REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dar viena jauno žmogaus mirtis. Vilniuje vakar vakarą namo grįžusi mama rado negyvą savo 19-metę dukrą, o šalia – baltos spalvos miltelių, kaip manoma, narkotikų. Jos kūnas buvo nusėtas kraujosruvomis, o veido srityje buvo matyti smurto žymių.

Dar viena jauno žmogaus mirtis. Vilniuje vakar vakarą namo grįžusi mama rado negyvą savo 19-metę dukrą, o šalia – baltos spalvos miltelių, kaip manoma, narkotikų. Jos kūnas buvo nusėtas kraujosruvomis, o veido srityje buvo matyti smurto žymių.

REKLAMA

Vyksta tyrimas, tad ar mirties priežastis – perdozavimas, policija dar nepatvirtina. O Narkotikų, tabako ir alkoholio departamentas, atlikęs tyrimą, skelbia, kad narkotikų bent kartą yra vartoję daugiau nei trečdalis Lietuvos naktinių klubų lankytojų.

Kita pavojinga tendencija – žmonės dažnai maišo iškart skirtingų tipų svaigalus, o tai padidina tiek stiprių sveikatos sutrikimų, tiek perdozavimo riziką.

Pirmadienį Vilniuje, Šaltkalvių gatvėje, namo grįžusi mama rado negyvą savo 19-metę dukrą. Mirusiosios kūnas buvo nusėtas kraujosruvomis, o veido srityje buvo matyti smurto žymių. O atvykę pareigūnai bute rado maišelį su baltos spalvos milteliais. Įtariama – narkotikais. Ar mirties priežastis – perdozavimas – kol kas neaišku.

REKLAMA
REKLAMA

Narkotikų vartojimo problema Lietuvoje išlieka aštri. Narkotikų, tabako ir alkoholio departamentas, apklausęs naktinių klubų lankytojus, skelbia, kad daugiau nei trečdalis jų bent kartą gyvenime yra vartoję narkotikų. O esą gauna jų dažniausiai iš draugų – net 85 procentai. Iš narkotikų prekeivių – 40 procentų. Ir 15 proc. – nusiperka internetu.

REKLAMA

Štai, ką apie narkotikus naktiniuose klubuose sako gyventojai:

„Lankausi, aišku, lengva gauti. Tiesiog žinau, kad gauti yra lengva, kad jokių problemų nėra, ir kas naudojasi tokiomis paslaugomis, tai gali paskambinti ir priveža į bet kokią vietą.“

„Apsvaigusių visada būna klubuose, prisigeria ar kažką.“

„Šiaip, kai buvau klubuose, teko matyti, girdėti, bet tada tiesiog išvarinėdavo. Sakydavo – turi tas ir tas, ir tada juos išvarydavo.“

„Aš vaikštau labai į pagarbius klubus naktinius, tai nesu mačius tokio dalyko.“

„Manau, kas nori – tas gauna, nemanau, kad tai sunku. Aš įsivaizduoju, kad žmonės turi pažįstamus, kas jiems gali parūpinti. O pačiuose klubuose tai bent jau aš nematęs.“

REKLAMA
REKLAMA

„Jei žinai žmones, tai galima gauti tų narkotikų, bet tai tipo, ar apsimoka.“

Anot laikinosios narkotikų, tabako ir alkoholio departamento direktorės Gražinos Belian, bauginanti tendencija yra tai, kad žmonės linkę maišyti vienus narkotikus su kitais, arba su alkoholiu. Esą taip žmonės rizikuoja smarkiai susigadinti sveikatą ar perdozuoti. Vartoję iškart kelių tipo svaigalus yra net 17 proc. apklaustųjų.

O dar viena didžiulė problema – naujųjų psichoaktyvių medžiagų vartojimas. Jų poveikis menkai ištirtas, o žmonės dažniausiai net nežino, ką vartoja.

„Dažnai populiariausia narkotinė medžiaga tiek Europoje, tiek Lietuvoje – kanapės. Ir žmogus dažnai įsitikinęs, kad vartoja kanapes, nors iš tikrųjų jis vartoja psichoaktyvią medžiagą – šieną apipurkštą naujomis psichoaktyviomis medžiagomis. Bet šios tendencijos labai grėsmingos, nes žmonės jie kartais net nesusigaudo, nei ką vartoja, nei ką platina“, – tvirtina laikinoji NTAKD direktorė Gražina Belian.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O jau 5 metus Lietuvoje egzistuoja svaigalų žalos mažinimo iniciatyva. Psichologų, sociologų ir medikų komanda budi skirtinguose festivaliuose ir prižiūri ten besilinksminantį jaunimą. Kai reikia pagalbos, padeda ir tiems, kas svaigalų padaugina, ir tiems, kam tiesiog reikia psichologinės paramos.

„Problema yra su jaunimėliu – 18–22 metų, kurie, jei pirmą kart atvažiuoja į festivalį, jie visiškai pasileidžia, ir tada maišo. Išgeria alkoholio, tada pradeda vartoti kokius tai narkotikus, juos gauna iš draugų, ir dar kažką“, – teigia „Be Safe Lab“ vadovas Girvydas Duoblys.

Narkotikų, tabako ir alkoholio departamentas skelbia ir kad naktiniuose klubuose, baruose pasiūlymo pabandyti narkotikų sulaukė 26 proc. apklausos dalyvių.

REKLAMA

Naktinio klubo Kaune savininkas Mantas Pakeltis sako, kad nors savo klube stengiasi patikrint lankytojus, visko sukontroliuoti esą neįmanoma. Tačiau pasak pašnekovo, gera tendencija yra, kad kinta daugelio klubų požiūris į stipriai apsvaigusius žmones. 

„Dabar tas požiūris yra pasikeitęs. Pas mus klube mes norim žmogui padėti, jei jam bloga, jis gali kreiptis pagalbos, ar į stafą, ar į apsaugą. Mes jį ar nuvesim į ramesnę vietą, ar iškviesim greitąją pagalbą. Ir tikrai jis nebus išgrūstas ir paliktas savo valiai“, – tikina „Lizdo“ savininkas Mantas Pakeltis.

Anot narkotikų žalos mažinimo iniciatyvos vadovo Duoblio, svaigalų problema išlieka didžiulė dėl kelių priežasčių. Viena – kad šalyje per mažas dėmesys skiriamas žmonių psichikos sveikatai. Mat žmonės dažnai vartoja narkotikus, nes turi asmeninių problemų – santykiuose, šeimoje, mokyklose bei universitetuose. Kita problema – elementaraus švietimo apie narkotikų poveikį trūkumas.

REKLAMA

„Aš manau, kad pagrindinis dalykas – edukacija, jaunimo švietimas apie medžiagas. Bet švietimas, kuris yra nemeluojantis, nes mes dažnai meluojam – rūkysi, tai į akmenį pavirsi“, – kalba G. Duoblys.

Populiariausias narkotikas Lietuvoje – kanapės, jas išbandė 37 proc. apklaustųjų. Ekstazio vartojo 17 procentų tyrimo dalyvių, kokaino ar kreko – 13 proc., o LSD ir grybų – 11 proc. respondentų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų