REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rusė žurnalistė, nepaklususi Putino įvestiems žodžio laisvės apribojimams ir tiesioginiame TV eteryje pasmerkusi karą, sako bijanti dėl savo saugumo, tačiau iš šalies išvykti nesiruošianti.

Rusė žurnalistė, nepaklususi Putino įvestiems žodžio laisvės apribojimams ir tiesioginiame TV eteryje pasmerkusi karą, sako bijanti dėl savo saugumo, tačiau iš šalies išvykti nesiruošianti.

REKLAMA

Marina Ovsyannikova (43), jau vadinama „drąsiausia moterimi televizijoje“, sako, kad gavusi tik 250 eurų vertės baudą dabar labai nerimauja, nes tai yra niekis palyginus su tuo, kokios bausmės ji galėjo tikėtis,  rašoma dailymail.co.uk.

Žurnalistė sakė, kad visai nesijaučia „esanti didvyre“, o šio žygio ėmėsi norėdama „atverti žmonėms akis“, įskaitant ir savo mamą, kuriai taip pat „zombiu pavertė“ valstybinė propaganda.

Dviejų vaikų mama teigė, kad iki paskutinės akimirkos nežinojo, ar protestą įvykdys, o kad nešina karą smerkiančiu plakatu patektų priešais kameras, ji turėjo prasmukti pro keletą eilių apsauginių.

REKLAMA
REKLAMA

Nežinojo, ar pavyks

„Buvo labai baisu – daugiau nei baisu, ne tas žodis“, – sakė ji. – „Iki paskutinės akimirkos nežinojau, ar man pavyks. Pirmasis kanalas – pagrindinis naujienų transliuotojas šalyje – turi keletą eilių apsauginių, todėl į studiją patekti tikrai nelengva.

REKLAMA

Taip pat studijoje visada sėdi teisėsaugos atstovas, kuris užtikrina, kad tokių incidentų nepasitaikytų. Nesileisiu į detales, bet Pirmojo kanalo saugoje buvo skylė“.

Moteris pridėjo: „Mano protesto tikslai buvo du: parodyti visam pasauliui, kad rusai yra prieš karą ir pasakyti Rusijos žmonėms – nebūkite zombiais, neklausykite šitos propagandos, išmokite analizuoti dezinformaciją, išmokite atsirinkti informacijos šaltinius, žiūrėkite ne tik Rusijos valstybinę televiziją.

Aš pati bijau dėl savo saugumo, jei atvirai. Tiesą sakant, tikiu, kad pasielgiau teisingai, bet suprantu, su kokiomis problemomis man dabar reikės dorotis“.

REKLAMA
REKLAMA

Įsakė karą Ukrainoje vadinti „specialia karine operacija“

Putinas įsakė valstybiniuose kanaluose karą Ukrainoje vadinti „specialia karine operacija“, o ne „karu“ ar „invazija“, paneigė masines civilių žūtis ir bando Ukrainą pavaizduoti kaip agresorę, o bet kuriam nepaklususiam gresia 15 metų kalėjimo.  

Bet M. Ovsyanninkova nusprendė šiems įstatymams nepaklusti ir pirmadienio vakarą į valstybinio Rusijos Pirmojo kanalo tiesioginio eterio studiją įsiveržė su plakatu prieš karą.  Itin gerbiama kanalo darbuotoja ir dviejų vaikų mama laikė plakatą, kuriame buvo parašyta: „Sustabdykite karą. Netikėkite propaganda. Jie jums meluoja!“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuomet ji išleido iš anksto įrašytą vaizdo įrašą, kuriame ragina paprastus rusus protestuoti ir „sustabdyti šią beprotybę“.

Apie M. Ovsyannikovos drąsų poelgį greitai sužinojo visas pasaulis – ją gyrė pasaulio lyderiai. Bet moteris buvo suimta ir tuomet pradėta baimintis, kad ji tiesiog dings – tai patvirtinta Kremliaus taktika. Jos teisininkas sakė, kad su žurnaliste susisiekti nepavyksta, jos taip pat nebuvo žymioje policijos nuovadoje, kurioje turėjo būti laikoma, todėl imta nerimauti dėl jos saugumo.

Bet tuomet M. Ovsyannikova staiga pasirodė Maskvos Ostankino apygardos teisme, kur teisėjas jai paskyrė sumokėti 250 eurų (30 000 rublių) vertės baudą ir tuomet ją paleido.

REKLAMA

Baiminasi, kad bėdos dar nesibaigė

Ragindama žmones eiti į uždraustus protestus, ji galėjo būti net įkalinta 10 parų. Tačiau šis kaltinimas buvo pagrįstas tik vaizdo įrašu, o ne naujienų programos nutraukimu. Todėl baiminamasi, kad žurnalistės bėdos dar toli gražu nesibaigė – vakar iš Kremliaus pasigirdo balsų, raginančių ją įkalinti bent keleriems metams.

Žurnalistei vis dar gresia rimta baudžiamoji byla dėl „melagienų“ apie Rusijos invaziją skleidimą. Pagal naujus Rusijos įstatymus, uždrausta kalbėti apie „karą“ – Rusijos invaziją į Ukrainą reikia vadinti „karine operacija“. Už šio įstatymo pažeidimą gresia įkalinimas iki 15 metų.

REKLAMA

M. Ovsyannikovos taip pat gali laukti dar rimtesnės pasekmės, neretai Kremliaus skiriamos tiems, kurie išdrįsta tiesiogiai pasipriešinti valdžiai. Nuodijimai ir pasikėsinimai nužudyti Putino kritikų tarpe yra dažnas dalykas – toks likimas teko Aleksejui Navalnui, Aleksandrui Litvinenkai, Sergejui Skripaliui.

Rusijos valstybinė naujienų agentūra TASS praneša, kad Maskvos tyrimų komitetas, nusikaltimų tiriamoji institucija, pradėjo bylą prieš žurnalistę. Pranešama, kad šiuo metu prieš ją renkami įrodymai dėl „sąmoningo klaidingos informacijos skleidimo“ apie Rusijos karines pajėgas.

Tardė keturiolika valandų

Stovėdama ant teismo rūmų laiptelių iškart po jos paleidimo, M. Ovsyannikova, kuri anksčiau buvo ištekėjusi už valstybės kontroliuojamos TV „Russia Today“ direktoriaus, patvirtino, kad per 14 valandų trukusį tardymą jai su advokatais susisiekti nebuvo leista.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Buvo labai sunki diena mano gyvenime“, – sakė ji, atrodydama tikrai pavargusi. – „Dvi naktis nemiegojau, daugiau nei 14 valandų arešte, jie man neleido susisiekti su artimaisiais ar kreiptis teisininkų patarimo... Todėl situacija man buvo labai sunki“.

„Noriu visiems padėkoti už palaikymą“, – sakė M. Ovsyannikova, ir pridūrė, kad šiuo metu yra pernelyg pavargusi, kad galėtų atsakinėti į klausimus, ir kad prieš komentuojant plačiau jai reikia pailsėti.

Moteris buvo žaibiškai suimta, kai nutraukė vieną žymiausių Rusijos žinių vedėjų Jekateriną Andrejevą pagrindinės šalies informacinės laidos „Vremia“, kurią žiūri 250 milijonų žmonių, tiesioginės transliacijos metu. Žurnalistė pro apsaugą prasmukti galėjusi todėl, kad dirba to paties kanalo informacinių programų direkcijoje, o protestą planavo jau keletą dienų.

REKLAMA

Pasakojama, kad M. Ovsyannikova, kurios tėvas yra ukrainietis, o mama – rusė, greičiausiai gimusi Odesoje, kruvina invazija piktinosi kasdien vis labiau.

„Pyktis joje kilo su kiekviena diena, nuo tada, kai prasidėjo karas. Prieš dvi dienas ji man pasakė, kad nusprendė tai padaryti“, – „The Guardian“ sakė žurnalistės draugė.

Už M. Ovsyannikovos drąsų poelgį jai asmeniškai padėkojo Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, o Prancūzija net pasiūlė jai politinį prieglobstį. Jungtinės Karalystės parlamento nariai ragina ją nominuoti Nobelio taikos premijai, o jos Feisbuko profilį užplūdo daugiau nei 50 000 socialinių tinklų naudotojų palaikymo žinučių.

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas sakė, kad jo šalis mielai M. Ovsyannikovai suteiktų diplomatinę apsaugą ir prieglobstį, o jis pats žadėjo asmeniškai pasikalbėti su Putinu apie žurnalistės situaciją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų