REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vilnietė prieš šventes sulaukė nemalonios dovanos – praėjus kone dešimtmečiui, ją pasiekė pranešimas apie įsiskolinimą darželiui, nors dukrai jau 16 metų. Vilniaus miesto savivaldybės atstovas teigia, kad skola išieškoma teisėtai, o teisininkė patarė, kaip elgtis tokiu atveju.

Vilnietė prieš šventes sulaukė nemalonios dovanos – praėjus kone dešimtmečiui, ją pasiekė pranešimas apie įsiskolinimą darželiui, nors dukrai jau 16 metų. Vilniaus miesto savivaldybės atstovas teigia, kad skola išieškoma teisėtai, o teisininkė patarė, kaip elgtis tokiu atveju.

REKLAMA

Vilnietė Diana (vardas ir pavardė redakcijai žinomi) vis dar negali patikėti, kad po tiek laiko ją pasiekė žinia apie įsiskolinimą, nors vaikas darželio nebelanko jau kone 10 metų.

„Įdomu, kokie jausmai apimtų jus, mieli darželinukų tėveliai, gavus pranešimą, kad esate neapmokėję beveik dešimties metų senumo skolos už suteiktas darželio paslaugas.

Šių metų gruodžio mėnesį, gavau aš registruotą laišką iš darželio, kuriame teigiama, kad esu įsiskolinusi darželiui už vaiko lankymą 2013 metų balandį ir gegužę, bendra įsiskolinimų suma 93,24 eurai ir per dešimt kalendorinių dienų turiu apmokėti įsiskolinimą“, – pasakojo Diana.

REKLAMA
REKLAMA

Skola pasivijo po dešimtmečio

Moteris atvirai sako, kad išvydus laišką kilo daugybė klausimų – kodėl toks laiškas pasiekė po 10 metų? Kodėl laiškas buvo be įstaigos antspaudo? Kaip pati sako, juokingiausia šioje istorijoje tai, kad prieš 10 metų dabartinė darželio direktorė buvo jos dukros auklėtoja.

REKLAMA

„Susisiekus su darželio direktore, pavyko išsiaiškinti, kad tai ne aferistų darbas. O kur įrodymai? Ar aš turėčiau mokėti kiekvienam, kuris man parašė, kad aš esu jam skolinga?“, – svarstė ji.

Jos teigimu, apie įsiskolinimą ji nebuvo informuota nei tada, kai dukra dar lankė darželį, nei jį baigus, nei praėjus mėnesiui ar metams po darželio baigimo:

„Teko paskaitinėti administracines bylas ir didelei mano nuostabai paaiškėjo, kad tai yra teisėta, o senaties terminas įsigalioja tik po dešimties metų, priėmus teismo nuosprendį, kuris pripažįsta jūsų skolą. Jūs rimtai?

REKLAMA
REKLAMA

Senaties terminas yra už nusikaltimus, o už skolą, apie kurią niekas net nesiteikė informuoti beveik dešimt metų, senaties termino nėra.“

Aiškinantis, kokie dokumentai buvo pateikti iš darželio stojant į mokyklą, laukė dar vienas akibrokštas.

„Siekiant išsiaiškinti, kokie dokumentai buvo pateikti mokyklai vaikui stojant, nes lygtai kažkokį dokumentą iš darželio pristatėme, buvo paaiškinta, kad vaikai su skolomis iš darželio nėra išregistruojami. O siaube, pasirodo, mano šešiolikmetis vaikas vis dar darželinukas“, – stebėjosi Diana.

Vilniaus miesto savivaldybės Rinkodaros ir komunikacijos skyriaus ryšių su žiniasklaida specialistas Gabrielius Grubinskas patikino, kad vaikas išregistruojamas iš darželio, kai yra įregistruojamas kitoje mokymo įstaigoje:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Vaikai iš ugdymo įstaigos yra išregistruojami, kai tėvai juos registruoja kitoje ugdymo įstaigoje. Išregistravimas vykdomas nepriklausomai nuo to, ar tėvai yra skolingi.“

Pranešimas apie skolą sukėlė daugybę klausimų

Moteris susisiekė ir su lopšelio-darželio „Šilelis“ apskaita tvarkančia įmone, kad būtų pateikti įrodymai apie įsiskolinimą:

„Teko kreiptis į įstaigą, kuri tvarko darželių buhalterinę apskaitą, prašant, kad pateiktų įrodymus, jog yra skola (tarpusavio atsiskaitymų balansą pamėnesiui už visus lankymo metus) ir kad per lankymo metus nebuvo padaryta permokų.“

Moteris patikino, kad iš pradžių buvo pateikta informacija tik apie tuos mėnesius, kuriuose yra įsiskolinimai, nors prašė viso laikotarpio, kuriuo dukra lankė darželį, ataskaitos.

REKLAMA

Tik po kurio laiko jai buvo pateikta ataskaita nuo 2009 m. lapkričio mėn. iki 2013 m. gegužės mėn. Kad gautų šią informaciją, teko kreiptis ir į buhalterinę apskaitą tvarkančios įstaigos direktorę, vėliau į buhalterius, o galiausiai – į teisininkus:

„Ataskaita buvo pateikta tik po to, kai parašėme, kad vadovaujantis Civilinio kodekso 6.46 straipsnio 1 ir 2 dalimi turime pagrindą prievolės vykdymą sustabdyti. Taip pat jie parašė, kad visų duomenų jie negali pateikti, nes jie yra dingę.“

Dabar moteris svarsto – jei po dešimtmečio sulaukė priminimo apie skolą, ar ateityje neatsiras daugiau skolų.

„Iš kur man žinoti, kad aš negausiu įsiskolinimo už darželį jau ne už 2013, o už 2009 metus, kurių mokėjimų duomenys dingę?“, – klausimus kelia pašnekovė.

REKLAMA

Diana pasakoja, kad darželio apskaitą tvarkanti įmonė perdavė šį klausimą antstoliams, kurie teigia: jei skola nebus sumokėta – klausimas persikels į teismą.

Paaiškino, kodėl skola išieškoma po tiek laiko

Savo ruožtu Vilniaus miesto savivaldybės, kuriai priklauso lopšelis-darželis „Šilelis“, atstovas spaudai G. Grubinskas paaiškino:

„Kiekvieną mėnesį ikimokyklinio ugdymo įstaigas lankančių vaikų tėvams yra įteikiami kvitai (vėliausiai iki mėnesio 10 dienos) su informacija apie mokėjimus už vaikui suteikiamas ugdymo ir maitinimo paslaugas.

Dažniausiai, prieš išvykstant iš ugdymo įstaigos, tėvai pasitikslina su grupės auklėtoja, ar neliko skolingi įstaigai už suteiktas paslaugas, o vėliau, jei skola vis dar būna neapmokėta, auklėtoja tiek telefonu, tiek kitomis priemonėmis paragina tėvelius įsiskolinimą padengti.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiuo atveju, Diana laiško sulaukė lopšelio-darželio „Šilelis“ administracijai pradėjus skolų išieškojimo procedūrą.

„Lopšelio-darželio „Šilelis“ administracija pradėjo skolų išieškojimo procedūrą vadovaujantis Vilniaus miesto savivaldybės administracijos 2021 m. kovo 1 d. patvirtintu Nesumokėtų mokesčių už ugdymą švietimo įstaigose, įgyvendinančiose ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo, išieškojimo tvarkos aprašu.

Juo remiantis, lopšelis-darželis „Šilelis“ išsiunčia žodinį raginimą sumokėti skolą“, – paaiškino Vilniaus miesto savivaldybės atstovas spaudai G. Grubinskas.

Teisininkė: tokia praktika nėra normali

Teisininkė Iveta Jarašiūnaitė pasidalino įžvalgomis, kaip galima elgtis tokioje situacijoje. Ji pabrėžia, kad daugelis svarbiausių aspektų pateikiama su ugdymo įstaiga sudaromoje sutartyje, tačiau Diana sako jos taip ir negavusi – tik sulaukusi atsakymo, kad šių dokumentų jau nebėra.

REKLAMA

„Kreipiantis raštu į darželį, galima raštiškai paprašyti, kad būtų atsiųsta sutartis ir argumentuoti, kad ji sutarties nebeturi. Bet kam darželis sutarties nepateiks, bet jeigu įrodoma asmens tapatybė, kad sutartis siunčiama ne bet kam, darželis turėtų atsiųsti sutartį“, – patarė teisininkė.

Teisininkė pažymi, kad po 9 metų sulaukti reikalavimo susimokėti skolą nėra normali praktika. Čia ji piešia du scenarijus, kodėl taip galėjo nutikti:

„Darželis galimai galėjo aplaidžiai tvarkyti buhalteriją ir patys nesusigaudė, kad yra mokėjimų trūkumas, arba galbūt pati moteris nenurodė, kad jai buvo siunčiami pranešimai apie skolą.“

REKLAMA

Anot I. Jarašiūnaitės, pranešimai apie skolą gali būti siunčiami ne tik registruotu laišku, juos galima gauti ir el. paštu, priklausomai nuo to, kas nurodyta sutartyje.

Kalbėdama apie skolos senaties terminą, pašnekovė teigia, kad skolai jis negalioja, tačiau būtina žinoti, kad senaties terminas galioja ieškiniui.

„Lietuvos Respublikos įstatymai numato, kad ieškinys teismu, siekiant priverstinai išieškoti skolą, gali būti pateikiamas ne vėliau kaip per 10 metų nuo įsiskolinimo atsiradimo dienos.

Tik išimtiniais atvejais ieškinio senaties terminas yra stabdomas arba pratęsiamas ir tik tada, kai kreditorius turi svarių įrodymų, kad neturėjo galimybių pradėti teisminį procesą anksčiau“, – paaiškino I. Jarašiūnaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Svarbu kreiptis raštiškai

Kadangi iki šiol skola išieškoma ikiteisminiu būdu, teisininkė tokiais atvejais pataria raštiškai kreiptis į įstaigą, iš kurios sulaukiama pranešimo apie nesumokėtą skolą:

„Kadangi visas procesas yra ikiteisminis, labiausiai rekomenduojama į kreditorių, šiuo atveju – darželį, kreiptis raštiškai ir paprašyti pagrįsti skolos faktą, argumentuojant tuo, kad 9 metus nebuvo jokios informacijos, pranešimų apie skolą.

Reikėtų aiškiai raštiškai nurodyti, kad prašoma pagrįsti skolą, kokie yra įrodymai, kad ji yra nesumokėta ir pagrįsti, kodėl ji išlindo po 9 metų. Ir jeigu moteris nebuvo informuota, kad yra nesusimokėjusi, kokiu pagrindu yra skaičiuojamos palūkanos.“

REKLAMA

Pasak teisininkės, jeigu ginčas eitų iki teismo, raštiški įrodymai yra svarbūs. Be to, skolą išieškant teisiniu keliu, darželiui arba skolos išieškojimo įstaigos pareiga būtų įrodyti skolos faktą.

„Jeigu darželis ar išieškojimo įstaiga neturėtų galimybių teisme įrodyti, kad jie visą tą laiką informavo apie skolos egzistavimą, kiltų klausimų, ar jie gali išsiieškoti palūkanas, delspinigius.

Tokiu atveju, skola gali egzistuoti ir skolos išieškojimas gali įvykti, bet tada jau kiltų klausimas, kaip dėl palūkanų, delspinigių, kai skolininkas nebuvo informuotas, kad jis turi skolą, nes tai ne jo kaltė, kad palūkanos išaugo“, – teigė pašnekovė.

Dabar piliečiui galima atsiusti saskaita išrašyta nors ir prieš 2 pasaulini kara , runkėlis niekur nesidės ir mokės , nes ne jo nosiai teismai ir advokatai .
Keista, kad parašyta 2013m.skola eurais, o buvo litai, o nuo 2015m01. 01jau įvestas euras.
manau tokia skola turi buti nurasoma nes logikos 0
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų