Apie Eduardo Vaitkaus vizitą Baltarusijoje naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ diskutuoja komunikacijos ekspertas Andrius Šuminas ir politologas Nerijus Maliukevičius.
Kiek Kremliui ar Baltarusijoje yra naudinga turėti svečią iš Lietuvos, kuris pasakoja, kaip blogai yra Lietuvoje, kad nėra demokratijos ir kad reikia padėti šitai šaliai?
N. Maliukevičius: Tai man atrodo, reikia suprasti, kad tokiose propagandinėse strategijose dažnai yra išnaudojama tokio veikėjo rolė. Tai, pavyzdžiui, Rusijos valstybinių televizijų pokalbių laidose dažnai yra naudojama tokia amerikiečių svečio rolė.
Kas nors, kas sutinka atlikti šitą rolę, vienoks ar kitoks amerikietis pasisako arba remdamas Kremlių, arba tik lengvai kritikuodamas, sukurdamas tam tikrą vaizdinį, kad Amerikos visuomenė vis tik galbūt nėra taip vienareikšmiškai priešiškai nusiteikusi Putinui.
Šiuo atveju Vaitkaus kelionės vaidmuo, Vaitkaus tos spaudos konferencijos vaidmuo yra panašus. Tai yra, tu pakvieti kažką, ir tai jau aš vadinu savotiška įtakos operacija, nes reikia ir logistikos, reikia kelionės reikalus organizuoti.
Ir tada tas, kas apsiima šitą vaidmenį atlikti, Vaitkus, viešai pradeda dergti Lietuvą, viešai pradeda aiškinti, kad Lietuvoje yra ten ir remiančių Putiną, Baltarusiją. Aš manau, kad tai yra tokia tradicinė technika išrinkti kažką ir jo pavyzdžiu parodyti, kad nuomonė Lietuvoje, kur nors Amerikoje, Rusijos atžvilgiu nėra vienareikšmiška.
Turbūt auditorija, kuri stebėjo pono Vaitkaus konferenciją, jie galvoja, kad jis yra vienintelis ir teisingas informacijos teikėjas, nes turbūt alternatyvias nuomones jie neišgirsta ir tai, kas vyksta pas mus šalyje, turbūt nepasiekia tos informacijos. Tai kiek ta jo kalba galėjo padaryti žalos kalbant apie suvokimą, kas vyksta Lietuvoje?
A.Šuminas: Pirmiausia galbūt reikėtų pabrėžti, kad ponas Vaitkus ne visiškai tik atlieka aktoriaus vaidmenį. Nes jis vis tik buvo prezidento rinkimų dalyvis, kuris prezidento rinkimuose surinko 7,18 procentų rinkėjų balsų.
Tai yra nemaža visuomenės dalis iš esmės palaiko tas idėjas, kurias galbūt šiek tiek nuosaikiau deklaravo prezidento rinkimų kampanijos metu ir dabar jau nuvažiavęs ten atsiskleidė visu gražumu. Tai čia turbūt yra tas pagrindinis dalykas, kad iš esmės jis tarsi yra politinio lauko dalyvis ir turintis tam tikrą visuomenės palaikymą.
Ir būtent tada jo tie pareiškimai būnant Baltarusijoje, sakant tuos Rusijai palankius naratyvus, jie skamba šiek tiek kitaip ir gerokai stipriau. Ir tada kalbėjimas apie tai, kad Lietuva yra užvaldyta fašistinio režimo ir visų kitų dalykų, ta jo pozicija dalyvavimas rinkimuose sustiprina jo sakomus žodžius.
Tai va čia turbūt tas aspektas yra svarbus. Aišku, Rusija, Baltarusija visą laiką ras veikėjų, kurie palankiai pasisakys. Ir čia vėlgi kalbama, ką daryti, galbūt sienas uždaryti, galbūt dar kažką neišleisti.
Na, tai vėlgi, šiandien, žinote, neuždarysi, susisieks telekomunikacinėmis priemonėmis. Tai tokių veikėjų buvo. Tokių veikėjų bus, ir čia turbūt mums reikia galvoti labiau kaip sumažinti jų daromą žalą šalies viduje, ne tiek kokį jie ten efektą daro būtent Rusijoje ar Baltarusijoje.
Noriu dar pasitikslinti tai, ką jūs sakėte, kad tai buvo, ko gero, operacija ruošta iš anksto. Mes matėme, kad ir anksčiau važinėdavo į Baltarusiją Lietuvos, negaliu pasakyti atstovai, bet prisistatantys neva Lietuvos tam tikrų visuomenės grupių atstovai. Tai kaip jūs galvojate, ar tai yra nuolatinis darbas bandant privilioti į Baltarusiją tam tikrus žmones, kad jie ten kalbėtų ir sakytų, kaip Lietuva blogai?
N.Maliukevičius: Akivaizdžiai. Tai yra apskritai planuojamos tokios operacijos, tokie projektai. Ir šiuo atveju aš galbūt pabrėžčiau, kas yra labai svarbu šitos kelionės kontekste. Aš tai nelaikyčiau vien tik Lukašenkos ar Baltarusijos projektu.
Baltarusija ir Rusija save deklaruoja kaip vieningą valstybę, ypatingai karinių saugumo elementų vienovė yra jau įdiegta ir tokios operacijos yra vykdomos kartu, koordinuotai iš Maskvos ir Minsko. Ir iš principo tokios kelionės organizavimas ir tokios propagandinės akcijos ir žinučių siuntimas yra skirtas ne tik Baltarusijos vidaus auditorijai, bet lygiai taip pat ir Rusijos auditorijai.
Tai šiuo atveju labai svarbus aspektas. Mes turim suprasti, kad kai mes susiduriame, pavyzdžiui, su informacinėm atakom, kibernetinėm atakom iš Minsko, mes turim turėti tą supratimą, kad iš principo tai vykdo kartu šitos dvi priešiškos mums kaimynės ir tokios atakos paprastai yra koordinuojamos. Net ir prisiminkime tą migracijos didžiąją krizę, kuri iš principo buvo koordinuojama tiek iš Maskvos, tiek ir Minsko.
Kai mes kalbame apie pono Vaitkaus veiklą Lietuvoje, nemažai žmonių reagavo į tai, ką jis sakė. Jo kampanija buvo pakankamai žinoma ir įsitraukė tikrai įvairių sluoksnių atstovai. Kai mes kalbame apie žalą Lietuvoje, tai ką mes galime pasakyti su tokiu kandidatu į prezidentus, ką jis parodo, kad galbūt Lietuvoje yra tam tikros problemos, į kurias nusitaiko šitas kandidatas ir stengiasi mobilizuoti tam tikrus visuomenės sluoksnius, kurie neranda pritarimo pas kitus politikus?
A.Šuminas: Taip, visiškai teisingai. Ponas Vaitkus taikosi į tuos labiausiai pažeidžiamiausius žmones, į tas visuomenės grupes, kurios turi daugiausia problemų. Problemos kelia pyktį, tas pyktis nėra išgirstamas, tos problemos nėra sprendžiamos ir tada atsiranda tokio pobūdžio veikėjai, kurie būtent apeliuoja į tų žmonių nusivylimą, tų žmonių pyktį ir kaip matome, sugeba iš esmės atliepti tą pyktį.
Ir iš tikrųjų čia turbūt ta ir pagrindinė problema yra, kad vykstant plataus mąsto karui Ukrainoje, kai visa mūsų didžioji dalis visuomenės tikrai palaiko Ukrainą, mes pirmą kartą turėjom rinkimų metu faktiškai prorusiškus kandidatus.
Kalbu apie Seimo, apie prezidento rinkimus, kurie faktiškai net nelabai slėpė savo prorusiškumą. Ir čia yra tam tikras paradoksas, nes jeigu pažiūrėtume ankstesnius rinkimus, vis tie kandidatai taip atvirai nerodydavo savo prorusiškumo, labiau jį užglaistydavo, labiau užmaskuodavo.
Tai čia turbūt ir yra tas toks paradoksas, kad vis tik jau tai yra praktiškai nebevyniojama į vatą, galbūt vyniojamą į vatą prisidengiant taikos visokiom panašiais dalykais, bet visi puikiausiai supranta, kas už to stovi ir visi puikiausiai supranta, kokius naratyvus tie politikai ir partijos skleidžia.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!