesvarbu – priklausomi ar ne esate“, – pakomentavo A. Vaikutis.

REKLAMA
REKLAMA

„Gegužės 9-ąją prie monumento Rygos išvaduotojams rinksis su dainomis, šokiais, išgėrimais ir užsikandimais. Matyt, rusų jaunimas surengs eitynes iki paminklo nuo senamiesčio. Prieš keletą metų nuskambėjo siūlymas surūkyti „taikos pypkę“ – raudonieji kartu su latviais pagerbtų karo aukas, bet kol kas visi tą daro atskirai“, – apie numatomą paminėjimą kalbėjo Latvijoje dirbantis žurnalistas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vilniuje tokie autobusai nepasirodytų

Lietuvoje analogiškų iniciatyvų dėl J. Stalino atvaizdų negirdėti. Vilniaus viešojo transporto vadovas Gintaras Nakutis sako, kad jei jų ir būtų, čia tokie autobusai tikrai nepasirodytų. Tą draustų ir Lietuvos administracinių teisės pažeidimų kodeksas (ATPK).

ATPK 188-18 straipsnyje, numatančiame atsakomybę už nacistinių ar komunistinių simbolių platinimą ar demonstravimą, rašoma, kad taip pat draudžiamas „atsakingų už Lietuvos gyventojų represijas Vokietijos nacionalsocialistų ar SSRS komunistų partijos vadovų atvaizdų platinimas, naudojimas susirinkime ar kitame masiniame renginyje arba kitoks demonstravimas“.

REKLAMA

Už tokį teisės pažeidimą numatyta nuo 500 iki 1 000 litų bauda su daikto, kuris buvo administracinio teisės pažeidimo padarymo įrankis, konfiskavimu.

Politologas: Rusija žaidžia istorine atmintimi

Politikos analitiko Vyčio Jurkonio teigimu, Rusija žaidžia istorine atmintimi ir Baltijos valstybėse tai ypač jaučiama. „Švelnioji galia“ darant įtaką esą vykdoma per žiniasklaidą, įvairių kultūrinių renginių organizavimą ar švenčių minėjimą.

REKLAMA

„Šis faktas būtų vienas pavyzdžių, kai bandoma įteikti pergalės prieš Vokietiją šventę, jog tai yra svarbi data, tuo pačiu retušuojant faktą, kad iš principo ta data kartu yra tragiška Baltijos valstybėms, nes tai reiškia jų okupaciją“, – LRT interneto tarnybai dėstė V. Jurkonis.

Pasak politologo, šį veiksmą galima traktuoti kaip provokaciją ir bandymą sužinoti reakciją tiek vietinės valdžios, tiek visuomenės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Latvijoje situacija yra ypač nedėkinga dėl didelės rusų etninės mažumos ir dėl to ji tampa labiau pažeidžiama negu Lietuva. Tokios provokacijos gali supriešinti visuomenę. Manau, kad iš dalies to ir yra siekiama“, – pridėjo V. Jurkonis.

Nors Rusijos grėsmė ir priemonių arsenalas kitoms Baltijos valstybėms yra didesnis, bet Lietuva, pasak politologo, vis tiek išlieka taikinyje.

V. Radžiūnas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų