REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pajūryje beveik nebeliko šviežios žuvies. Žvejai pasakoja, kad Baltija ir Kuršių marios niekada nebuvo tiek įšilusios, tad jiems vis sunkiau į krantą atgabenti šviežią laimikį – žuvis genda vos ištraukta iš vandens.

Pajūryje beveik nebeliko šviežios žuvies. Žvejai pasakoja, kad Baltija ir Kuršių marios niekada nebuvo tiek įšilusios, tad jiems vis sunkiau į krantą atgabenti šviežią laimikį – žuvis genda vos ištraukta iš vandens.

REKLAMA

Sako, net valtyje ant žuvies užpilti ledai tirpsta akimirksniu, tad dažnai į krantą žvejai grįžta su jau pašvinkusiu laimikiu, kurį tenka išmesti. Todėl neabejoja – jei ateityje vasaros išliks tokios pats karštos, šviežios žuvies kaina kils. 

Jau ne vieną dešimtmetį žvejojantys Baltijos priekrantės žvejai su tokia problema dar nebuvo susidūrę. Jūra dėl tvyrančių karščių tiek įšilo, kad žuvis pradeda švinkti vos ištraukta iš vandens. Mat žuvis yra šaltakraujis gyvūnas ir ji sušyla tiek, kokia yra vandens temperatūra.

O dabar Baltijos priekrantės vanduo įkaito taip, kad ne tik prie Lietuvos atkeliavo šiltą vandenį mėgstančios žuvys, o ir ant ištrauktos įprastos mūsų ekosistemai tirpsta ją išlaikyti šviežią turintys ledai. 

REKLAMA
REKLAMA

Priekrantės žvejys Virginijus Jurkus sako: „Jūra mūsų jau kaip Viduržemio paliko. Atėjo net skumbrės. Jau gaudom skumbrę. Dar to nėra buvę. Tai temperatūra atsiliepia žuviai. Ją ištrauki, kratai ledus ir ledai net gi tirpsta ant jos. Tai čia dar anksti ryte. 5 valandą ryto. O tai kas būtų apie 8-9?“

REKLAMA

O tai reiškia, jog žvejai žuvį gaudyti turi tik naktimis ir negali vykdyti ilgų reisų, norėdami sučiupti kuo daugiau laimikio. Tik ką ištrauktą žuvį tenka paskubomis gabenti į krantą, kad ji nesušvinktų. 

„Pas mus viskas nuo oro sąlygų prisiskaito. O temperatūra, tai be abejo. Jei 30 laipsnių, tai turi eiti naktį į jūrą. O kada parduosi tą šviežią žuvį? Ledai nelaiko, tirpsta. Su šviežia yra labai didelės problemos. Su rūkyta – taip, o su šviežia turim problemų“, – sako V. Jurkus.

Jei žvejai atgabena švinktelėjusį laimikį, jų žuvies jau niekas tikrai neperka. Tad vyrai neabejoja – jei tokios karštos vasaros bus ir ateityje, jie patirs milžiniškus nuostolius, nes vasaromis šviežios žuvies tiesiog negalės niekam pasiūlyti. 

REKLAMA
REKLAMA

Priekrantės žvejys Mindaugas Rimeikis teigia: „Jei tokie karščiai laikysis ir ateis pastoviai į Lietuvą vasaros metu, tada turėsim kalbėti apie tai, kad vasaros metu laukinės žuvies, verslinės žuvies nebus galima paimti, nes dėl didelių karščių bus neįmanoma pristatyti pirkėjui.“

Tad dabar nė vienoje Klaipėdos žuvų turgavietėje, šviežios žuvies beveik nebeliko. Tik šaldyta ar rūkyta.

Žuvies prekeivė Liuda teigia: „Daugiausia mes prekiaujam šaldyta. Šviežios labai mažai iš tikrųjų. Bijom užsisakyti kažką tokio, nes genda žuvytė. Toks produktas, kad genda.“

Sukdamiesi iš situacijos žvejai planuoja valtyse įrengti papildomus ledų gaminimo aparatus, kurie kainuoja didelius pinigus. Kadangi išlaidos turi atsipirkti, žvejai neabejoja – šviežia žuvis vasaromis brangs. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu bus reikalinga padaryti, kad dėl patekimo į rinką šviežios žuvies papildomai reikės statyti kažkokią tai įrangą, nuo to žvejai kels ir kainas. Nes kiekviena investicija turi atsipirkti. Ir nuo to tik kilimas kainos gali būti“, – sako M. Rimeikis.

O mokslininkai sako, kad toks ankstyvas Baltijos įšilimas iš tiesų labai neįprastas. Juolab, kad vandens temperatūra muša rekordus. 

Klaipėdos universiteto mokslininkas Julius Morkūnas tvirtina: „Šiaip Baltijos jūra įšildavo tiktai rugpjūčio pabaigoje iki 20 laipsnių natūraliai, o dabar jau yra 22, iki 25 praktiškai kai kuriose vietose.“

Todėl, anot mokslininkų, jei vasaros Lietuvoje ir ateityje išliks tokios karštos, žuvis iš Lietuvos pakrantės nedings, bet gerokai sumenks. 

REKLAMA

„Pavyzdžiui, menkė, plekšnė. Menkė apskritai nėra ta žuvis kuri į seklumas ten mėgtų eiti, maitintis, plaukti. Plekšnė irgi kaip tiek seklesnėse vietose, tiek gilesnėse, uotas irgi yra tos žuvys, kurios atplaukia į tas seklumas ir jos patiria tokį diskomfortą, šoką. Jos taip gerai nesimaitina, tad prastesnė būna pačio žuvies konsistencija. Nes šiltam vandenyje visi procesai organizmų yra greitesni nei tos žuvies kuri būtų šaltesniuose vandenyse“, – sako J. Morkūnas. 

Tad kol kas žvejai dalį šią vasarą sugauto laimikio turi tiesiog paleisti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų