• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Olimpinė Rusijos katastrofa

Kas kaltas dėl to, kad Vankuverio žiemos olimpiada Rusijai tapo pačia prasčiausia per visą istoriją? Senas sovietinis anekdotas pasakoja apie tai, kaip Nikita Chruščiovas ir Richardas Nixonas sutarė lenktyniauti, kas pirmas apibėgs Kremlių. Buvo pats Šaltojo karo įkarštis ir R. Nixonas laimėjo. Sovietų žurnalistas tuomet klausia: „Kaip apie visą tai pranešti?“. Kremliaus atstovas atsako: „Rašykite, kad N. Chruščiovas užėmė garbingą antrąją vietą“. „O kaip apie R. Nixoną?“ - tuomet klausia žurnalistas. „Rašykite, kad jis atbėgo priešpaskutinis“ - nedvejodamas atsako Kremliaus atstovas.

REKLAMA
REKLAMA

Likus kelioms dienoms iki Vankuverio žiemos olimpinių žaidynių pabaigos, panašu kad šios žaidynės bus pačios prasčiausios Rusijai per visą istoriją. Rusija kol kas turi iškovojusi vos 13 medalių ir smarkiai atsilieka nuo amerikiečių, kurių taupyklėje jau 32 medaliai. Vos 3 rusų iškovoti apdovanojimai yra auksiniai.

REKLAMA

Daugiausiai medalių iškovojusių valstybių rikiuotėje Rusija žengia 5 vietoje. Daugumoje valstybių toks pasirodymas būtų laikomas geru rezultatu. Tačiau Rusijoje, kuri yra įpratusi prie sovietinės eros stulbinamų pasiekimų sporte, tai yra tragedija.

Pažeminimų vis daugėja. Pirmą kartą per 12 olimpiadų Rusija nelaimėjo aukso medalių porų dailiojo čiuožimo rungtyje. Pirmą kartą Rusija apskritai neiškovojo nė vieno aukso medalio dailiajame čiuožime apskritai. Tuomet sekė Rusijos ledo ritulininkų pralaimėjimas ketvirtfinalyje Kanados rinktinei rezultatu 3:7. „Olimpinė katastrofa“, „Košmaras Vankuveryje“, „Raudonoji mašina įsirėžė į klevą“ - tokiomis antraštėmis po pralaimėjimo mirgėjo Rusijos laikraščių antraštės.

REKLAMA
REKLAMA

Faktas, kad kita žiemos olimpiada vyks būtent Rusijos Sočio mieste, tik dar labiau pagilino žaizdą. Tačiau, kaip ir įprasta Rusijoje, vietoje to, kad būtų pradėtas normalus dialogas apie sporto padėtį šiandieninėje Rusijoje, eilinį kartą skubama ieškoti kaltų ir nukirsti kelias valdininkų galvas.

Vladimiro Žirinovskio vadovaujami Liberaldemokratai ėmė reikalauti, kad iš savo posto būtų išmestas sporto ministras Vitalijus Mutko. „Vieningosios Rusijos“ partija, kuriai vadovauja pats premjeras Vladimiras Putinas, atrodo nemanė, kad tai yra bloga idėja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Visos žemesnės nei ketvirta vieta pozicijos bus laikomos nesekmėmis, įskaitant ir tuos, kurie yra atsakingi už sportą mūsų šalyje“ - teigė vienas įtakingiausių „Vieningosios Rusijos“ partijos veikėjų Borisas Gryzlovas. V. Mutko, kai grįš iš Vankuverio, privalės dėl katastrofos olimpiadoje aiškintis Dūmai.

Tiesa, niekas Rusijoje nedrįsta pastebėti, kad žmonės, vadovaujantys šalies sportui, dažniausiai neturi jokios sportinės kvalifikacijos, o tik artimus ryšius su V. Putinu (šis bent jau yra dziudo meistras). Praėjusiais metais sporto ministru patvirtintas V. Mutko anksčiau ėjo Sankt Peterburgo vicemero pareigas, o kaip tik praėjusiame dešimtmetyje ten savo politinę karjerą pradėjo ir V. Putinas.

REKLAMA

Kitas V. Putino bendras iš Sankt Peterburgo laikų Sergejus Naryškinas, kuris dabar vadovauja Kremliaus administracijai, šiuo metu vadovauja plaukimo federacijai. Vladimiras Lysinas, kuris yra Kremliui draugiškas plieno pramonės magnatas ir turtingiausias Rusijos žmogus, vadovauja šaudymo federacijai. Antras turtingiausias Rusijos žmogus Michailas Prochorovas, kuriam netrukus priklausys NBA rungtyniaujanti Naujojo Džersio „Nets“ ekipa, vadovauja biatlono sąjungai.

REKLAMA

„Sovietiniais laikais pergalės sporte buvo vienas iš tų simbolių, esą įrodančių žmonėms, kad jiems vadovauja sėkmingai veikianti vyriausybė ir sėkmingas politinis režimas. Tačiau per pastaruosius 10 metų, kai naftos kainos buvo aukštos ir būta daugybės pinigų, mes juos išleidome samdydami brangius trenerius ir rengdami viešųjų ryšių kampanijas. Tačiau nebūta jokių pokyčių infrastruktūroje“ - teigia politikos analitikas Aleksandras Kynevas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Vieningos Rusijos“ partijai Dūmoje atstovaujanti Svetlana Žurova, kuri 2006 metais Turine laimėjo aukso medalį greitajame čiuožime, su tuo nesutinka ir teigia, kad dėl visko kalti yra Rusijos žmonės.

„Dauguma teigia, kad mūsų rezultatai yra pasekmė mažesnio finansavimo, kurį sportas dėl krizės gaudavo praėjusiame dešimtmetyje. Tačiau taip nėra. Dėl visko kaltas yra mūsų žmonių ir mūsų vaikų mentalitetas“ - telefonu iš Vankuverio teigė S. Žurova.

REKLAMA

„Mūsų žmonės nenori, kad atletai kažko siektų. Jie mano, kad atletai negali padaryti nieko prasmingo, nes jie visą savo gyvenimą vien tik treniruojasi“ - teigė olimpinė čempionė.

Jei paklausite V. Putino komandos, kas lėmė šalių pasirodymus olimpiadoje, atsakymas bus paprastas – likimas. „Kitos komandos tiesiog turėjo daugiau laimės“ - teigė V. Putino atstovas. Kol kas nėra priimta jokių sprendimų dėl to, kaip nubausti Rusijos olimpiečius dėl prasto pasirodymo.

Nepaisant to, ką benuspręstų Kremlius, jo priemonės nebus tokios griežtos, kokias po pralaimėjimo Kanadai siūlė Rusijos ledo ritulininkų treneris Viačeslavas Bykovas. Žurnalistų paklaustas, ar kas nors turi būti nubaustas dėl prasto komandos pasirodymo žaidynėse, jis atkirto: „Pastatykime giljotinas Raudonojoje aikštėje. Arba kartuves. Mes turime 35 žmones savo delegacijoje – pribaikime juos visus“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų