REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

2013 m., skatinant jaunimo užimtumą, Lietuvoje atsirado nauja priemonė – „Parama pirmajam darbui“. Ji padrąsino įmonės samdyti tik ką studijas baigusius specialistus, kurie neturi profesinės patirties. Šia priemone besinaudojantiems darbdaviams net 12 mėnesių yra kompensuojama 23,3 proc. jaunam žmogui sumokėto atlyginimo.

2013 m., skatinant jaunimo užimtumą, Lietuvoje atsirado nauja priemonė – „Parama pirmajam darbui“. Ji padrąsino įmonės samdyti tik ką studijas baigusius specialistus, kurie neturi profesinės patirties. Šia priemone besinaudojantiems darbdaviams net 12 mėnesių yra kompensuojama 23,3 proc. jaunam žmogui sumokėto atlyginimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Po daugiau nei dvejų šios priemonės įgyvendinimo metų, daugelis konstatuoja, kad ji pasiteisino su kaupu. Įmonės, norinčios susimažinti jaunų darbuotojų įdarbinimo kaštus, gali pasinaudoti šia galimybe įdarbinti jaunus žmones iki rugsėjo 30 d.

REKLAMA

Apie tai, kaip priemonei sekėsi „prigyti“ Lietuvoje, pasakoja ją administruojančios UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) generalinis direktorius Audrius Zabotka.

Ar tikimasi didesnio antplūdžio pareiškėjų priemonei „Parama pirmajam darbui“ artėjant prie pabaigos?

Pastebime, kad susidomėjimas šia priemone išlieka pastovus. Nuolat atsiranda vis naujų pareiškėjų, ypač iš skirtingų regionų.

Šiuo metu pagal gautas ir įvertintas paraiškas 2410 įmonėms jau esame išmokėję daugiau nei pusę priemonei skirtų lėšų. Dar dalį lėšų esame rezervavę teigiamus sprendimus gavusioms įmonėms. Tad lėšų dar yra, ir įmonės, norinčios susimažinti jaunų darbuotojų įdarbinimo kaštus, toliau gali kreiptis iki rugsėjo 30 dienos.

REKLAMA
REKLAMA

Kokiuose sektoriuose daugiausiai įdarbinama jaunų žmonių naudojantis šia priemone? Ar priemone dažnai naudojasi darbdaviai, ieškantys aukštos kvalifikacijos darbuotojų?

Gauname paraiškų iš įvairių sektorių. Gal kiek daugiau iš paslaugų sektoriaus, tačiau yra ir tokių įmonių kaip, pavyzdžiui, aukštųjų technologijų kompanijos, kurios ieško specifinių žinių ir patirties turinčių jaunų specialistų. Taip pat kreipiasi šeimos verslai, visiškai mažos įmonės iš regionų. Tokie pareiškėjai tiesiog ieško naujų darbuotojų ir nori suteikti galimybę įgyti patirties jauniems būsimiems kolegoms.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kas, Jūsų nuomone, lemia tai, kad daugiausiai priemone naudojasi didesnės įmonės iš didmiesčių?

Didelės įmonės, kurios naudojasi priemonės „Parama pirmajam darbui“ galimybėmis sudaro tik apie 4 proc. visų įmonių. Aktyviausiai šia priemone naudojasi mažos įmonės, turinčios iki 50 darbuotojų (47,7 proc.), o labai mažos, turinčios iki 9 darbuotojų (18,3 proc.), ir vidutinės įmonės (30 proc.) kreipiasi šiek tiek rečiau. Daugiausia kreipiasi įmonės, kurių pagrindinė buveinė didžiuosiuose šalies miestuose, tačiau, palyginus su 2013 m., 2014 m. matomas itin suaktyvėjęs domėjimasis šiomis galimybėmis ir regionuose. Vis dažniau kreipiasi Šiaulių, Marijampolės, Utenos ir Telšių apskrities įmonės.

REKLAMA

Tam, kad daugiausiai paraiškų gauname iš įmonių, veikiančių didžiuosiuose šalies miestuose, gali turėti įtakos pakankama informacija, didesnės paties verslo galimybės plėtrai, taip kuriant ir naujas darbo vietas. Be to, jaunimas taip pat koncentruojasi didžiuosiuose šalies miestuose ir bando pradėti savo darbinę karjerą būtent ten.

Ar pasibaigus 12 mėnesių terminui daug jaunų žmonių lieka dirbti ten pat?

Viskas priklauso nuo abiejų pusių: tiek nuo darbdavio – jo įdirbio apmokant ir įtraukiant jauną specialistą, tiek nuo jaunuolio – to, kiek jis deda pastangų išmokti ir pateisina lūkesčius. Neabejojame, kad tikrai ne vienas jaunas žmogus gauna geras rekomendacijas ir lieka toliau dirbti įmonėje, tačiau tikslios statistikos neturime.

REKLAMA

Ar galima būtų sakyti, kad ši priemonė tapo nepamainoma Lietuvos darbdaviams?

Priemonė iš tiesų pasiteisino. Joje dalyvauja 2410 įmonių, kurios įdarbino 16400 jaunuolius. Vis daugiau įmonių sužino apie šią galimybę ir vertina valstybės pastangas pasidalyti kaštus apmokant ir suteikiant patirties jaunuoliams, ieškantiems pirmojo darbo. Patys darbdaviai vis dažniau pasakoja ir rekomenduoja savo kolegoms, partneriams pasidomėti šios priemonės galimybėmis, kai įmanoma susigrąžinti 23,3 proc. jaunam žmogui sumokėto atlyginimo.

Tikimasi, kad tai paskatins labiau pasitikėti jaunais specialistais. Ateityje taip pat planuojamos panašios priemonės, tačiau, manoma, kad tai virs gera praktika ir darbdaviai vis dažniau pasiryš įdarbinti jaunimą ir be papildomų paskatų.

Daugiau informacijos apie priemonę „Parama pirmam darbui“ galima rasti adresu www.invega.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų