REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vasara dar nesibaigė ir daug žmonių dar laukia atostogų. Užsienio žiniasklaidoje gausu perspėjimų apie ryklių kruvinus išpuolius, kurie dažnai gyventojams baigiasi ir tragiškai.

Vasara dar nesibaigė ir daug žmonių dar laukia atostogų. Užsienio žiniasklaidoje gausu perspėjimų apie ryklių kruvinus išpuolius, kurie dažnai gyventojams baigiasi ir tragiškai.

REKLAMA

Prieš mėnesį ryklys užpuolė 23 metų poilsiautoją, plaukiantį vos už kelių metrų nuo Egipte plytinčio kuroto Hurgadoje. Vyro sužalojimai buvo tokie sunkūs, kad jis mirė per kelias sekundes, o po kelių valandų žiaurios atakos nufilmuota medžiaga pasklido socialiniuose tinkluose.

Užsienio žiniasklaida praneša, kad prieš mažiau nei metus tame pačiame paplūdimyje buvo nužudytos dvi moterys.

Taip pat pabrėžiama, kad ne tik Raudonoji jūra yra nesaugi, milžiniški plėšrūnai slepiasi viso pasaulio vandenyse, o Floridos pakrantės tampa „karštuoju tašku“. Rykliai aukų tyko ir Anglijoje. Tą praneša vietiniai Kornvalio plaukikai ir banglentininkai.

Trylikametės kova su rykliu: „Prireikė kelių sekundžių, kol supratau“

Hannah Mighall sėdėjo ant banglentės ir mėgavosi saulės šiluma, kol su pusbroliu laukė kitos bangos. Krištolo skaidrumo vanduo po trylikametės banglente staiga patamsėjo. Staigus šešėlis apačioje privertė mergaitę instinktyviai pakelti kojas. 

REKLAMA
REKLAMA

Trylikametė pajuto staigų kojos grybštelėjimą. Vanduo aplink sprogo, o penkių metrų ilgio didysis baltasis ryklys kando į dešiniąją koją.

„Iš pradžių neskaudėjo, atrodė, kad kažkas švelniai mane sugriebė, o paskui jau buvau vandenyje“, – pasakojo trylikametė.

REKLAMA

Tačiau tiems, kurie iš šono matė kas nutiko – atrodė kraupiai. Vandens purslai pakilo aplink vaikus, gigantiškas ryklys pakėlė merginą nuo banglentės ir purtė ore, kol dingo po vandeniu.

„Prireikė kelių sekundžių, kol supratau, kas tai, kad tai ryklys. Kai iššokau iš vandens, gulėjau ant nugaros, o mano koja vis dar buvo ryklio burnoje. Viskas, ką galėjau matyti, buvo mano juodas hidrokostiumas, ryklio dantys, rausvos dantenos, dantys ir tamsus įkandimas po jo nosimi. Maniau, kad sapnuoju košmarą ir vis bandžiau mirksėti“, – pasakojo mergaitė.  

REKLAMA
REKLAMA

Po akistatos su rykliu moterį kamuoja sveikatos problemos

Mergaitės pusbrolis Syb Mundy, sėdėjęs ant savo lentos vos už kelių metrų nuo jos, suskubo gelbėti. 33 metų vyras ėmė smogti rykliui per galvą. Ryklys atsitraukė, tačiau nieko nelaukęs puolė prie banglentės, kuri buvo pritvirtinta prie trylikametės kojos.

S. Mundy sugriebė savo pusseserę, užsimetė ją ant nugaros ir kiek galėdamas greičiau irklavo į krantą. Vyras teigia, kad ryklys visą kelią sekė juos iki paplūdimio.

„Ryklys judėjo su mumis iki pat paplūdimio, nes iki jo eina gilus latakas. Matėme jo peleką, kai jis įplaukė ta pačia banga.

Laimei, tarp nedaugelio žmonių paplūdimyje, kurie tą dieną tapo liudininkais, buvo gydytojas ir slaugytoja. Jie mano puseserei suteikė pirmąją pagalbą, kol laukėme atvykstančios greitosios pagalbos“, – pasakojo S. Mundy.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Praėjus daugiau nei 10 metų, H. Mighall vis dar turi gilius randus ant kojos, kurie primena ryklio burnos kontūrą. Jos dešinė koja pastebimai silpnesnė už kairę.

Tinklalapio Trackingsharks.com duomenimis, 2023 m. visame pasaulyje, jau įvyko 34 neišprovokuotos ryklių atakos. Teigiama, kad dėl neteisėtos plėšrūnų žvejybos rykliai puolami kur kas dažniau nei žmonės, o viena iš penkių ryklių rūšių laikoma nykstančia arba pažeidžiama. Tačiau sužeistųjų skaičius nemažėja. 

Aplinkosaugininkas sako, kad šiais laikais rykliui tereikia iškelti nugarinį peleką virš vandenyno bangų ir tuoj pat kyla panika. Visai neseniai prie Prancūzijos krantų buvo pastebėtas mėlynasis ryklys. Akimirksniu kilo panika, o gelbėtojai uždarė paplūdimį.

REKLAMA

Aplinkosaugininkas tikina, kad ryklių yra daugiau, kaip 500 rūšių, tačiau dažniausiai kruvinas istorijas girdime tik apie kelias rūšis. Dauguma ryklių nekelia jokios grėsmės žmonėms. 

Jau kelis dešimtmečius, Floridoje užfiksuojama daugiausia ryklių įkandimų visame pasaulyje. 2022 metais, Floridoje užfiksuoti žmonių susidūrimai su rykliais, sudarė 39 proc. visų JAV nelaimingų atsitikimų, taip pat 28 proc. visų neišprovokuotų įkandimų visame pasaulyje. 

Daugiausiai neišprovokuotų užpuolimų, nustatoma su trimis ryklių rūšimis: didžiaisiais baltaisiais, tigriniais ir bulių rykliais.

REKLAMA

Per pastaruosius 20 metų ryklių išpuolių padaugėjo

Nuo 2013 iki 2017 metų vidutinis neišprovokuotų užpuolimų skaičius buvo 84. Tarptautiniai ryklių atakų duomenys rodo, kad 2022 m. užfiksuota per 57 neišprovokuotų ryklių užpuolių ir 32 išprovokuotų įkandimų.  

Tačiau naujausi tyrimai rodo, kad ryklių išpuolių, kai kuriose pasaulio dalyse daugėja. Per pastaruosius 20 metų, rytų JAV ir pietų Australijoje ryklių išpuolių skaičius beveik padvigubėjo, skaičius smarkiai išaugo ir Havajuose. 

„Ryklių užpuolimai yra susieti su žmonių ir ryklių skaičiumi tuo pačiu metu vandenyje. Kuo daugiau ryklių ir žmonių yra vienoje vietoje, tuo didesnė tikimybė, kad jie susidurs“, – sako Floridos ryklių tyrimų programos direktorius Gavin Naylor.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mokslininkas: „Esame tarsi bejėgės dešrelės, plūduriuojančios vandenyje“

Didelė žmonių populiacija pietinėje Australijos pakrantėje ir rytinėje JAV pakrantėje mėgaujasi vandeniu, taip pat pietinėje Australijos pakrantėje daugėja kailinių ruonių, kurie yra mėgstamiausias didžiųjų baltųjų ryklių grobis. 

Pasak mokslininkų, nėra tikrų įrodymų, kad rykliai aktyviai medžioja žmones. Pavyzdžiui, Šiaurės Atlanto vandenyno didieji baltieji rykliukai migruoja tūkstančius mylių į šiltesnius vandenis. Kai kurie suaugę rykliai ieškodami grobio, ištisus mėnesius išplaukia į atvirą vandenyną, įveikia dešimtis tūkstančių mylių ir neria į 1 000 metrų gylį.

REKLAMA

„Esame tarsi bejėgės dešrelės, plūduriuojančios vandenyje. Paprastai rykliai tiesiog ignoruoja žmones. Manau, jei žmonės žinotų, kaip dažnai jie atsiduria vandenyje su rykliais tikriausiai nustebtų“, – sako G. Naylor.

Vandenynų liūtais vadinami didieji baltieji rykliai persekioja savo grobį iš apačios. Daktaras Ryan sako, kad neretai ryklių užpuolimai gali būti atsitikę per klaidą. 

„Yra kelios galimos priežastys, dėl kurių rykliai gali įkąsti žmogui: agresija arba į jų erdvę įsibrovęs žmogus. Taip pat yra rykliai žmones įsivaizduoja kaip potencialų grobį, pavyzdžiui, ruonius. Šios milžiniškos, maždaug 6 metrų ilgio rūšys, neturi spalvinio regėjimo ir nemato smulkių detalių. 

REKLAMA

Taip pat yra teorija, kuri prasidėjo nuo banglentininkų, manant, kad dėl lentos, rykliams atrodome panašesni į grobį. Tokio silueto gali pakakti, kad ryklys supainiotų  žmogų su savo įprastu grobiu“, – sako mokslininkas. 

Ką daryti pastebėjus ryklį? 

Rykliai paprastai renkasi vėsesnį vandenį, tačiau norint atpažinti ryklius, mokslininkai siūlo paskaityti apie juos ar peržiūrėti dokumentinių filmų. Vienišas pelekas vandenyje, dažnai prasto matomumo sąlygomis, nėra pats lengviausias būdas atpažinti ryklius.

Pasak E. Hovlando, jei tai būtų buvęs tikras ryklys, šie žvejai nebūtų taip taškęsi ir triukšmavę. Ekspertas Ryanas Johnsonas paaiškino, kad yra vienas dalykas, kurio jokiomis aplinkybėmis neturėtumėte daryti, jei norite likti gyvi ir sveiki, tačiau tai tikrai nėra lengva. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jei būdami vandenyje susidursite su rykliu, blogiausia, ką galite padaryti, tai elgtis kaip grobis, – aiškino jis. – Jei elgsitės kaip grobis, jie tikriausiai ir su jumis elgsis kaip su grobiu. Neišsigąskite, nepanikuokite, nesistenkite nuplaukti šalin.“

Pasak jo, turėtumėte likti toje pačioje vietoje ir mėgautis reginiu, o tada ryklys nuplauks savo keliu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų