REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Atnaujinami ar asfaltuojami nauji keliai, renovuojami kaimo vietovei svarbūs statiniai, sudaromos sąlygos tradicinių amatų plėtrai. Tai tik dalis darbų, kuriuos pasinaudojus Europos Sąjungos (ES) parama gali atlikti savivaldybių administracijos.

REKLAMA
REKLAMA

Jos gali siekti paramos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 m. programos (KPP) priemonę „Kaimo atnaujinimas ir plėtra“, įgyvendinamą planavimo būdu.

REKLAMA

Pastebima, kad atsinaujinantis kaimas ne tik padeda išlaikyti senuosius gyventojus, bet dažnais atvejais atvilioja ir naujakurių iš miesto, pavargusių nuo šurmulio bei išsiilgusių ramaus bei jaukaus gyvenimo būdo.

Kai kurie projektai įgyvendinami

Pagal minėtą KPP priemonę remiamas viešosios infrastruktūros sutvarkymas ar sukūrimas, pavyzdžiui, kultūrinio kraštovaizdžio elementų išsaugojimas ir atnaujinimas ar privažiuojamųjų kelių, gyvenvietėse esančių vietinės reikšmės viešųjų gatvių ar jų ruožų, priklausančių savivaldybei, sutvarkymas ar tiesimas.

REKLAMA
REKLAMA

Pagal priemonę projektiniai pasiūlymai buvo teikiami iki birželio pabaigos, o šiuo metu savivaldybės, kurių projektai įtraukti į projektinių pasiūlymų sąrašą, teikia paraiškas pagal Nacionalinės mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio ministerijos (NMA) išsiųstus pranešimus. Kai kurios paraiškos jau patvirtintos, o projektai pradėti įgyvendinti.

KPP priemonė „Kaimo atnaujinimas ir plėtra“ įgyvendinama dviem būdais: LEADER metodu ir planavimo būdu. Planavimo būdas įgyvendinamas principu „iš viršaus į apačią“, o pareiškėjai gali būti tik savivaldybių administracijos, kurios sieks kurti patrauklią aplinką gyventi ir dirbti kaimo vietovėse.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Remiama ir vandentvarka

Savivaldybės gali įgyvendinti su vandentvarka susijusius projektus. Tiesa, jie gali būti įgyvendinami kaimo vietovėse, kuriose gyvena iki 500 gyventojų. Pagal KPP priemonės „Kaimo atnaujinimas ir plėtra“ planavimo būdu įgyvendinimo taisykles viena savivaldybė gali teikti tik vieną vandentvarkos projektą.

Remiamas ir istorinę, etninės kultūros, architektūrinę ar kitokią kultūrinę vertę turinčių nekilnojamųjų kultūros paveldo objektų, nuosavybės teise priklausančių valstybei ar savivaldybei, bei vietovių pritaikymas ir tvarkymo darbai, religinių objektų kapitalinis remontas, nekilnojamojo turto pagerinimas, rekonstrukcija, kaimo vietovėje esančių privačių pastatų grupės eksterjero atnaujinimas.

REKLAMA

Savivaldybės paramos lėšomis gali sudaryti sąlygas pristatyti tradicinius amatus, prekiauti amatininkų gaminiais, įrengti tradicinių amatų prekyvietes.

Gali padėti partneriai

Pasirašius paramos sutartį, svarbu laikytis įgyvendinimo taisyklėse pateiktų įsipareigojimų.

Paramos gavėjai įsipareigoja be rašytinio NMA sutikimo mažiausiai penkerius metus nuo sutarties pasirašymo dienos iš esmės nekeisti projekte numatytos veiklos, vietos ar sąlygų. Pavyzdžiui, negali keistis paramos lėšomis įgyto turto savininkai arba projekte numatyta veikla negali būti nutraukta ar perkelta į kitą vietą.

REKLAMA

Be to, įsipareigojama reguliariai stebėti ir užtikrinti, kad projektas būtų įgyvendinimas taip, kaip numatyta paraiškoje. Esant draudimo paslaugų prieinamumui, apdrausti turtą, kuriam įsigyti ar sukurti bus panaudota parama, ne trumpesniam kaip penkerių metų laikotarpiui nuo sutarties pasirašymo.

Jei projektą savivaldybė įgyvendina su partneriais ir numato jį koreguoti, visus pakitimus, turinčius įtakos partnerių įsipareigojimams ir teisėms, pirmiausia reikia susiderinti su jais ir tik paskui kreiptis į NMA.

Tik kaimo vietovėse

Didžiausia paramos suma vienam projektui negali viršyti 690,56 tūkst. litų be PVM, taip pat minėtos KPP priemonės įgyvendinimo taisyklių 3 priede esančioje lėšų paskirstymo metodikoje nustatyti paramos lėšų limitai kiekvienai savivaldybei.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Paramos lėšomis finansuojama iki 80 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų. Išimtis taikoma tik privačių pastatų išorės atnaujinimui, kai projekto partneriai yra fiziniai asmenys – tuomet kompensuojama iki 50 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų.

Remiami tik ne pelno projektai, kai vykdytojas nesiekia gauti pelno arba gaunamas pelnas investuojamas į projekto veiklos plėtrą, tęstinumą, o tiesioginiai naudos gavėjai yra kaimo vietovėje veikiantys arba gyvenantys asmenys.

Projektas gali būti įgyvendinamas kaimo vietovėse ar miestuose, kuriuose gyvena iki 6 tūkst. gyventojų ir kurie priskirti paraišką teikiančios savivaldybės teritorijai, išskyrus savivaldybių centrus. Įgyvendinimo vieta gali apimti ir kelias kaimo vietoves. Projekto įgyvendinimo trukmė negali viršyti 24 mėnesių, o jeigu turtas įgyjamas išperkamąja nuoma – 36 mėnesių nuo sprendimo skirti paramą priėmimo dienos.

REKLAMA

Puoselėjami tradiciniai amatai

Pagal KPP priemonę „Kaimo atnaujinimas ir plėtra“ planavimo būdu išskiriama veikla „Tradicinių amatų centrų kūrimas ir (arba) plėtra“. Šios veiklos tikslas – išsaugoti kultūrinį paveldą įkuriant ir plėtojant tradicinių amatų centrus.

Pagal minėtą veiklos sritį remiamas tradicinių amatų centrų kūrimas arba plėtra. Finansuojama iki 90 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų. Tinkamų finansuoti projekto išlaidų dalį, kurios nepadengia parama, projekto vykdytojas arba partneris turi finansuoti piniginiu įnašu arba prisidėti nekilnojamuoju turtu.

REKLAMA

Tinkamoms finansuoti išlaidoms priskiriamos projektui įgyvendinti būtinų statinių statybos, rekonstrukcijos, kapitalinio remonto darbų atlikimas, naujų statybinių medžiagų, įrangos, technikos, baldų, kompiuterinės įrangos ir programų, kitų prekių, tiesiogiai susijusių su projekto įgyvendinimu, įsigijimas.

Paramos lėšomis taip pat remiamas apšvietimas, privažiavimas, daugiamečių augalų įsigijimas ir kitos su tradicinių amatų centrų steigimu susijusios viešosios infrastruktūros kūrimo ar gerinimo darbų išlaidos, taip pat bendrosios ir projekto viešinimo išlaidos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų