REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
15
Diatlovo tragedija (nuotr. Twitter)

1959 m. sausio mėnesį devyni jauni slidininkai išsiruošė į nuotykių kupiną žygį Rusijos Uralo kalnuose. Žygeiviai, kurių dauguma buvo Sovietų Sąjungos Uralo politechnikos instituto studentai, kitą mėnesį buvo rasti negyvi. Jų paslaptinga mirtis netrukus tapo žinoma kaip Diatlovo perėjos incidentas. Liko tik jų paskutinių dienų nuotraukos, painus vaizdas stovyklavietėje ir keistoki skrodimo rezultatai. Nuo to laiko Diatlovo perėjos incidentas tapo gausiu sąmokslo teorijų šaltiniu – nuo vyriausybės paslaptingumo iki paranormalių reiškinių – ir ne veltui.

15

1959 m. sausio mėnesį devyni jauni slidininkai išsiruošė į nuotykių kupiną žygį Rusijos Uralo kalnuose. Žygeiviai, kurių dauguma buvo Sovietų Sąjungos Uralo politechnikos instituto studentai, kitą mėnesį buvo rasti negyvi. Jų paslaptinga mirtis netrukus tapo žinoma kaip Diatlovo perėjos incidentas. Liko tik jų paskutinių dienų nuotraukos, painus vaizdas stovyklavietėje ir keistoki skrodimo rezultatai. Nuo to laiko Diatlovo perėjos incidentas tapo gausiu sąmokslo teorijų šaltiniu – nuo vyriausybės paslaptingumo iki paranormalių reiškinių – ir ne veltui.

REKLAMA

2019 m. Rusijos pareigūnai vėl atnaujino šią keistą bylą. Po dvejų metų Šveicarijos mokslininkai giliau pažvelgė į vieną iš pagrindinių teorijų. Ar šie ekspertai pagaliau išsprendė įsisenėjusią paslaptį, kas nutiko keliautojams per Diatlovo perėjos incidentą?

Apie incidentą

1959 m. sausio mėnesį penktakursis Uralo politechnikos instituto studentas Igoris Diatlovas vadovavo septynių jaunų vyrų ir dviejų moterų ekspedicijai, kurios tikslas buvo per 16 dienų įveikti 190 mylių (beveik 306 kilometrus) per šiaurinius Uralo kalnus. Vienas jaunuolis, Jurijus Judinas, dėl ligos anksti pasitraukė iš kelionės, o tai galiausiai išgelbėjo jo gyvybę.

REKLAMA
REKLAMA

Jie ketino pasiekti Vižajaus kaimą. Ten, pasibaigus kelionei, jie turėjo susisiekti telegrama, rašoma interneto portale „All That‘s Interesting“. Tačiau tai taip ir neįvyko, ir vasario 20 d. į kelionę išvyko dingusių jaunuolių paieškos grupė.

REKLAMA

Tai, ką paieškos grupė rado po šešių dienų, ją suglumino: perpjauta palapinė ir beveik nuogi negyvi keliautojų Jurijaus Dorošenkos ir Jurijaus Krivoniščenkos kūnai už daugiau nei kilometro. Po kelių dienų buvo rasti dar trys žuvę slidininkai, įskaitant Igorį Diatlovą. Kiti keturi kūnai buvo aptikti pavasarį, kai nutirpo sniegas.

Kai kurie keliautojai patyrė tokius sunkius krūtinės ląstos lūžius, kad juos galima prilyginti automobilio avarijoje patirtiems sužalojimams. Viena moteris, Liudmila Dubinina, neteko liežuvio, akių, dalies lūpų ir dalies veido audinių. Taip pat trūko kaukolės fragmento.

REKLAMA
REKLAMA

Nors tų metų vasario pabaigoje buvo pradėta baudžiamoji byla, joje galiausiai buvo padaryta išvada, kad žygeivių mirtį sukėlė „stichinė gamtos jėga“. Sovietai šią bylą įslaptino iki 1970-ųjų, o tai sukėlė pasaulinį susidomėjimą šiuo grėsmingu įvykiu.

Daugiau nei pusę amžiaus tyrėjai neišsiaiškino, kas tiksliai įvyko per Diatlovo perėjos incidentą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Iš daugiau nei 75 galimų teorijų atsižvelgta tik į tris

2019 m. vasarį Rusijoje atnaujintas Diatlovo perėjos incidento tyrimas.

„Artimieji, žiniasklaida ir visuomenė vis dar prašo prokurorų nustatyti tiesą ir neslepia savo įtarimų, kad nuo jų kažkas buvo nuslėpta“, – sakė oficialus Rusijos generalinio prokuroro atstovas Aleksandras Kurenojus, praneša CNN.

Per daugelį metų buvo iškeltos daugiau nei 75 teorijos, pradedant ateivių pagrobimu ir sniego žmogaus išpuoliu, baigiant radiacija dėl slaptų ginklų bandymų ir konfliktu su čiabuviais mansiais.

2019 m. tyrime buvo atsižvelgta tik į tris teorijas, kurios apsiribojo tik su orais susijusiais įvykiais.

REKLAMA

„Visi jie kažkaip susiję su gamtos reiškiniais, – tuomet sakė A. Kurenojus. – Apie nusikaltimus negali būti nė kalbos. Nėra nė vieno įrodymo, net ir netiesioginio, kuris būtų palankus šiai versijai. Tai buvo arba sniego lavina, arba sniego plokštė, arba uraganas“.

Draugo prisiminimai

Rusijos Sverdlovsko srities prokuratūros atstovas spaudai per spaudos konferenciją pristatė 400 puslapių originalių bylos dokumentų ir medžiagos bylą bei pranešė, kad po mėnesio prokurorai kartu su gelbėtojų ir ekspertų, įskaitant teismo medicinos ekspertus, grupe apsilankys pačioje Diatlovo perėjos vietoje.

Spaudos konferencijoje dalyvavęs I. Diatlovo draugas Piotras Bartolomėjus apibūdino savo draugą kaip „nuostabiai išprususį žmogų, sportininką, visada gerai pasirengusį... Juo visada buvo galima pasikliauti“.

REKLAMA

„Tą patį galiu pasakyti ir apie kitus vaikinus, nors mes ir nevykdėme tiek daug ekspedicijų kaip su Igoriu, – sakė jis. – Džiaugiuosi, kad po metų atnaujintas aukšto lygio tyrimas, siekiant suprasti, kas tiksliai įvyko“.

Atmestos hipotezės ir vis dar neatskleista paslaptis

Kaip rašo „Live Science“, 2019 m. Rusijos federalinis tyrimas (o 2020 m. – dar vienas federalinis tyrimas) priėjo prie išvados, kad 1959 m. devynis pasmerktus žygeivius į ledinį kapą greičiausiai pasiuntė sniego plokščių lavina – kai sniego plokštė atitrūksta nuo gilesnio sniego sluoksnio ir dideliais, į blokus panašiais gabalais, slenka žemyn.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O 2021 m. dviejų Šveicarijos mokslininkų žurnale „Communications Earth & Environment“ paskelbtame tyrime pateiktas mokslinis šios pagrindinės teorijos paaiškinimas. Iš tikrųjų ši teorija buvo siūloma jau daugelį metų, tačiau kai kurie žmonės vis dar skeptiškai vertino šį paaiškinimą.

„Be kitų teorijų, buvo pasiūlyta sniego lavinos hipotezė, tačiau ji pasirodė esanti nesuderinama su mažesnio nei įprasta šlaito kampo, lavinos požymių trūkumo ir neįprastų aukų sužalojimų įrodymais“, – rašė tyrimo autoriai.

Tačiau, kaip jie toliau aiškina, įvykio vietoje iš tikrųjų galėjo būti plokščiųjų lavinų įrodymų, kurios galėjo susidaryti dėl vėjo, sukėlusio sniego sankaupas ant šlaito netoli keliautojų stovyklavietės.

REKLAMA

Kalta plokščių lavina

Tyrime nurodoma, kad dėl „netaisyklingo reljefo, šlaito įpjovos, padarytos palapinei įrengti, ir vėlesnių sniego sankaupų, sukeltų stipraus vėjo“, galėjo susidaryti sniego plokščių lavina, kuri sukėlė sunkius, tačiau mirtimi nesibaigusius žygeivių sužalojimus prieš jiems mirštant nuo hipotermijos.

Tai atitiktų ir skrodimo rezultatus. Teoriškai lavina užgriuvo ant keliautojų jiems miegant ir privertė juos šaltą naktį bėgti iš palapinės be jokio pasiruošimo, o tai galėtų paaiškinti, kodėl jų kūnai buvo rasti įvairios būklės, be drabužių, su daugybe keistų sužalojimų.

„Netvirtiname, kad išsprendėme Diatlovo perėjos paslaptį, nes niekas neišliko gyvas, kad galėtų papasakoti šią istoriją“, – „Live Science“ sakė pagrindinis tyrimo autorius Johanas Gaume. – Tačiau pirmą kartą parodome, kad lavinos hipotezė yra tikėtina“.

REKLAMA

Paslaptis atskleista

Norėdama patikrinti savo teoriją, komanda, remdamasi įvykio meto orų prognozėmis, sukūrė simuliaciją, kad parodytų, kaip lavina būtų užgriuvusi žygeivius. Kadangi keliautojai, kaip spėjama, miegodami gulėjo ant nugaros, staiga ant jų užgriuvusi sniego plokštė galėjo sukelti „sunkius, bet ne mirtinus krūtinės ląstos ir kaukolės sužalojimus“.

Žinoma, visa tai tebuvo tik teorija. Tačiau tai buvo pirmas kartas, kai buvo pateiktas tikrai mokslinis Diatlovo perėjos paslapties paaiškinimas, kuris iš tiesų buvo atsparus kontrargumentams.

Ji nepaaiškina visų 1959 m. devyniems keliautojams nutikusių įvykių aspektų, pavyzdžiui, kodėl vienai iš keliautojų trūko liežuvio (vienas iš galimų paaiškinimų – jos lavoną aptiko alkani laukiniai gyvūnai). Net ir atlikus šį naują tyrimą, Diatlovo perėjos byla gali būti niekada iki galo neužbaigta. Vis dėlto šis paaiškinimas yra tvirtas ir logiškas kontrargumentas daugeliui sąmokslo teorijų, kurios ir toliau bus keliamos.

Nustebau, kad šį kartą niekas Landzbergio nekaltina.
Ten buvo šventas nensių kalnas, kurio papėdėj įsirengė stovyklą. Nensiai užkirto kelią jo kšniekinimui. Nes niekam nevalia prie jo artintis
As si straipsni seniai seku,jau daug kartu buvo rasyta, tirta ir tt.Mano nuomone,ten gyvena gentis, kuriu tykejimas visai kitoks ir ten ju buvo Sventa Vieta. Tie turistai sugule,dar padare cerkute,ant drasos ir tie cenbiuviai uzpuole juos..vieni bego is palapynes pusnuogiai,kitus uzklupo gal miegancius,kurie nesuprato,kas vyksta,o mergom nupjove liezuvi,gal norejo isprievartauti..ji genesis ir tt. Juk pasaulyje yra virs 4500 tikejimu ir tt. Juk nei vieno nepaliko gyvo...Jei butu gamtos isdaigos, ju kunai nebutu taip ismetyti. Ir galejo listi nors
1 ar 2 gyvi ar leisgyviai. Ten,pas juos Sventa,kaip pas mus Kryziu Kalna isniekintu. Juk turejo ir Maidstone,o del vandens gali " gerti" sniega,juk sniegas virsta vandeniu.Sorry,cia mano nuomone buvo is pat pradziu. Grazios dieneles visiems.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų