REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Po palestiniečių lyderio Yassero Arafato mirties naujos palestiniečių savivaldos vadovybės suformavimas suteikė pasauliui vilties, kad taikos procesas po ilgos pertraukos šiame regione vėl bus atnaujintas. Tačiau viso pasaulio žiniasklaidos dėmesys nukrypo ne tik į Artimųjų Rytų regioną, bet ir į Jungtines Valstijas - pagrindinę tarpininkę sprendžiant Izraelio ir palestiniečių konfliktą.

REKLAMA
REKLAMA

Ta proga kalbiname JAV Valstybės departamento Užsienio spaudos centre (U.S. Department of State, Foreign Press Center) dirbantį mūsų tautietį Algį Šilą, kuris kuruoja Vidurio Rytų ir Šiaurės Afrikos regiono žiniasklaidos atstovus.

REKLAMA

Kokia buvo arabų ir Izraelio spaudos reakcija po Y. Arafato mirties?

Nors mano dabartinė pozicija neapima užsienio politikos analitiko sferos, tačiau, be abejo, kiti programos pareigūnai seka užsienio spaudos pranešimus, liečiančius specifinę regiono spaudą. Apskritai Y. Arafatas arabų spaudoje buvo gerbiamas kaip didysis palestiniečių vadas ir laisvės kovotojas. Vienas redakcijos straipsnis “al-Quds Al-Arabi” laikraštyje palygino Arafatą su Nasseriu, Neru, Castro ir De Gaulle’iu. O Izraelio spaudoje dažniausiai jis buvo vadinamas teroristu.

REKLAMA
REKLAMA

Kokiame kontekste arabų ir Izraelio spauda mini Jungtines Amerikos Valstijas? Ar mato jose taiką galintį garantuoti partnerį?

Apskritai arabų spauda daugiausia kritikuoja JAV užsienio Vidurio Rytų politiką. Skaitant arabų spaudą, neatrodo, kad jie matytų JAV kaip taiką galintį garantuoti partnerį. Izraelio spaudoje reportažai truputį optimistiškesni.

Tad kokia gi yra G. W. Busho administracijos pozicija dėl Artimųjų Rytų problemos sprendimo po Y. Arafato mirties?

Kadangi dirbu su profesionaliais diplomatais, norėčiau į šį klausimą atsakyti JAV Valstybės departamento spaudos atstovo, ambasadoriaus Richardo Boucherio atsakymo per spaudos konferenciją šių metų lapkričio 12 d. ištraukomis: “Prezidentas (George’as W. Bushas) ir ministras pirmininkas Blairas, manau, pabrėžė keletą sričių, kurias mes atsargiai nagrinėjame, kaip galėtume jas pastūmėti į priekį [...].

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tai yra “kelio žemėlapis” ir visas procesas yra parama rinkimams (juos palestiniečiai įsipareigoję surengti per 60 dienų - red. past.), parama skaidresnei palestiniečių ekonomikai ir ekonomikos pažangai. Tai prisideda prie Izraelio galimybių pasitraukti iš Gazos Ruožo ir keleto kolonijų Vakarų Kranto rajone, sudaryti galimybę, kad tai veiktų. Reikia įtraukti palestiniečius, kad jie patys atsakytų už tą regioną, kad jie sumažintų galimybes prievartai tame regione ir kad galėtų dirbti su Izraeliu dėl atsitraukimo.

Mes nuolatos ieškome, ką šiuo metu galėtume padaryti, kaip pasistūmėti pirmyn, nagrinėjami visi šie veiksmai, kalbama su kitomis vyriausybėmis; mes ieškosime ir daugiau konkrečių būdų, kaip tai daryti”.

REKLAMA

Turbūt šiomis savaitėmis jūs turite kaip niekad daug darbo. Kas pasikeitė jūsų veikloje po šių įvykių?

Mūsų darbo dienos JAV Valstybės departamento Užsienio spaudos centre yra gan užimtos ir kiekviena diena įvairi. Tačiau nemanom, kad darbo veikla pasikeis. Tik viena pasikeis - padidės biudžetas, skirtas arabų ir musulmonų regionui.

Gal galėtumėte trumpai apibūdinti savo darbovietę Užsienio spaudos centrą ir jos funkcijas?

JAV Valstybės departamentas turi tris užsienio spaudos centrus, kurie yra Vašingtone, Niujorke ir Los Andžele. Jų tikslas - skatinti tikslumą ir balansą užsienio žurnalistų reportažuose iš JAV, pateikiant žurnalistams tiesioginį priėjimą prie autoritetingų informacijos šaltinių. Mūsų centrai suteikia užsienio žurnalistams įvairią pagalbą, pavyzdžiui, jie gali naudotis centro kompiuteriais, telefonais, faksais ir internetu, kad galėtų pranešti apie JAV visuomenę, politiką ir kultūrą. Visa tai veikia už JAV mokesčių mokėtojų pinigus. Taip pat centrai dirba su JAV užsienio ambasadų visuomeninių reikalų įstaigomis, siekdami padėti užsienio žurnalistams, kurie lankys ar lanko Ameriką darbo reikalais arba atvažiuoja į JAV valdžios organizuotus profesinius kursus. Pavyzdžiui, buvo organizuoti kursai šiomis temomis: laisva rinka ir ekonomika; informacijos technologija ir piliečių įgaliojimas bei visuomenės lobistų veikla per internetą; JAV prezidento rinkimai ir JAV politinis procesas bei politinis verslas; Amerikos religinė tolerancija ir laisvė; Amerikos arabų ir musulmonų visuomenė ir kitos Amerikos etninės visuomenės bei JAV Vidurio Rytų politika.

REKLAMA

Papasakokite apie savo pareigas JAV Valstybės departamento Užsienio spaudos centre.

Aš dirbu su užsienio žurnalistais, kurie yra atsiųsti iš Vidurio Rytų regiono dirbti keletui metų Vašingtone ir pranešti žinias apie JAV. Aš padedu jiems geriau pranešinėti žinias pateikdamas jiems greičiausią, naujausią informaciją apie Busho administracijos politiką ir įvarius Baltųjų rūmų pranešimus. Taip pat organizuoju spaudos konferencijas aktualiomis dienos temomis ir komandiruotes žurnalistams iš Vidurio Rytų ir Šiaurės Afrikos regiono, kuriuos kviečiame aplankyti JAV ir išnagrinėti vieną ar kitą specifinę temą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kiek iš viso Vidurio Rytų regiono žurnalistų dirba Vašingtone?

Mes turime apie 75 žurnalistus iš Vidurio Rytų spaudos ar televizijos agentūrų, kurie yra akredituoti Vašingtono centre.

Ar yra teikiamas išskirtinis dėmesys ir kokia nors išskirtinė informacija palestiniečių ir Izraelio žiniasklaidos atstovams?

Mes pateikiame tą pačią informaciją visiems žurnalistams, nesvarbu, iš kokio regiono jie yra. Be abejo, jeigu turėtume informaciją, pavyzdžiui, apie Baltųjų rūmų pranešimą, susijusį su laisvos prekybos sutartimi tarp JAV ir Maroko valstybės, tai aš asmeniškai pasiųsčiau šią informaciją arabų ir Izraelio žurnalistams, kadangi jie tikriausiai ta tema daugiau domisi ir greičiau apie tai praneš savo skaitytojams ir žiūrovams. Taip pat prieš Irako karą Vašingtono užsienio spaudos centras suorganizavo specialias spaudos konferencijas arabų ir musulmonų žurnalistams, kad jie papildytų savo spaudos reportažus apie JAV politiką.

REKLAMA

Ar kaip nors kontroliuojate, kaip jūsų suteikta informacija yra panaudojama? Ar ji nebūna iškraipoma?

Informacijos, kurią pateikiame žurnalistams, mes tikrai nekontroliuojame ir necenzūruojame. Visada tikimės, kad žurnalistai informaciją pristatys tiksliai ir balansuotai. Bet, kaip ir Amerikoje, spauda yra laisva pristatyti specifinę temą ar įvykį savo skaitytojams ar žiūrovams taip, kaip ji nori. Mūsų pareiga yra suvesti žurnalistus su ekspertais ir specialistais bei su geriausiais šaltiniais, kad žurnalistai gautų tiksliausią informaciją. Kai tai atliekame, atsakomybę perima profesionalūs žurnalistai. Daugiausia šie žurnalistai, kurie dirba su centru, yra profesionalūs ir atsakingi.

REKLAMA

Ar, be Vidurio Rytų regiono žurnalistų, tenka bendrauti su kitų šalių žiniasklaidos atstovais?

Kai suorganizuojame spaudos konferencijas centre, aš visada turiu progos susitikti ne vien tik su arabų ir Izraelio žurnalistais, su kuriais kasdien dirbu, bet taip pat ir su kitų užsienio šalių žurnalistais, kurie lankosi Vašingtono užsienio spaudos centre. Tai japonai, korėjiečiai, rusai, vokiečiai, graikai, slovakai, meksikiečiai arba kanadiečiai. Jei kitų kraštų žurnalistai susisiekia su manimi ir turi klausimų apie Vidurio Rytų regioną, aš jiems padedu, taip kaip padėčiau žurnalistams iš Vidurio Rytų. Taip pat esu susitikęs ir su žurnalistais iš Lietuvos, kurie aplankė mūsų centrą. Gaila, kad šiuo metu Vašingtone nėra akredituotų Lietuvos žurnalistų. Tikiuosi, kad kada nors Lietuvos spauda atsiųs žurnalistus ilgesniam laikui stebėti, kaip dirba ir žinias pateikia laisva Amerikos spauda.

Dėkojame už pokalbį ir linkime sėkmės.

“Amerikos lietuvis” (www.alietuvis.com)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų