REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šeštadienį 05.27 val. Lietuvos laiku iš NASA kosmodromo Wallopso saloje pakilusi raketa „Minotaur V“ turėtų iškelti į orbitą naująjį NASA kosminį aparatą LADEE (Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer).

REKLAMA
REKLAMA

Raketos paleidimo laikas priklauso nuo oro sąlygų: planuojamo starto metu bus vos 4 minučių trukmės „langas“. Esant nepalankioms oro sąlygoms raketos paleidimas gali įvykti per 4 artimiausias dienas, skelbia „Space.com“.

REKLAMA

383 kg svorio ir maždaug 280 mln. dolerių vertės LADEE paskirtis – itin retos Mėnulio atmosferos viršutiniosios dalies (egzosferos) ir dulkių joje tyrimai. Palydovas aplink Mėnulį suksis ne mažiau nei 100 dienų, sakoma pranešime. NASA atstovai pabrėžia, kad LADEE projektas unikalus dar ir tuo, kad pirmą kartą kosmoso tyrimų istorijoje ryšys su LADEE bus palaikomas lazeriu. Kosminio aparato mokslinių prietaisų surinkta informacija į Žemę bus siunčiama lazerio impulsais. NASA atstovai pabrėžia, kad optinis ryšys leis per tą patį laiką perduoti iš Mėnulio orbitos daugiau duomenų, nei jų galima atsiųsti radijo ryšiu.

REKLAMA
REKLAMA

Kiek anksčiau kosminio lazerinio ryšio technologija buvo sėkmingai išbandyta Tarptautinėje kosminėje stotyje. Ryšiui su aplink Mėnulį skriesiančiu LADEE palydovu užtikrinti NASA įrengė tris optinio ryšio kompleksus. Du iš jų veiks JAV teritorijoje, o vienas – Europoje, Tenerifės saloje. Jį padėjo įrengti Europos kosmoso agentūra.

LADEE įrengtas ultravioletinės ir regimosios šviesos spektrometras turės nustayti tikslią Mėnulio atmosferos sudėtį. Ji yra tokia reta, kad atmosferoje esančios molekulės nesąveikauja tarpusavyje. Be to, skirtingai nei Žemės, Mėnulio egzosfera yra labai arti jo paviršiaus, todėl mokslininkai galės tiksliai nustatyti, kaip ji kinta bėgant laikui. Tai tirs LADEE neutralios masės spektrometras.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

NASA labai domina ir Mėnulio paviršių gaubiančių dulkių savybės. Dar „Apollo“ kosminių laivų astronautai, nusileidę Mėnulyje, pastebėjo keistą švytėjimą ties jo horizontu, tačiau mokslininkams iki šios dienos nepavyko išsiaiškinti šio fenomeno, sakoma pranešime. Tikimasi, kad šią mįslę įminti padės naujajame palydove įrengtas „Lunar Dust Experiment“ prietaisas, gaudantis ir analizuojantis Mėnulio egzosferoje esančias dulkių daleles, kurios pakyla nuo paviršiaus po mikrometeoritų pataikymo.

Pranešama, kad LADEE Mėnulį pasieks maždaug po 30 dienų. Iš pradžių kosminis zondas du kartus elipsės formos orbita apskries aplink Žemę, pamažu artėdamas prie kelionės tikslo. O kai LADEE atvyks į orbitą aplink Mėnulį, dar maždaug mėnesio prireiks orbitai stabilizuoti ir lazeriniam ryšiui nustatyti.

Tiesioginį LADEE paleidimą į kosmosą  internetu transliuos NASA TV kanalas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų