REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Specialistai rado išeitį, kaip tapti nepriklausomiems nuo didėjančių šilumos ir elektros energijos kainų. Jau ir Lietuvoje gyventojai gali įsirengti ekologiškas vėjo jėgaines, kurios gamintų ne tik elektrą, bet ir šilumą, – skelbia dienraštis „Vakaro žinios“.

REKLAMA
REKLAMA

Tapti nepriklausomiems

Gali būti, kad Lietuva netrukus nebepriklausys nuo rusiškų dujų, naftos kainų. Mūsų gyventojų kišenes išgelbės vėjas. Iki šiol tik gražia vizija buvusi ir sunkiai įperkama vėjo energija tapo prieinama net pavieniams gyventojams.

REKLAMA

Vokiečių specialistai, įmonės „GMbH Tassa“ vadovai lietuviams pristatė naujovę – visiškai aplinkos neteršiančias vėjo jėgaines, kurios ne tik gamina elektrą, bet ir puikiai tinka šildant namus. Mažiausiai 10 000 kW/h energijos per metus galinčią pagaminti 5 kW galingumo jėgainę specialistai gali sumontuoti bet kuriame Lietuvos kampelyje.

Jos kaina nemaža, tačiau investicijos dėl nuolat didėsiančių centralizuotai tiekiamos elektros, dujų kainų atsipirktų su kaupu. Mat vėjas nebrangsta. Be to, pastačius vėjo elektrinių labai sumažėja atmosferos tarša anglies dvideginiu.

REKLAMA
REKLAMA

„Energijos gamybos tema pastaruoju metu tampa vis svarbesnė. Tradiciniai energijos ištekliai pasaulyje senka, jie nuolat brangsta, – tikino „GMbH Tassa“ direktorius Volkmaras Tecleris. – Tad vis aktualesni tampa atsinaujinantys energijos šaltiniai. Svarbu ne tik pasigaminti energijos, bet ir padaryti tai visiškai neteršiant aplinkos. Mūsų siūlymas žmonėms – vertikaliosios vėjo jėgainės.“

Lietuviško vėjo užteks

Šios modernios 10 metrų aukščio vertikaliosios vėjo jėgainės jau tapo itin svarbios Vokietijos, kitų šalių energetikos sistemose. Pasak įmonės atstovų, jėgainės greitai pastatomos, veikia tyliai, nedarko aplinkos ir atitinka griežčiausius ES reikalavimus. Užtenka vos 3 metrų per sekundę vėjo greičio (Lietuvos vidurkis – 3-5 m/s), ir jėgainė ne tik gamins elektros energiją – ji naudojama ir kaip šilumos gamybos šaltinis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Vėjo jėgainė naudojama šildyti patalpoms, pašildyti daugiau nei 1000 litrų vandens per parą. Be to, įranga – ilgalaikė. Be papildomos priežiūros ji galės veikti 20-30 metų“, – vėjo „malūnų“ charakteristiką pristatė „GMbH Tassa“ vadovas.

Bendrovės atstovai Lietuvoje „Tassa Baltic“ informavo, kad norintiesiems įsigyti vertikaliąją vėjo jėgainę papildomai rūpintis nereikės niekuo. Specialistai ne tik atlieka visus reikiamus įrengimo darbus, bet ir pasirūpina statybos leidimais.

Iš Rusijos importuojamų gamtinių dujų kaina toliau auga. Šilumos tiekimo įmonės gavo rugsėjo mėnesio sąskaitas už gamtines dujas. Jų kaina 6 proc. didesnė, palyginti su rugpjūčiu! Šilumos tiekėjai už 1 kub. m rugpjūtį mokėjo 1434 litus, o rugsėjį – jau 1511.

REKLAMA

Danas Arlauskas – Lietuvos verslo darbdavių konfederacijos prezidentas:

Aš pats norėjau gauti papildomus 5 kilovatus energijos, tiek, kiek gali gaminti vėjo jėgainė. Man skirstomieji tinklai pasakė, kad teks pirkti už 50 tūkst. litų transformatorių, kuriuo naudosis ir kiti. Tad jėgainę statyti būtų logiškiau.

Antra, vadovaujantis kitų Europos šalių – skandinavų, Vokietijos – praktika, valstybė finansuoja iki 50 proc. jėgainės kainos.

Tad jei Lietuvoje jau remiamos įprastinės vėjo jėgainės, turėtų būti parama ir žmonėms, statantiems naujo tipo jėgaines. Juk jie taupo elektros energiją, mažina anglies dvideginio emisiją.

Yra ūkininkų, kuriems elektros linijas reikia atvesti iki laukų. O tai kainuoja nebe dešimtis, o šimtus tūkstančių. Tad mes ir norime, kad valstybės institucijos, energetikos specialistai svarstytų įvairius pasiūlymus. Šiandiena to Lietuvoje nėra, o tik bandoma kaišioti pagalius.

Darius Vaišnys

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų