REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Iki šiol 11-okai ir 12-okai privalomai skaitydavo tiek lietuvių, tiek užsienio autorių kūrinius. Dabar aiškėja, kodėl buvo pasiūlyta dalies užsienio autorių atsisakyti ir kodėl kai kurie jų yra itin svarbūs nagrinėjant Lietuvos autorių kūrinius.

Iki šiol 11-okai ir 12-okai privalomai skaitydavo tiek lietuvių, tiek užsienio autorių kūrinius. Dabar aiškėja, kodėl buvo pasiūlyta dalies užsienio autorių atsisakyti ir kodėl kai kurie jų yra itin svarbūs nagrinėjant Lietuvos autorių kūrinius.

REKLAMA

Tačiau Nacionalinė švietimo agentūra užsimojo užsienio autorių kūrinius iš vyriausių moksleivių privalomos programos tiesiog išbraukti. Priėmus šį siūlymą, mokiniams nebūtų būtina susipažinti su Šekspyro, Kafkos, Camus ar kitų pasaulio literatūros žvaigždžių kūriniais, tai liktų tik rekomendacija.

Švietimo bendruomenė prieš tokį siūlymą stoja piestu ir tikina, kad taip mokiniai negaus tinkamo išsilavinimo. Savo ruožtu švietimo ministrė netgi kalba apie darbo grupės vadovės keitimą, jei pasiūlymo nebus atsisakyta.

„Saulės“ privačios gimnazijos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Dainora rankose laiko chrestomatiją, kurioje apstu tiek lietuvių, tiek užsienio autorių kūrinių.

REKLAMA
REKLAMA

„Hamletas ir Faustas, ir Kafkos „Metamorfozė“ yra vieni skaitomiausių mokinių autorių. Ir jie tikrai noriai skaito, jie noriai nagrinėja, ir tai yra vieni populiariausių mokykloje autorių“, – sako mokytoja Dainora Macijauskienė.

REKLAMA

Tačiau pedagogų bendruomenė šokiruota mat nacionalinė švietimo agentūra iš privalomos literatūros sąrašo 11-okams ir 12-okams užsimojo išbraukti užsienio autorių kūrinius. Jie liktų tik rekomenduojamos literatūros sąraše.

„Jeigu, suprantate, nieko nepakeisi, tai neišprovokuosi diskusijos ir apskritai niekas nevyks. Tai aš mėgėja esu truputėlį pašokiruoti visuomenę ir tada prasideda mąstymas“, – tikina agentūros metodininkė Zita Nackūnaitė.

Priėmus tokį pasiūlymą mokiniams nebereikėtų privalomai skaityti Šekspyro, Kafkos, Kamiu ar Gėtės jau klasika tapusių knygų. Negana to, tai ir yra vienintelės užsienio autorių knygos, kurias privaloma perskaityti vyriausių klasių mokiniams. Dalis lietuvių kalbos ir literatūros mokytojų prieš pasiūlymą stoja piestu.

REKLAMA
REKLAMA

„Didžioji dalis lietuvių autorių mokėsi iš užsienio autorių. Tai kaip čia dabar išeina – tie mokiniai yra svarbesni už mokytojus?“ – kalba mokytoja Ramunė Galdikienė.

„Vis dėlto reikia pripažinti, kad mes nesame pasaulinės literatūros tradicijos kūrėjai ir mes joje pradėjome dalyvauti, vadinkim, taip, pavėlavę. Tad aišku, kad bazė, pamatas turi būti duotas ir vakarų literatūros, kultūros proceso“, – sako sąjungos pirmininkas Mindaugas Grigaitis.

Bent jau kol kas švietimo bendruomenė nuogąstauja, kad priėmus šį siūlymą mokiniai neįgis visapusiško išsilavinimo – rekomenduojamai literatūrai gali tiesiog pristigti laiko.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„32 + 4 užsienio tai mes programą šuoliais šuoliuodavome ir, iš tikrųjų, neįsigilindavome nei į vieną autorių tinkamai ir reikiamai. Arba tada turėdavome vieną autorių nagrinėti giliai kitų autorių sąskaita“, – aiškina R. Galdikienė.

Mokytojai kalba ir apie kitas problemas.

„Skirsis ir mokyklos lygmenys, dar didės visuomenės atskirtis, nes bus mokytojų, kurie tikrai nagrinės, ir nagrinės išsamiai, ir reikalaus, bet bus tokių mokytojų, kurie, galbūt, tik supažindins arba rekomenduos perskaityti“, – sako D. Macijauskienė.

„Yra ryšio tarp užsienio autorių kai kurių, ir lietuvių autorių. Pavyzdžiui, Škėma ir Kamiu. Tai sunkiai įsivaizduoju Škėmos „Baltos drobulės“ analizę ir ne tik tai šito romano, bet ir kitų kūrinių, be Albero Kamiu“, – kalba R. Galdikienė.

REKLAMA

„Meno ir kultūros proceso apskritai mokiniai pradės nebesuprasti, jeigu mes neturėsime svarbiausių Vakarų literatūros figūrų“, – teigia M. Grigaitis.

Vis tik anot nacionalinės švietimo agentūros atstovės, yra ir idėją palaikančių mokytojų.

„Yra visokių klasių. Kaip mokytojai sako: „Ir labai gerai, kad galiu rinktis, nes mano klasė ten, pavyzdžiui, „nepaveža“ kokio Kafkos, nes labai silpni, o čia privalomas, ir padarai iš kūrinio analizės kažkokį farsą. Neišeina“, – kalba Z. Nackūnaitė.

Visgi, Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė aiškina, kad dabartinių nacionalinės švietimo agentūros siūlymų nepasirašytų.

REKLAMA

„Tai tikrai nepriimtinas dalykas. Ir tai yra aišku tik projektas, tai yra pirmoji konsultacija, bet, na, man tai asmeniškai nėra priimtina. Aš tikrai netvirtinsiu tokio dalyko. Ir, manau, po pokalbių su darbo grupe turėtų pasikeisti šiek tiek pati koncepcija“ , – sako ji.

Šiam pasiūlymų projektui švietimo agentūra pasiūlymų laukia iki gruodžio 15-osios. Savo ruožtu ministrė žada kalbėtis su darbo grupes vadove. Tiesa, jei po pokalbio niekas nepasikeis, ministrė kalba ir apie darbo grupės vadovės keitimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų