REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prezidentės Dalios Grybauskaitės viešas pareiškimas, kad ji nesutiks su koalicija, kurią paskelbė formuojančios 79 iš 141 mandato gavusios politinės partijos, kelia chaosą ir politinę destrukciją“, – teigia politologas Algis Krupavičius

REKLAMA
REKLAMA

„Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė pradėjo konsultacijas su daugiausiai Seimo rinkimuose mandatų iškovojusių partijų lyderiais. Derybas dėl koalicijų formavimo pradedantiems politikams šalies vadovė iškėlė sąlygą – formuojant vyriausybę negali dalyvauti teisiamųjų suole esanti partija. „Vyriausybės formavime negali dalyvauti partija, kuri įtariama rinkimuose padariusi daugiausiai šiurkščių pažeidimų, įtariama dėl juodosios buhalterijos ir neskaidrios veiklos ir kurios partijos lyderiai yra kaltinamieji baudžiamojoje byloje. Todėl palaikysiu tik tą politinę jėgą, kuri galės suformuoti daugumą be teisiamųjų suole esančios Darbo partijos“, – sako prezidentė, anot jos oficialios internetinės svetainės.

REKLAMA

A. Krupavičius primena, kad ir valdančioji Tėvynės Sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) nėra be kriminalinio šleifo. „Prezidentė turbūt pamiršo, kad ir TS-LKD neseniai turėjo Vito Matuzo istoriją, kuri taip pat nėra baigta“, – aiškina jis.

Pasak A. Krupavičiaus, svarbu atsiminti tai, kad valdančiosios partijos visos kartu neginčytinai procentiškai pralaimėjo opozicijai daugiamnandatėje apygardoje, tad tokia prezidentės pozicija, anot jo, laikytina visiškai nedemokratišku noru peržiūrėti tautos pasirinkimą.

REKLAMA
REKLAMA

Visą A. Krupavičiaus komentarą galite išklausyti čia:

Rinkėjai neįžvelgė „pavojaus Tėvynei"

Kauno Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Antanas Kulakauskas taip pat sakė esąs nustebęs dėl prezidentės užimtos pozicijos. „Iš vienos pusės galima teigti, kad ji atstovauja teisinę-moralinę poziciją, tačiau rinkėjų valia yra pakankamai aiškiai išreikšta. <...> Opozicija gavo 79 mandatus, o valdantieji 42. Viskas turėtų būti pakankamai aišku. Suprasčiau, jei prezidentė užimtų tvirtą poziciją dėl atskirų asmenų: Darbo partijos pirmininko Viktoro Uspaskich nepriimtų, kaip premjero, o Vfytauto Gapšio, kaip Seimo pirmininko. Tačiau dabar čia išeina lyg ir taip, kad prezidentėę pareiškia atmetanti nuomonę tų rinkėjų, kurie, nepaisant to, kaip tas V. Uspaskich atrodo, balsavo už Darbo partiją. <...> Tiesą sakant, nematau kur čia ta Tėvynė pavojuje. Ir rinkėjai to kažkodėl nepamatė,“ – aiškino A. Kulakauskas, neatsmesdamas varianto, kad dabar tiesiog prasidės dar intensyvesnis nervų karas ir derybos dėl valdžios pyrago.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

V. Dumbliauskas: prezidentė nori „vaivorykštinės“ koalicijos

Prezidentei Daliai Grybauskaitei pareiškus, jog Vyriausybės formavime negali dalyvauti Darbo partija, sunku nuspėti, koks bus koalicijos iš trijų politinių jėgų – Darbo, socialdemokratų ir Tvarkos ir teisingumo partijų – likimas, mano Mykolo Romerio universiteto docentas, politologas Vytautas Dumbliauskas.

„Labai sunku spręsti, koks koalicijos likimas. Bet šiaip panašu, kad Prezidentė duoda užuominą, jog norėtų “vaivorykštinės„ koalicijos iš socialdemokratų ir konservatorių (...) Aš suprantu, kad Prezidentė savotiškai spaudžia Algirdą Butkevičių formuoti “vaivorykštės„ koaliciją, nors, manau, kad A. Butkevičius to nenori, ir dabar sunku pasakyti, kaip bus“, – naujienų agentūrai ELTA sakė jis.

REKLAMA

Politologas abejoja, kad Prezidentė vargu ar galėtų pakeisti savo nuomonę šiuo klausimu. Jo teigimu, ji yra „ne iš tų žmonių, kurie keičia nuomonę“, be to, niekada nėra pripažinusi savo klaidų.

V. Dumbliauskas pažymėjo, jog Ministro Pirmininko kandidatūra yra Seimo sprendimo teisė, todėl parlamentas jos (Prezidentės – ELTA) gali nepaisyti.

„Prezidentė negali teikti Seimui Premjero kandidatūros, kuri nebūtų priimtina pačiam Seimui. Jis turi pritarti tai kandidatūrai. Ji negali siūlyti ko kito, kam nepritars Seimo dauguma (...). Prezidentės sprendimas netikėtas. Sunku prognozuoti, ir reikia žiūrėti, kaip toliau elgsis partijos, nes ir joms tai netikėta“, – kalbėjo docentas.

REKLAMA

Paklaustas, ką dabar turėtų daryti Darbo partijos lyderis Viktoras Uspaskichas, politologas atsakė vienareikšmiškai – tik laukti.

„Manau, kad didžiausias galvos skausmas čia A. Butkevičiui“, – teigė jis.

Prezidentė, pareikšdama savo poziciją, patiems Seimo nariams paliko apsisprendimo teisę, mano politologas.

„Ji žengė labai įdomų ėjimą, ir dabar visa Lietuva spėlioja, kas iš to išeis“, – sakė V. Dumbliauskas.

Politikos apžvalgininkas Giedrius Kiaulakis teigė, kad panašių prezidentės elgesio posūkių tikrai galima buvo tikėtis. „Dar prieš antrąjį rinkimų turą buvo užuominų, kad jai tiesiog nepatinka rinkimų rezultatai. O šįryt, kai pirmiausiai prezidentė pasikvietė ne laimėjusios partijos lyderį Algirdą Butkevičių, o premjerą Andrių Kubilių – buvo dar aiškesnis signalas. Procedūriškai neprisikabinsi, nes A. Kubilius vis dar premjeras, bet simpatijos parodytos aiškios,“ – pažymėjo jis portalui balsas.lt.

Anot G. Kiaulakio, jei socialdemokratus pavyktų įtikinti tapti dešiniųjų jėgų jaunesniaisiais partneriais, tai problemų nebūtų. „Liberalai vis tiek yra prielipos, kuriems vis tiek – tik imk juos ant kupros. Tvarka ir teisingumas turi per mažai – juos nori paimi, nori išmeti. Lenkams išvis niekas nesvarbu, kad tik būtų prie valdžios ir turėtų savo gabaliuką. Galiausiai, labai ironiškas Šiaulių savivaldybės pavyzdys, kur koaliciją sudarė visi, o opozicijoje liko tik du atskirai išsikėlę,“ – ironiškai vardino apžvalgininkas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų