REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiandien ir vėl sumuštas koronaviruso atvejų rekordas – per pastarąją parą patvirtinti 3737 nauji Covid-19 atvejai. Taip pat pranešta apie dar 50 mirčių. Santaros klinikų ir Vilniaus klinikinės ligoninės anesteziologė reanimatologė Jekaterina Romanovienė pasidalijo per budėjimą išrašytų trijų mirties liudijimų nuotrauka ir kreipiasi į gyventojus nustoti vaikščioti po parduotuves. 

Šiandien ir vėl sumuštas koronaviruso atvejų rekordas – per pastarąją parą patvirtinti 3737 nauji Covid-19 atvejai. Taip pat pranešta apie dar 50 mirčių. Santaros klinikų ir Vilniaus klinikinės ligoninės anesteziologė reanimatologė Jekaterina Romanovienė pasidalijo per budėjimą išrašytų trijų mirties liudijimų nuotrauka ir kreipiasi į gyventojus nustoti vaikščioti po parduotuves. 

REKLAMA

Gydytojos įrašas socialiniuose tinkluose sulaukė tūkstančių reakcijų ir pasidalijimų. Tiesa, gydytoja jaučiasi nusivylusi, kad daug žmonių jos įrašą įvertino neigiamai, nes ji tik siekė įspėti visuomenę apie klastingą virusą ir jo padarinius. 

„Aš nesitikėjau, kad įrašas sulauks tiek reakcijos, ypač neigiamos. Bet man vyras vėliau pasakė, kad iš visų 5 tūkst. pasidalijimų tik 500 iš jų buvo su blogais atsiliepimais. Tad pagalvojome, kad statistiškai dar nėra tokia bloga situacija su mūsų tautiečių sąmoningumu“, – naujienų portalui tv3.lt kalba reanimatologė. 

REKLAMA
REKLAMA

3 mirtys – paros budėjimo rezultatas

Sekmadienio pavakarę J. Romanovienė, po paros budėjimo, kurio metu neteko trijų kovidinių pacientų, socialiniame tinkle „Facebook“ pasidalijo jautriu įrašu, kuriuo skatina tautiečius nevaikščioti po parduotuves ir saugoti savo sveikatą.

REKLAMA

„Paros budėjimo rezultatas...Vemt norisi. Dar kolegos iš terapinių skyrių kelis turėjo. Čia ne bauginimui, bet gal sustosite į parduotuvę šeimomis vaikščioti?“, – savo įraše rašė gydytoja. 

„Mūsų padėtis stabilizuojasi, grįžta susirgę kolegos, ateina į pagalbą savanoriai, atsiranda darbe tvarka ir kūnų pakavimas į maišus tampa rutina, kasdienybe… Bet ar jūs norite būti supakuoti, kaip atšaldyti mėsos gabalai į celofaną? Ar norite mirti vieniši, sunkiai gaudydami orą? Jei ne, dezinfekuokite rankas ir neieškokite Kalėdinių dovanų, nes brangiausia dovana yra sveikata, kurios nenupirksi nei viename prekybos centre“, – pridūrė gydytoja.

REKLAMA
REKLAMA

Papasakojo apie sunkią darbo realybę

Naujienų portalui tv3.lt susisiekus su sunkiausiais Covid-19 pacientais dirbančia J. Romanoviene, gydytoja sutiko papasakoti apie liūdną viruso plitimo situaciją ir darbo kasdienybę, kai netenkama net tų pacientų, kurių pasveikimu buvai tikras. 

„Aš dirbu Santaros klinikose priėmimo skyriaus reanimacinėje palatoje, taip pat Vilniaus miesto klinikinės ligoninės reanimacijoje. Pradžioje daugiau krūvio turėjau Santarose, tačiau pablogėjus situacijai ir pritrūkus rankų didesnį krūvį perkėliau į klinikinę ligoninę. 

Šis mano įrašas „Facebook’e“ atsirado po paros budėjimo klinikinės ligoninės reanimacijoje, kur buvo trys kovidinės mirtys. Budėjimas buvo labai sunkus… kai tu netenki trijų pacientų, kurie jokiomis lėtinėmis ligomis nesirgo. Tokios mirtys yra ypatingos, jos yra kitokios, tokie pacientai tiesiog uždūsta kančiose“, – išgyvenimais po budėjimo dalijosi gydytoja. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sujautrino parduotuvėje pamatyta masė žmonių

Reanimatologė J. Romanovienė sako, kad tautiečius namuose likti skatinantis įrašas atsirado po to, kai po budėjimo, nusinešusio tris Covid-19 sirgusių pacientų gyvybes, užsukusi į parduotuvę pamatė masę žmonių. 

„Po tokio budėjimo užsukau į parduotuvę, kur buvo masė žmonių. Galbūt tai sutapo su tuo, kad ta parduotuvė neseniai atsidarė. Bet mano įrašas „Facebook’e“ tai buvo emocija, kai tu ką tik netekai trijų pacientų, kurių pasveikimu tikėjai, o išėjusi iš ligoninės pamatai mases žmonių parduotuvėse“, – sako gydytoja. 

Gydytoja sako, kad nemažai į jos įrašą sureagavusių žmonių teigė, neva ji prisidaugino mirties liudijimų ir juos nufotografavo, tačiau J. Romanovienė užtikrina, kad tai nėra tiesa. 

REKLAMA

„Užfiksuoti mirties liudijimai yra tikri. Jie tų pacientų, kurių netekau per budėjimą. Aš negalėjau paskelbti žmonių vardų ir pavardžių, nes yra duomenų apsauga, todėl sąmoningai paslėpiau asmens duomenis. Apskritai, mirties liudijimai yra sunkiai gaunami su elektroniniu parašu“, – pastebi gydytoja. 

Su sunkiausiais Covid-19 pacientais dirbanti reanimatologė sako, kad daug žmonių jautriais sureagavo ir į jos žodžius, kad kūnų pakavimas į maišus tampa kasdienybe. 

„Suprantu, kad tai – vaizdingai nusakyta mūsų darbo kasdienybė. Bet tokia yra tiesa. Aš esu medikė, negaliu sėdėti ir prie kiekvieno mirusiojo verkti, nes reikia eiti gelbėti kitus. Nors aš ir verkiu. Bet medikai verkia pasislėpę. Ypatingai, kai prarandame tuos pacientus, kuriuos dvidešimt dienų gydai ir po to staiga dėl kovido komplikacijų prarandi. Tada tikrai jauti skausmą. Kaip buvo ir šį kartą“, – neslėpdama emocijų pasakoja gydytoja.

REKLAMA

Lėtinė liga – ne verdiktas mirti

J. Romanovienė sako, kad neretai žmonės atsainiai vertina žmonių mirtis, kurie turėjo lėtinių ligų. Tačiau gydytoja pastebi, kad net turėdamas lėtinių ligų žmogus gali gyventi ilgus metus, tačiau Covid-19 priartina paciento mirtį. 

„Skaitydama komentarus pastebiu, kad žmonės atsainiai rašo, neva pacientai miršta nuo lėtinių ligų. Taip, Covid-19 yra pavojingesnis lėtinėmis ligomis sergantiems žmonėms. Bet paprasti žmonės vieno dalyko nesupranta, kas yra lėtinė liga. Lėtinės ligos ir vadinasi lėtinėmis ligomis, nes dabar medicinoje yra pakankamai geras tų ligų kontroliavimas. Yra daug vaistų, kurie kontroliuoja lėtines ligas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ką mes vadiname lėtinėmis ligomis? Tai, pavyzdžiui, padidintas kraujospūdis, cukrinis diabetas, bronchų astma, plaučių ligos. Bet dabar yra pakankamai daug vaistų, kuriuos atsakingai vartojant, žmogus gali ir 10, ir 20 metų kokybiškai gyventi“, – dėsto gydytoja.

„Ką daro Covid-19? Covid-19 gali būti lengvas, vidutinis ir sunkus. Aš kalbu apie vidutinį. Vidutinio sunkumo Covid-19 išbalansuoja visas lėtines ligas. Ir gaunasi visų lėtinių ligų paūmėjimas, visų vienu kartu, jei pacientas jų turėjo ne vieną. 

Ir gydytojams būna labai sunku jas suvaldyti. Ir ne kiekvieno organizmas susitvarko su tuo. Covid-19 dar turi tokią klastingą komplikaciją, kaip mikrotrombų susidarymas ir labai daug pacientų vėliau, net išgyvenę ūmų koronaviruso periodą, miršta nuo Covid-19 plaučių tromboembolijos“, – įspėja gydytoja. 

REKLAMA

Paaiškino, kaip išrašomi mirties liudijimai

Reanimatologė J. Romanovienė pastebi, kad nemažai žmonių nesupranta, kaip yra išrašomi mirties liudijimai. Pasak jos, tai yra griežtai prižiūrimas ir sudėtingas procesas, todėl tie, kurie sako, jog gydytojai net mirus nuo kitų ligų „prirašo“ koronavirusą – netiesa.

„Daug kas sako, kad gydytojai papirkti, kad gydytojai į mirties liudijimus rašo, jog žmogus mirė nuo Covid-19, bet galiu patikinti, kad niekas mums nemoka. Atvirkščiai. Jei aš matau, kad žmogus prasirgo lengva koronaviruso forma ir po to įvyko miokardo infarktas, tai mes ir rašome, kad žmogus mirė nuo infarkto. 

Tačiau jei aš gaunu pacientę, kuri miršta nuo plaučių tromboembolijos, dėl kvėpavimo nepakankamumo, nors ji jau 10 dienų yra persirgusi koronavirusu. Tai yra akivaizdu, kad tai yra Covid-19 komplikacijos ir mirties liudijime rašome, kad nuo to pacientas mirė. Mirties liudijimų rašymas irgi yra mokslas, yra loginiai išvedžiojimai“, – užtikrina gydytoja. 

REKLAMA

Pasak gydytojos, mirties liudijimų išrašymas vyksta pagal griežtą tvarką. 

„Mirties liudijimas ne šiaip sau išgalvotai rašomas, yra tam tikra tvarka. Juo labiau, kad yra atsakingi žmonės, kurie tikrina, kaip išrašytas mirties liudijimas ir taiso, jei jis yra nelogiškai išrašytas. Ten yra tokie punktai: pirmas – pagrindinė liga, sukėlusi mirtį, antras – tiesioginė mirties priežastis pirma, trečias – tiesioginė mirties priežastis antra ir ketvirtas – tiesioginė mirties priežastis trečia. Taip pat nurodomos ir lydinčios ligos. Mums, daktarams, reikia išvesti loginį ryšį tarp paciento ligų ir mirties. 

Pavyzdžiui, neįmanoma, kad pagrindinę ligą įrašytum inkstų funkcijos nepakankamumą, o tiesioginę mirties priežastį – kvėpavimo nepakankamumas, nes tai yra skirtingos sistemos. Tai, pavyzdžiui, jei pacientas sirgo Covid-19 infekcija, mes ją nurodome kaip pagrindinę ligą. Tada pirmą tiesioginę mirties priežastį nurodome kvėpavimo nepakankamumą, o antrą nurodome pneumoniją. Tai yra logiška seka, kokia liga kokią komplikaciją sukėlė. Tad tokia yra mirties rašymo tvarka, kuri reikalauja loginio išdėstymo, nes tai yra svarbus dokumentas“, – aiškina gydytoja.

Naujienų portalas tv3.lt primena, kad nuo pandemijos pradžios Lietuvoje koronavirusu užsikrėtė 120 094 žmonės, pasveikusiais laikomi 55926 pacientai. Per pandemijos laikotarpį mirė 1143 asmenys, taip pat skelbiama apie 572 žmones, kurie sirgo koronavirusu, tačiau mirė nuo kitų ligų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų