• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dirbti norisi, tačiau kur ir ką – nėra. Su tokia problema susiduria dažnas vasarą sumanęs užsidirbti moksleivis. Įdarbinimo agentūros pastebi, kad darbdaviai nepilnamečių nenori, o verslininkai sako – jei būtų lengvatų, darbo mokiniams gal ir atsirastų.Vienuoliktą klasę baigiančios aštuoniolikmetės Agnė ir Miglė darbo vasarai sako ieškančios ne vieną mėnesį.

REKLAMA
REKLAMA

„Nenorime būti visą laiką šitame kieme, norėtumėm užsidirbti pinigų ir už tai kažką gauti. Darbų yra, bet reikia visur patirties, o mes jos neturime. Stengiamės kažką rasti, bet mums nepavyksta, galėtų būti daugiau darbų. Mes darbo ieškom internete, o jei neišeina internete rasti, tai bandom eiti pačios per tas kavines, bet vis tiek nieko“, – pasakojo moksleivės.

REKLAMA

Kauno darbo biržos atstovai sako, per atostogas norinčių dirbti moksleivių – ypač dešimtokų ir vienuoliktokų – apstu.

„Moksleivių ir studentų įdarbinimą labai reglamentuoja Lietuvos ekonominė situacija. Pastaraisiais metais pasiūlymų tik mažėja: pernai metais turėjom 30, o šįmet kol kas neturime nė vieno. Tačiau laukiame, nes dar yra tik gegužės vidurys ir pasiūlymų moksleiviams tikimės sulaukti į gegužės pabaigą“, – kalbėjo Kauno darbo biržos Darbo išteklių skyriaus vedėja Inga Balnanosienė.

REKLAMA
REKLAMA

Studentai per įvairias programas vasarą gali dirbti užsienyje, o nepilnamečių darbą riboja įstatymai. Tačiau aštuoniolikmečiams moksleiviams darbų Skandinavijos ar Didžiosios Britanijos ūkiuose yra. Tiesa, norinčiųjų, ypač šįmet, – nedaug.

„Bent dešimtis paprastai per sezoną tikrai būna. Yra tokių, kurie bando tik tikrintis arba tiesiog apsigalvoja, tačiau yra tokių motyvuotų, kurie galbūt savarankiškai auginami ir šeimoje, ir tėvai tą skatina. Tai tikrai tokių motyvuotų yra“, – sakė Pasaulio lietuvių centro direktorius Valdas Kubilius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kai kurios įdarbinimo agentūros sako nors sulaukiančios ir tėvų, ir pačių jaunuolių skambučių, tačiau darbų paieškomis moksleiviams neužsiima.

„Darbdaviai jų paprasčiausiai neprašo. Pasitaiko tokių situacijų, kai, sakykim, net žiemos laikotarpiu problematiškų vaikų mamos, kurios darbo pas mus ieškojosi, tiesiog prašo: „Gelbėkite, darykite, nes aštuoniolika metų vaikinui, nežinom, ką daryti“. Tai tiesiog skambindavome ir patys prašydavom, kad įdarbintų“, – pasakojo įmonės „Darbinta“ direktorė Daiva Virpšienė.

REKLAMA

Smulkieji ir vidutiniai verslininkai sako, kad jiems įdarbinti moksleivius tiesiog neapsimoka.

„Nuo moksleivio neturėtų būti skaičiuojama „Sodros“ ar kiti mokesčiai. Tad kol nėra tokių lengvatų, paprasčiausiai priimti į darbą moksleivį neapsimoka. Nors iš kitos pusės, labai dažnai sulaukiama draugų ir pažįstamų prašymų: „Priimkite mano jaunėlį vasarai, kad pajaustų pinigų skonį“. Bet deja...“ – teigė Kauno regiono smulkių ir vidutinių verslininkų asociacijos direktorius Giedrius Romeika.

Anot verslininkų, galbūt moksleivių įdarbinimą vasarą paskatintų panašios lengvatos, kokios dabar taikomos priimant dirbti patirties neturinčius žmones. Darbdaviai tuomet vienerius metus moka mažesnes socialinio draudimo įmokas.

Jūratė Anilionytė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų