REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nusikaltėlius, užkluptus užsiimant neteisėtais darbeliais, nuo šiol galės sulaikyti ne tik prokurorai ar policijos pareigūnai, bet ir paprasti gyventojai. Tokia galimybė numatyta prieš mėnesį įsigaliojusiose Baudžiamojo proceso kodelso pataisose.

REKLAMA
REKLAMA

"Toks pakeitimas priimtas tam, kad piliečiai galėtų aktyviau ginti savo ir kitų asmenų gyvybę, sveikatą, nuosavybę bei kitas teises", - rašoma pirmadienį išplatintame Generalinės prokuratūros pranešime.

REKLAMA

Tačiau minėtas kodekso pakeitimas susilaukė nevienareiškiškų pačių prokurorų vertinimų. Viena vertus, tai didintų žmonių atsargumą bei atsakomybę, taip pat skatintų ginti savo teises. Tačiau, kita vertus, gali padaugėti neteisėtų sulaikymų, o tai iš esmės tik padidintų žmogaus teisių pažeidimų skaičių.

"Demokratinė valstybė nėra policinė valstybė, kur kiekvieną vėlyvu metu viešumoje esantį pilietį lydėtų pareigūnas. Žmonės turi būti atsargūs patys, patys nelikti abejingi, matydami, jog kažkas nusižengia įstatymui", - nuomonę išsakė generalinio prokuroro pavaduotojas Gintaras Jasaitis.

REKLAMA
REKLAMA

Tuo metu jo kolega Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiasis prokuroras Algimantas Kliunka buvo kiek skeptiškesnis naujųjų pataisų atžvilgiu - jo nuomone, pataisa gali paskatinti žmones sulaikyti ne tikrus, bet tariamus nusikaltėlius.

"Gintis nuo nusikalstamų veikų yra prigimtinė ir konstitucinė piliečių teisė, tačiau kažin, ar tai reikėjo įvesti į Baudžiamojo proceso kodeksą, nes tokiu piliečių vykdomu sulaikymu baudžiamasis procesas dar nepradedamas ir nebūtinai jis visais atvejais bus pradėtas, nes galimi neteisėti sulaikymai", - sakė A.Kliunka.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prokuroras įvardijo ir kitų pataisos neigiamybių: jo teigimu, normalia tvarka ikiteisminio tyrimo pareigūnai ir prokurorai asmenis dėl nusikalstamų veikų sulaikyti gali, kai yra nustatyti nusikalstamos veikos požymiai ir kai yra realus pagrindas įtarti, kad asmuo padarė nusikaltimą.

Dėl šios priežasties prieš įtariamąjį suimant būtina įvertinti nusikalstamos veikos pobūdį bei pavojingumą, kai kuriais atvejais reikia nustatyti asmens tapatybę, atlikti būtinus proceso tyrimo veiksmus. Šiuo atveju, anot A.Kliunkos, būtina atsakyti į klausimą, ar asmuo gali pabėgti, pasislėpti, trukdyti tyrimui bei daryti kitus nusikaltimus.

Prokuroras A.Kliunka netiesiogiai išreiškė abejonę, kad paparasti piliečiai galėtų tinkamai įvertinti šias aplinkybes, todėl, jo teigimu, neteisėto sulaikymo vykdytojams patiems grėstų baudžiamoji atsakomybė.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų