REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Bėga paskutinės dienos, kai galima teikti paraišką pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007– 2013 metų programos (KPP) priemonę „Žemės ūkio valdų modernizavimas“. Diduma jos lėšų šiemet bus skirta gyvulių augintojams.

REKLAMA
REKLAMA

Pritrūkome kokybiškos mėsos

Pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007– 2013 metų programos (KPP) priemonę „Žemės ūkio valdų modernizavimas“ šalies ūkininkai paraiškas pradėjo teikti nuo kovo 1-osios. Paraiškų rinkimo terminas baigiasi balandžio 29 d.

REKLAMA

Šios priemonės prioritetas šiemet yra gyvulininkystės sektorius. Jam numatyta skirti net 65 proc. antrosios veiklos srities „Žemės ūkio produktų gamyba ir (arba) paslaugų žemės ūkiui teikimas“ biudžete numatytų lėšų (84,5 mln. Lt).

Pasak Žemės ūkio ministerijos Žemės ūkio ir maisto departamento direktoriaus Rimanto Krasuckio, labiau remti gyvulininkystės ūkių plėtrą nuspręsta siekiant paskatinti ūkininkus išnaudoti palankias sąlygas šiai ūkio šakai, taip pat ir atsižvelgiant į rinkos poreikius. Vartotojai pasigenda aukštos kokybės mėsinių galvijų, taip pat dietinės kitų rūšių mėsos.

REKLAMA
REKLAMA

Šio sektoriaus biudžeto didžiąją dalį numatyta skirti mėsinių galvijų augintojams, kitų gyvulių ūkių, paukštynų šeimininkams.

Bus ir pieno, ir mėsos

Akmenės rajone, netoli senosios Akmenės gyvenantys ūkininkai Aurelija ir Viktoras Gaidaminskai ūkininkauti pradėjo beveik prieš dvidešimt metų, vieni pirmųjų savo apylinkėje. Jų ūkis prasidėjo nuo vienos karvės, kurią vestuvių proga dukrai padovanojo įžvalgi uošvė, ir trijų dešimčių hektarų žemės.

Šiandien Gaidaminskų ūkis plyti apie 200 ha. Pagal šiuolaikinius reikalavimus rekonstruotoje fermoje mykia pusšimtis pieningų melžiamų karvių. Ūkininkai gali didžiuotis, kad perdirbėjams tiekia tik aukščiausios kokybės pieną. Pasisemti jų patirties atvyksta ūkininkai iš viso rajono. „Svarbiausia – gyvulių sveikata, geri pašarai“, - neturi ko nuo kaimynų slėpti ūkininkai, planuojantys ne tik ūkio šiandieną, bet ir ateitį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akmeniškiai ketina išlaikyti pieno kryptį, tačiau greta to imasi ir mėsinės galvijininkystės. Dalis prieauglio jau sukryžminta, veršiuojasi pirmosios limuzinų veislės bulių sperma apsėklintos karvės. Taip iš mišrūnų Gaidaminskai ketina išsiauginti apie 50 mėsinių galvijų bandą.

Šiuolaikiškai besitvarkantys Akmenės ūkininkai neslepia: ne viskas ir jiems ėjosi kaip sviestu patepta. Ūkio istorijoje buvo visko. Buvo ir toks tarpsnis, kai atrodė, kad jau viskas prarasta. Rankų nenuleido. Užsispyrimas, atkaklus darbas davė rezultatų.

REKLAMA

Du sūnus turintys ūkininkai džiaugiasi, kad vyriausiasis, Kastytis, jau apsisprendė pasekti tėvų pėdomis. Ūkininku pasiryžęs vaikinas mokosi žemės ūkio mokykloje, ketina kurti savo ūkį.

Parama atrišo rankas

Beveik nuo nulio pradėję ūkininkauti, šiandien savo rajone pavyzdžiu kitiems tapę Gaidaminskai ūkį modernizavo pasinaudodami Europos Sąjungos paramos lėšomis – investuodami iš viso apie 420 tūkst. Lt.

Iki modernizavimo karvės ūkyje buvo melžiamos rankomis, daugybę laiko ir pastangų reikalavo mėšlo šalinimas, o pašarų ruoša užtrukdavo kone mėnesį. Be abejonės, tai turėjo įtakos ir pašarų kokybei.

REKLAMA

Modernizuotame sovietinės statybos tvarte įrengtos pieno linijos, mėšlo šalinimo transporteris, įsigyta pašarų ruošimo technika. Dabar ūkininkai tuos pačius darbus spėja atlikti daug greičiau, išsiverčia tik su vienos talkininkės pagalba. Gyvulių augintojams atsirado ir laisvo laiko. „Pašarus paruošiame per dvi tris dienas“, - sakė V.Gaidaminskas, ūkyje dukart pasinaudojęs ES parama.

Pretendentus – į eilutę

Tuo atveju, jei pareiškėjų prašoma paramos suma pagal KPP priemonės „Žemės ūkio valdų modernizavimas“ pirmąją ir antrąją veiklos sritis viršys numatytą biudžetą, projektai bus vertinami pagal pirmumą į paramą – kiekvienai veiklos sričiai nustatytus pirmumo kriterijus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pirmojoje veiklos srityje („Nitratų direktyvos reikalavimų ir naujų privalomų Bendrijos standartų įgyvendinimas“) numatyti du pirmumo kriterijai. Pirmenybę įgys tie pareiškėjai, kurie turi didesnį sąlyginį gyvulių vienetų skaičių (SGV), taip pat tie, kurie iki šiol nėra pasinaudoję parama Nitratų direktyvai įgyvendinti.

Antrojoje veiklos srityje („Žemės ūkio produktų gamyba ir (arba) paslaugų žemės ūkiui teikimas“) konkuruojantys pareiškėjai bus atrenkami net pagal devynis pirmumo kriterijus (svarbos tvarka):

pareiškėjas dar nėra gavęs EB investicinės paramos žemės ūkiui ir kaimo plėtrai;valdos dydis iki 150 ha žemės ūkio naudmenų arba ūkyje laikoma iki 75 sąlyginių gyvulių vienetų (SGV);pareiškėjas yra jaunasis ūkininkas (iki 40 metų amžiaus);projektui įgyvendinti prašoma mažesnio paramos intensyvumo;ūkyje diegiamos inovacijos;paramos gavėjas ne trumpiau kaip 1 metus yra kooperatyvo narys (kooperatyvas registruotas ne vėliau nei 2010 m. ir veikia ne mažiau kaip 18 mėn.);paramos gavėjas yra žemės ūkio kooperatyvas, registruotas ne vėliau kaip 2010 m. ir veikiantis ne mažiau kaip 18 mėn. Atsižvelgiama į kooperatyvo narių skaičių;modernizuojamos asmenų, turinčiųjų ,,žaliąjį diplomą“, ir (arba) asmenų, grįžusių iš emigracijos valdos;projektai, kurių turto grąža yra didesnė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų