REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jei kada nors svajojote turėti savo nuosavą salą, dabar gali būti tinkamas laikas tai padaryti, rašo CNBC. Silpna paklausa ir augantis parduodamų privačių salų skaičius sukūrė pirkėjams palankią rinką. Pasaulyje privačių salų kainos yra kritusios nuo 20 iki 80 proc., pranešė CNBC.

REKLAMA
REKLAMA

Palankios rinkos sąlygos

Bendrovės „Private Islands“ vadovo Chriso Krolowo teigimu, šiuo metu galima įsigyti daugiau kaip 600 privačių salų. Pasiūla išaugo daugiau nei tris kartus, lyginant su prieškriziniu laikotarpiu.

REKLAMA

Norėdami turėti rojaus kampelį jau nebūtinai turite būti milijonieriais. Visame pasaulyje yra daugybė salų, kurių kainos siekia 200 tūkst. JAV dolerių ar net mažiau. Kai kurias galite įsigyti vos už 50 tūkst. JAV dolerių, tačiau nesitikėkite vilos ir smėlėto paplūdimio.

Nekilnojamojo turto brokeriai tvirtina, kad vis dar išlieka aukštos klasės salų paklausa. Įsigiję tokią salą galite tikėtis gauti prabangų namą, būsite netoli reikšmingų gyvenamųjų centrų ir galėsite mėgautis smėlėtais paplūdimiais. Tačiau smarkiai krenta didelio ploto, nuošalių ir neišvystytų salų kainos.

REKLAMA
REKLAMA

„Recesija išskaidė rinką į dvi dalis, - tvirtina vienos didžiausių privačių salų brokerių įstaigos „Vladi Private Islands“ vadovas Farhadas Vlaidas. – Salų kokybė kyla, tačiau vadinamųjų „nuotykių salų“, kurios yra negyvenamos, netoliese jų nėra ligoninių ir gali kilti tam tikrų politinių ar klimato problemų, rinka silpnėja. Pardavėjam tiesiog nebepatinka jų salos taip, kaip anksčiau.“

Populiarumas blėsta, kainos krenta

62 hektarų ploto uolienomis pasidabinusi Puangiangi sala, esanti netoli pietinės Naujosios Zelandijos salos krantų, kainavo 4 mln. JAV dolerių, tačiau neseniai buvo parduota už kiek mažiau nei 800 tūkst. JAV dolerių. Panamoje esanti Buenavista sala, kuri turi per 200 metrų paplūdimį, kainavo 3 mln. JAV dolerių, o dabar parduodama už 750 tūkst. JAV dolerių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kur kas geresnį sandorį siūlo Bahamuose esanti Lapuočių koralų rifų sala. Civilizacijos nepaliesta sala turi tris paplūdimius, giliavandenę prieplauką (puikiai tinka didelėms jachtoms) ir patogų priėjimą prie netoliese esančio golfo aikštyno. Iš pradžių sala buvo parduodama už 24 mln. JAV dolerių, tačiau dabar jos kaina nukrito iki 7 mln. JAV dolerių.

Buko sala, esanti Didžiosios Britanijos Mergelių salose, pirkėjams siūlo iš ant skardžio esantį akmeninį namą, iš kurio galėsite mėgautis įspūdingais vaizdais. Saloje taip pat yra beribių baseinų, valčių prieplaukos žvejybiniams laivams ir daugybę smėlėtų paplūdimių. Sala kainavo 50 mln. JAV dolerių, bet dabar, bendrovės „Vladi“ duomenimis kaina siekia 35,5 mln. JAV dolerių.

REKLAMA

Bendrovė „Private Islands“ turi daugiau kaip 130 siūlomų salų už 500 tūkst. JAV dolerių ar mažiau bei keletą mažiau nei 100 tūkst. JAV dolerių kainuojančių salų. Netoli Panamos krantų galima įsigyti salą už 30 tūkst. JAV dolerių. Jos plotas yra vos 3 tūkst. kv. metrų ir nėra jokio gyvenamojo pastato, tačiau čia rasite daugybę papūgų ir tukanų.

Besitraukiančiai privačių salų rinkai galima atrasti daugybę priežasčių. Pasaulinė ekonomika yra silpna ir tai liečia net ir pačius turtingiausius. Dauguma turtuolių įsigijo salas, kaip didžiausius jų turtinės padėties įrodymus, dar prieš pasaulinį nuosmukį. Su šia banga savo salas įsigijo tokie asmenys kaip Richardas Bransonas, Johnny Deppas ir Celine Dion.

REKLAMA

Slypinčios problemos

Tačiau realybėje privačios salos turėjimas yra ne toks žavingas, kaip tikisi dauguma pirkėjų. Namo ar kitų pastatų statybos leidimai gali būti labai brangūs, o juos gauti užtruks kelis mėnesius ar net metus. Tolimųjų kraštų vyriausybės neretai taiko įvairias kontrolės priemones, jose klesti korupcija.

Patekimas į salą taip pat gali sukelti nemažai problemų. Skrydis lėktuvu, vėliau plaukimas laivu ar mažesniu lėktuvėliu gali pareikalauti nemažai ir taip brangaus pasaulio turtuolių laiko. Kai kurie savininkai apskritai retai lankosi savo salose, kadangi turi įsipareigojimų verslui ar šeimai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Telekomunikacijų verslo magnatas Craigas McCawas 2006 metais netoli Vankuverio už 26 mln. JAV dolerų įsigijo 315 hektarų Jameso salą, kurioje yra didžiulis golfo aikštynas, 464 kv. metrų ploto namas, šeši svečių kotedžai, lėktuvų pakilimo takas ir netikras „vakarietiškas kaimelis“.

C. McCawas „Wall Street Journal“ prasitarė, kad nors sala jam labai patinka, tačiau pernelyg dažnai joje nesilanko. Pasak jo, dar į mokyklą einantys jo vaikai turi tiek daug veiklos namuose, Kalifornijoje, kad „nesinori kažko palikti vieno“. Šiuo metu jis parduoda Jameso salą už 75 mln. JAV dolerių.

REKLAMA

Už salos pardavimą atsakingas Markas Lesteris teigė, kad sala sulaukė nemažo susidomėjimo, ypatingai iš pasiturinčių Azijos pirkėjų. Jo teigimu, sala susidomėjo ir vietinių pirkėjų konsorciumas, kurio nariai norėtų pasidalinti salos pirkimo sumą ir vėliau naudotis ja bendrai.

M. Lesteris teigė, kad potencialius pirkėjus reikia atsirinkti itin atsargiai, nes jau pats salos aprodymas gali būti brangus ir užimti nemažai laiko. „Noriu įsitikinti, kad ne tik veduosi ką nors piknikui ar vienadieniam apsilankymui saloje“, - sako M. Lesteris.

Graikija įkūnija šiandieninę privačių salų rinką. Ekonominės šalies problemos privedė prie to, kad vienos gražiausių Graikijos salų šiuo metu siūlomos už itin patrauklią kainą. Nepaisant to, bendrovės „Private Islands“ vadovas Chrisas Krolowas teigė, kad kol kas jam nepavyko parduoti nei vienos iš jų, kadangi šalis skendi didžiulėje nežinomybėje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų