REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimo komitetuose neseniai pradėtas svarstyti nacionalinės narkotikų kontrolės ir narkomanijos prevencijos 2009-2016 m. programos projektas supriešino su priklausomais nuo narkotikų žmonėmis dirbančias nevyriausybines organizacijas, rašo „Respublika“.

REKLAMA
REKLAMA

Neįsigilina į situaciją

Nevyriausybinių organizacijų ir ekspertų koalicija „Galiu gyventi“ valstybės institucijoms išplatino raštą, kuriame išreiškia susirūpinimą dėl Seimo Sveikatos reikalų komiteto sprendimo iš dalies pritarti visuomeninės organizacijos „Tėvai prieš narkotikus“ pastaboms ir siūlymams dėl nacionalinės narkotikų kontrolės ir narkomanijos prevencijos 2009-2016 m. programos projekto. Programa Sveikatos reikalų komitete buvo svarstoma rugsėjo 16 d. vykusio posėdžio metu.

REKLAMA

„Sveikatos reikalų komiteto sprendimas iš dalies pritarti tokioms pastaboms ir siūlymams verčia abejoti, ar programos projektas ir siūlymai nagrinėjami pakankamai atidžiai ir atsakingai, – rašo koalicijos „Galiu gyventi“ tarybos pirmininkas Girvydas Duoblys. – Toks sprendimas kelia nerimą dėl tolesnio nacionalinės narkotikų kontrolės ir narkomanijos prevencijos 2009-2016 m. programos, taip pat dėl bendros Lietuvos narkotikų kontrolės bei narkomanijos prevencijos politikos likimo“.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak koalicijos „Galiu gyventi“ direktorės Jurgitos Poškevičiūtės, koalicijos nuomone, visuomeninės organizacijos „Tėvai prieš narkotikus“ pateiktos pastabos ir siūlymai yra nepagrįsti ir klaidinantys. Jų priėmimas ir įgyvendinimas smarkiai pakenktų pastaraisiais metais matomai Lietuvos pažangai narkomanijos ir infekcinių ligų prevencijos srityje ir keltų realią grėsmę tolesnei jos plėtrai Lietuvoje.

„Sveikatos reikalų komitetui jų pateikti siūlymai, jei juos galima taip vadinti, daugiausia nukreipti į šiuo metu Lietuvoje vis sėkmingiau vykdomų narkotikų žalos mažinimo programų kritiką. Tačiau ta kritika neargumentuota ir grindžiama tik kažkokiais nežinia kieno ir kada atliktais tyrimais, – „Respublikai“ sakė J.Poškevičiūtė. – Be to, kyla minčių, kad programa kritikuojama į kai kuriuos dalykus visiškai neįsigilinus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pavyzdžiui, išsakoma kritika dėl to, kad mokyklose taip ir neįvestas privalomas testavimas dėl narkotikų. Tuo tarpu jau prieš keletą metų buvo diskutuota ir galiausiai vieningai nuspręsta, kad toks testavimas neturi jokios naudos stabdant narkomanijos plitimą ir net negali būti įvestas, nes pažeis žmogaus teises“.

Koalicijos „Galiu gyventi“ teigimu, Seimo Sveikatos reikalų komitetas neturėtų pritarti pastaboms ir siūlymams, kurie prieštarauja Lietuvos ir Europos Sąjungos vykdomai politikai bei teisės aktams.

Programų efektyvumas įrodytas

Remiantis Pasaulinės sveikatos organizacijos, Jungtinių Tautų, Europos Sąjungos Tarybos rekomendacijomis, Lietuvoje žalos mažinimo programos oficialiai įgyvendinamos nuo 1997 m.

REKLAMA

Narkotikų žalos mažinimas – tai adatų ir švirkštų keitimo programos, farmakoterapija opioidais, konsultavimas ir švietimas apie ŽIV ir kitų infekcinių ligų profilaktiką, kt. Koalicijos „Galiu gyventi“ atstovų teigimu, įrodymais ir faktais pagrįsta, kad žalos mažinimo programos yra efektyvios sprendžiant narkomanijos ir susijusias problemas.

Tokios programos mažina infekcinių ligų, tarp jų ŽIV bei virusinių hepatitų B ir C, tarp švirkščiamųjų narkotikų vartotojų, o kartu ir visuomenėje, plitimą. Taip pat mažina su narkotikais susijusių mirties atvejų riziką bei narkotikų vartojimo sukeliamas neigiamas pasekmes atskiriems asmenims ir bendruomenei, įskaitant skurdą ir nusikalstamumą.

REKLAMA

„Vykdomų žalos mažinimo programų efektyvumas yra moksliškai įrodytas, pagrįstas tyrimais bei faktais, jos sėkmingai taikomos daugelyje Europos Sąjungos ir pasaulio šalių, – sakė J.Poškevičiūtė. – Tuo tarpu organizacija „Tėvai prieš narkotikus“ tiesiog siūlo jų nevykdyti, teigdama, kad jos tik skatina narkotikų vartojimą. Jeigu Seimo komitetai atsižvelgs į tokias pastabas, bus žengtas didelis žingsnis atgal, Narkomanijos prevencijos programa nuo to smarkiai nukentės“.

Koalicija „Galiu gyventi“ siūlo neatsižvelgti į visuomeninės organizacijos „Tėvai prieš narkotikus“ teiktus siūlymus ir pastabas ir į tolesnius šios programos svarstymus įtraukti visas suinteresuotas šalis, pacientus, jų artimuosius bei narkomanijos prevencijos specialistus, tai kažkodėl nebuvo padaryta iki šiol.

Taip pat siūloma kviesti nevyriausybinių organizacijų atstovus dalyvauti visuose tolesniuose programos projekto svarstymuose Seimo komitetuose bei komisijose.

Aida Valinskienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų